Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra K
  • dexter82

  • Mesaje scrise: 220
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2007 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2014

  • Mesaj Privat
Salut. Se pare ca mai nou a disparut motorul in 4 pistoande de 1.4 pe astra k si a aparut un 1.2 turbo 3 cilindrii benzina, de 145 cp.
Ce stiti de acest motor?
Merci.
Skip ads

  • Batman

  • Mesaje scrise: 367
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B16SHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Absolut nimic. E motor Pejo.
  • zamaraii

  • Mesaje scrise: 86
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2016 B14XFL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Sep 2012

  • Mesaj Privat
@Batman

ai ceva surse ca sunt PSA? Eu am gasit cu totul altceva!

There had been rumours that the new engines are from Peugeot but that was exaggerated. In fact, though the 1.2 is the same swept capacity as the 1.2 Puretech, they are all three-cylinder and different external dimensions from Peugeot engines. They are a 1,199cc belt in oil petrol with 110, 130 or 145PS; a 1,342cc chain cam petrol with 145PS; and a 1,496cc diesel with 105PS or 122PS. All GM developed.

https://www.honestjohn.co.uk...trains-road-test/
  • Batman

  • Mesaje scrise: 367
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B16SHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Un motor 1,2 turbo (1199 cmc si 3 cilindri) e prezent pe Pejo 308 (vechiul model) in varianta 110 cai.
Un motor 1,2 turbo (1199 cmc si 3 cilindri) e prezent pe noul Pejo 208 in varianta 100 cai.
Daca e facut de GM, mare minune.
Oricum, nu stiu daca ar fi o veste buna sa fie facut de GM.
Alta era vorba daca era 1,6 turbo, care e de provenienta BMW.
Skip ads

  • maryus75

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Germania
  • Masina: Astra 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Apr 2018

  • Mesaj Privat
De ce "de provenienta BMW"?Vinzi kituri de distributie?
  • Batman

  • Mesaje scrise: 367
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B16SHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Motorul de 1,6 turbo de la Pejo e de provenienta BMW. A castigat premiul pt motorul anului de mai multe ori la categoria lui.
Nu am inteles asta cu distributia.
Al meu e de provenienta GM.
  • Florin20

  • Mesaje scrise: 306
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2017

  • Mesaj Privat
maryus75 a scris:De ce "de provenienta BMW"?Vinzi kituri de distributie?

Te referi la deja celebrul N47 cu ale lui probleme la distribuție si celebrul montaj,intre cutia de viteze si motor?Si Opelul a dat o in barã cu 1.6cdti..zici ca e copy paste N47
  • Florin20

  • Mesaje scrise: 306
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2017

  • Mesaj Privat
dexter82 a scris:Salut. Se pare ca mai nou a disparut motorul in 4 pistoande de 1.4 pe astra k si a aparut un 1.2 turbo 3 cilindrii benzina, de 145 cp.
Ce stiti de acest motor?
Merci.

E motor Peugeot.Viitoarele Opel-uri or sa fie Pejo-uri de fapt(platforme,motorizari,samd).Noul Corsa si viitorul Astra"L",Insignia mk 3 samd vor avea platforme Pejo'.
Skip ads

  • akim

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra 2016 B14XFL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Nu este motor dezvoltat de PSA, este motor dezvoltat de GM, o spune și un tester din Germania care cred cã știe mai multe decât noi: http://www.youtube.com/watch?v=sfa9j9HnyVs. (min. 3)
  • Florin20

  • Mesaje scrise: 306
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2017

  • Mesaj Privat
https://www.wikiwand.com/de/Opel_Astra_K
Sa nu schimbi limba germanã,altfel nu îți mai da tabelul cu motorizarile..te duci in josul paginii.Nu este motor Gm cel de 1.2 si 1.5 cdti ..sunt motoare Psa,au aceeași cilindree,1199 cm3, doar la diesel e o diferențã micã 1496 vs 1499 dar si astea sunt cu siguranțã aceleeasi motoare...celebrul 1.5hdi
  • dexter82

  • Mesaje scrise: 220
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2007 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2014

  • Mesaj Privat
Partea proasta ca are cuplu mai mic decat 1.4 150 cp si peresupun ca in realitate va consuuma fix ca asta sau poate mai mult + fiabilitate mai mica+ echilibrare dubioasa, zic. Cel mai naspa este ca pretul modelului astra echipat cu acest motor va fi mult mai mare decat la cel de 1.4 t. Voi incerca sa ajung sambata la dealer sa conduc acest model si sa o fac o configuratie,voi reveni cu detalii.
  • canan17ro

  • Mesaje scrise: 132
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2018 16SHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2005

  • Mesaj Privat
Niciun motor de la Astra K facelift nu este de la PSA. Daca nu va documentati nu mai faceti presupuneri. Sunt ultima generatie la care a lucrat Opel pentru piata din Europa. Erau deja gata cand s-a facut fuziunea cu PSA si nu s-a mai schimbat nimic la Astra.
dexter - fiind un motor care nu mai exista la alta masina e putin probabil spre imposibil sa primesti ceva feedback. Doar cei cu Astra Fl il vor avea. Dupa Astra, motorul nu va mai fi utilizat la niciun alt model Opel, toate trecand la platformele PSA.
Skip ads

  • wanchope

  • Mesaje scrise: 239
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2016 B14XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jul 2012

  • Mesaj Privat
Ca sa fie toata lumea impacata: nu e motor de conceptie GM si nici Peugeot! E conceput de Citroen, care face parte din grupul PSA. Lasand la o parte aceste opinii contradictorii, cel mai important aspect e legat de fiabilitatea acestui motor, despre care timpul ne va da un raspuns. Sper sa fie un motor bun, indiferent de cine este conceput. Asta ca parte a progresului...
  • mariocb

  • Mesaje scrise: 1,054
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2016 1,4 XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2016

  • Mesaj Privat
Poate sa fie si de origine extraterestra ( daca asta conteaza, cine mf l-a conceput ) , ideea e ca are cuplu mai mic si implicit performante idem fata de motorul de 1, 4 150 cp. Nu as cumpara o rasnita de genul asta si la pretul horror reiesit din configurator, la care nu se mai aplica discount-ul ala mare pe care il stiati !
  • Florin20

  • Mesaje scrise: 306
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2017

  • Mesaj Privat
La cum sunt informatiile astea in mass-media,unii zic ceva alții altceva..asa ca sa nu te mai mire ca fiecare avem diferite variante!
  • dexter82

  • Mesaje scrise: 220
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2007 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2014

  • Mesaj Privat
Am spus si eu ca are performante sub cel de 1.4 care are 4 pistoane si era in firea lui.Am vb cu cu ci de la Di-Bas Ploiesti , nu au inscris inca modelul de drive test. Daca il inmatriculeaza pana sambata ma duc la un drive test si clar vreau sa vad cat costa o configuratia echivalaenat cu 1.4 150 cpa care cu rabala iesea pe la la vreo 13.000 de euro.
  • tryky

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Crossland X 2021
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Nov 2014

  • Mesaj Privat
Salutare!
Detine cineva modelul Astra k 145 cp turbo motor 1.2 facelift?
Astept pãrerile voastre legate de consum , fiabilitate...etc
Mulțumesc!
  • dexter82

  • Mesaje scrise: 220
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2007 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2014

  • Mesaj Privat
Salut.Nu detin.Am fost la Drive test asa cum am spus.La un moment dat am reusit sa ma sincronizez cu domnisoara de la Di-bas de la care am luat Corsa si am facut Testul.Pentru cine cunoaste împrejurimile orasului Ploiesti, am mers pe centrura de Est , pana la Lukoil si retur.Vremea rece, zapada pe jos,sosea umeda dar curata.Calitatea interiorului la fel ca si generatia precedenta de K.( Am condus si 1.4 ,150 Cp la Opel GTT, pt ca Dibas vanduse masina de drive) .Se simte o oarecare difernat la cum trage, si un oarecare lag de turbo.Sta bine pe drum , e confortabila dar e deranjata pe accelerare ,La accelerare se aude zgomotul de rasnita caracteristic pentru 3 cilindri,In ralanti nu se simte vibratia de 3 cilindri daca facem o paralela cu o.9 de la Renault,Cutia in 6 trepte e ok.La momentul respectiv pretul era de 16 k euro., pret care mi s-a parut mare raportat cu varianat precedenta pe care o configurasem la 150cp si 13k euro.Cica inca nu venisera discounturile,Mi s-a explicat ca consuma mai putin.Zic bine, facem altfel , o intreb pe domnita daca si-ar vinde k -ul ei de 150 cp in 4 cilindrii pentru asta.Raspunsul ei, nu. nu ar vinde versiunea anterioara.Cam asta e parerea mea ,daca am omis chestii scuze.
  • tryky

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Crossland X 2021
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Nov 2014

  • Mesaj Privat
dexter 82. Mulțumesc frumos pt raspuns
Astept și alte pãreri deoarece intenționez sã achiziționez astra k facelift 1.2 , 145cp
Mulțumesc!
  • dexter82

  • Mesaje scrise: 220
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2007 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2014

  • Mesaj Privat
Cu drag, nu ma intelege gresit, nu sunt impotriva masinii, nu ma prea incanta motorul, mai ales ca nu sunt genul care sa schimbe masina la fiecare 5 ani sau 100k Km.Srtima.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra K

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR