Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric
  • Pixxel

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Corsa 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2019

  • Mesaj Privat
Vã salut, precizez cã în urma unor cãutãri profunde am gãsit câteva informații, dar nu cât sã pot trage o concluzie. Mã intereseazã douã lucruri, mari și late, strict la panoul de instrumente fac referire :
1. Ca numãr, câte becuri sunt în panoul de instrumente? ;
2. Ce tip sau tipuri de becuri se regãsesc acolo?
Menționez cã doresc sã le înlocuiesc din cauzã cã și-au pierdut intensitatea, pe forum am gãsit procedura, dar nu și rãspunsul la întrebãrile de mai sus.
Voi ce spuneți? Multumesc anticipat și îmi cer scuze dacã au mai fost discuții despre acest subiect! personal nu am gãsit ce am nevoie așa cã am decis sã postez, toate cele bune.


MODEL: Corsa 2001
MOTOR: Z10XE
  • Pixxel

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Corsa 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2019

  • Mesaj Privat
Vã salut, revin pentru cã poate fi folositor acest topic și altor persoane, voi face referire strict la tipul becurilor și la numãrul lor în cazul meu ( Opel Corsa C 1.0 2001, Z10XE, benzinã ), pașii de urmat pentru a ajunge efectiv la panoul de instrumente și pentru a îl da jos îi regãsiți cu funcția "cãutare" pe site. Ei bine! Ajuns în fața faptului, pe spatele panoului se vor vedea un numãr de 4 becuri de 12V1,5W(OSRAM), însã acestea sunt un tip de becuri care au un soclu aparte, am gãsit la un magazin de piese auto, direct cu socul acela din plastic la prețul de 5 lei/buc., precizez cã becul care lumineazã kilometrajul este diferit, are sticla mãtuitã și teșitã în cap, dar același soclu și putere. Pe aceasta nu l-am gãsit, o sã mai caut și am sã revin cu un preț.(P.S. :* Aveți grijã mare la mufe, cea mamã este foarte sensibilã și nu este deloc fixatã în locașul ei, sã nu vã treziți cu surprize!.*Becurile se scot prin simpla rãsucire cu un cap plat de surubelnițã, de la dreapta la stânga, grijã mare pentru cã clemele soclului sunt sensibile și se pot rupe). Drumuri bune și tot respectul.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR