Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel - Classics
  • danvian

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Timis
  • Masina: Kadett 1973 1200 S
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Are careva Opel Kadett C din 1973-79 ?
Sunt curios cum se prezinta, interior, exterior, modificari mici si mari...
Cine e primul?Smile




Cam ce s'ar putea face cu ea? Idei, sugestii?
Skip ads

  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Pai ai putea... indrepta aripa stanga, da jos treaba aia de pe parbriz, tragei o vopsea si ai o masina clasica veritabila Rolling Eyes Embarassed
  • danvian

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Timis
  • Masina: Kadett 1973 1200 S
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2007

  • Mesaj Privat
hahaha,urmeaza...urmeaza Wink
Ma gandeam dupa ce indrept caroseria and stuff, ce ar arata interesant pe ea, ex: Jante, faruri, halogene, interior, motor .. etc
  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Cu cat o pastrezi mai originala cu atat va arata mai bine si tot cu atat vei fi mai mandru de ea. Smile Daca vrei sa pui spoilere si eleroane pe ea vei fi "inca unu' de ala". Vad ca masina are majoritatea pieselor originale si nu arata chiar rau. Cum ziceam, dai jos tot de pe ea, ii faci tinichigeria, o vopsesti, pui inapoi piesele lustruite si polishate bine (eventual mai cauti o piesa doua noi) si o sa ai parte de mult respect. Wink
Bafta!
Skip ads

  • Dr.Opel

  • Mesaje scrise: 233
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1984 13N
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Subscriu intru totul la ce spune elegance! Masina arata bine, are inca linie, jante originale. Cauta un vopsitor profesionist, cauta codul de culoare original, vopseste-o fain (adica asigura-te ca nu-ti da vopsea peste faruri, chedere si alte detalii, scoate-i prostia aia de pe parbriz cu o cirpa inmuiata in carburol, lustruieste-i insertiile de crom, si si daca o feresti de incidente majore, peste citiva ani (5-7ani) n-o sa-ti para rau, deoarece va intra in categoria old timere.
  • Vios40

  • Mesaje scrise: 409
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Rekord 1987 2.3D LS
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Banuiesc ca crei un model cat mai original sau un kick-s nu? Inceraca sa iti imaginezi cum este sa fi asa. Pe strada am observat destui "maiestri" in tunning de proasta calitate si nu da bine de loc sa fi apreciat asa. real tunning costa impresionant de mult si se intinde pe perioade lungi de timp. Un model ca acesta impune respect inainte de toate din partea stapanului. La fel ca tine si eu sunt pasionat de oldies dar nu cred ca as face ceva ce nu ar avantaja-o pe regina mea. intra pe http://myopel.lx.ro/ si vei intelege ideea. Respect-o si vei avea un partener veritabil si nu in ultimul rand o larga apreciere din parte celor ce intra in gama le` conesseur. Oricum este la latitudinea ta de unde pleci si ce vrei sa devi.Very Happy Atasez cateva imagini care sper ca te vor lamuri






[img]https://upload8.postimage.org/644573/
opel_kadett_c_06.jpg[/img]





Ultima modificare facuta de Vios40 la Lun 04 Jun, 2007 9:54 pm
  • Cyclops

  • Mesaje scrise: 243
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Manta 1977 16N
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Si eu zic ca original is best... Eventual cauta pe net poze si elemente de tuning ale vremii respective. Cel putin la aspect nu e cazul sa-i aduci elemente moderne deoarece vei obtine o masina care nu e nici cal nici magar. La capitolul functionalitate, nu strica sa aduci imbunatatiri cu conditia sa le integrezi in vizualul acelor vremuri.
O alarma nu strica, daca te tine si nishte geamuri electrice, o inchidere centralizata... daca nu ai deja nu ar strica si nishte ceasuri de control presiune ulei, voltmetru, temperatura ulei si apa, dar nu sistemul nou digital.. ci analogic si frumos integrate in peisaj.... In rest.. jentile se pot vopsi in negru cu argintiu in functie de imaginatie....etc. Ai ce sa-i faci.. si nu neaparat cu bani multi, dar ideea e sa integrezi fiecare element nou pe care il aduci in vizualul anilor respectivi.

mult succes cu "bebelusa" ta Wink
  • Androx

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Kadett 1979 12N
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2007

  • Mesaj Privat
salutari. am si eu asa o bibica Smile este foarte sdimpla si originala vezi ce fac din ea (mai am de muncit). poate ca cineva nu va aproba visualul, dar oricum poze sunt aici
http://www.kadett.ru/forum/...dpost&p=66772
Skip ads

  • cutzitaru

  • Mesaje scrise: 176
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Kadett 1991 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Respect pentru clasici! Ma bucura foarte tare sa vad ce masinute superbe aveti voi din timpurile in care masinile chiar aveau personalitate...
Eu din pacate inca nu-mi permit o restaurare de masina asa clasica (nu pot spune batrana...), abia imi permit o restaurare full cu tot original la un kadett e din 91... Sad

Bafta all si sper sa apara si clasicii la fest-uri si la intalniri...
  • ova772007

  • Mesaje scrise: 92
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Kadett 1977 opel12
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Salut Danvian! ce se mai aude cu Kadett-ul tau? Si eu am unul din 1977 cu faruri rotunde.
  • viky21

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1978
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mar 2008

  • Mesaj Privat
salut am si eu un opel din 1978 cu semnale langa far in doua usi benzina motor 1.2 si caut o carte tehnica pt ea ma puteti ajuta. merci mult!
  • bAndrei

  • Mesaje scrise: 133
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Rekord 1972
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Salut.Am eu cateva manuale daca ajuta la ceva 50 ron bucata,doua sau toate au reducere.

Opel Manta, Ascona 1975-1977
Opel Kadett E, S, L, City 1973-1976
Opel Kadett Olympia 1492cc, 1698cc, 1897cc 1967-1973

https://www.clubopel.com/vie...35&highlight=
Skip ads

  • viky21

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1978
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mar 2008

  • Mesaj Privat
ma intereseaza
dar ce vreau sa stiu inainte de toate si de toate
nu este carte de intretinere pt ca am una
vreau o carte pt reparatii ion care sa aiva ceva detalii daca se poate


https://www.clubopel.com/vie...ighlight=[/quote]
  • danvian

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Timis
  • Masina: Kadett 1973 1200 S
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Salut la voi. Legat de Opelul meu ... o adevarata povestioara cu [sper] final fericit, neavand timp de ea am lasat-o la un 'tinichigiu' aprox. 1 an, acum e la altul care e chiar pasionat de ea si se pare ca pe 15 Oct.2008 o sa fie gata treaba cu reparatul caroseriei si vopsit. Ah, era sa uit, schimbat trapa originala din tabla cu una de opel vectra iar portbagajul se deschide de la telecomanda si din interior cu o clapeta. Very Happy ...undeva pe la anu o sa ajung sa termin cu ea... I will keep y0u posted.
Succese
  • Memus

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Mures
  • Masina: Kadett 1979
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
salut pe toata lumea,vad ca mai sunt o gramada de oameni pasionati de acelagi gen de masina k si mine.am si eu un kadett c limo din 78 si unu din 79 pe cel din 79 acum am terminat de modificat la partea mecanica dar din pacat nu ma lasa rar sa o inmatriculez pt ca i-am bagat un motor de 2.0 de la un rekord si pt ca e prea mare pt caroseria asta nu pot face nimik doar sa o mai scot la o plimbare prin parcari.totusi opelul din 78 e de vanzare e in stare buna a fost reconditionata acum 4 ani si de 2 sat in garaj.are un motor de 1.2 s si cutie automata,mai trebuie lucrat la tabla putin pt ca e putin in valuri.pretul e de 1100e tel 0743430748 o sa pun si ceva poze. va salut
  • danvian

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Timis
  • Masina: Kadett 1973 1200 S
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2007

  • Mesaj Privat
@Marius: vezi ca poti cere omologare pt asa ceva, cap de serie la kadett C a fost facut cu motor de 2.0E chiar pe injectie. Era preparat pt curse si s-a facut si in serie.
Am gasit si y0 un kadett C cu 2 usi hatchback cu cutie automatica la pretul de 500 Euro. E cam obosit si de aia nu ma intereseaza.
Bafta.
  • viky21

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1978
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mar 2008

  • Mesaj Privat
am niste piese de opel kadett c din 78 de vanzare daca intereseaza pe careva
un electromotor in stare de functionare, alternator functioneaza dar trebe schimbati rulmentii ca sunt destul de uzati, stopuri, ceas de bord, niste geamuri laterale spate pt hatchback si luneta, geamuri laterale fata, daca va intereseaza sunati-ma la 0751066440
  • viky21

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1978
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mar 2008

  • Mesaj Privat
mai am facut rost de niste faruri si de un radiator in stare de functionare toate
  • kernel32

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Rekord 1977 z20se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Oct 2008

  • Mesaj Privat
tot respectul din partea mea pentru tine fratioare , ai stil , nu o mascari , laso autentica , poate doar niste jante , dar sa fie pe stilul ei .. oldstile / lowrider . respect.
  • ova772007

  • Mesaje scrise: 92
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Kadett 1977 opel12
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Salut Danvian! Nu mai dai niciun semn ! Care e stadiul lucrarilor? Ceva poze.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel - Classics

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR