Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • cafea

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Oct 2014

  • Mesaj Privat
Salut,
Am nevoie de ajutor pentru ca nu mai suport.
De ceva timp, adica 6-7 luni, a aparut un scartait metalic la o roata sau la ambele roti fata .
Se manifesta asa:
-apare dupa ce merg 10-15 min, deci cand plec cu masina nu se aude nimic.
- apare , dispare iar apare in mod aleatoriu
- poate aparea mergand in linie dreapta sau daca iau volan stanga sau dreapta (nu neaparat curba), doar sa iau scurt din volan
- dispare cand pun frana si uneori apare sau dispare pentru mai mult timp
- uneori dispare daca iau volan stanga/dreapta mai accentuat
- uneori dispare daca ajung la o viteza mare
- la viteza mare sunetul creste in intensitate

Am discuri noi de aprox 35000 km - TRW
Placute 1000 km - TRW

Ce ar putea sa fie? plz help

Ms anticipat


MODEL: Astra 2012
MOTOR: A14NET
Skip ads

  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,538
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Ai lovit o piatra cu protecția discului.. Și acum atinge discul aleator, când și cand.. Una din posibilitãți. E o tabla. Ridici mașina și încerci sa o îndrepți.. Verificând din când în când dacã atinge
  • cafea

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Oct 2014

  • Mesaj Privat
Am verificat la service.
Vizual nu prezinta nici o deformare.

Sad
  • astrafan257

  • Mesaje scrise: 80
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2010 A13DTE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2015

  • Mesaj Privat
Salut. Si eu am avut problema cu scartait dar era la roata dreapta spate. Scartaitul aparea in mers. Problema la mine era un etrier blocat care nu permitea placutei sa se distanteze de disc si in mers se incingeau discul si placuta si produceau scartaitul. Au fost schimbate placutele si gresat locasul pe care culizeaza pe suport etrier ca sa nu mai ramana blocata placuta. Atasat filmulet cum se auzea scartaitul in mers.
https://youtube.com/watch?v=DYPM3o7cC8k
Skip ads

  • cafea

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Oct 2014

  • Mesaj Privat
Salut . Cam asa se aude si la mine doar ca nu asa de tare.
O sa merg in service si o sa le sugerez sa verifice blocarea etrierului.
La mine sigur e pe fata, deoarece zgomotul este afectat de rotirea volanului stanga , dreapta.

Multumesc pentru sfat , te voi anunta daca asta a fost problema.
  • Tai-Pan

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2017

  • Mesaj Privat
Placutele de frana trebuie sa se miste lejer in locasurile din portetrieri. A se curata locasurille.
Se da cu putina vaselina cuprata pe capetele placutelor.
  • baard

  • Mesaje scrise: 45
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2016

  • Mesaj Privat
Am patit si eu ceva similar la roata stanga fata, dupa 1-2 mii de km dupa ce am schimbat placutele. La mine se oprea scartaitul imediat dupa ce franam (chiar si foarte usor apasata pedala de frana). S-a intamplat sa dispara o perioada mare de timp, dupa care l-am mai auzit odata. Momentan nu am mai observat nimic in ultima vreme.
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,538
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
@baard..la tine sun granulele eco din compozitia palcutelor si mai eco...nu se mai fac cu aszbest..ci cu alti compusi..parca cupru..posibil de la acei compusi sa apara scartait, la tine
Skip ads

  • baard

  • Mesaje scrise: 45
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2016

  • Mesaj Privat
Hmm, interesant. Tot ce-i posibil. Merci de info.
  • astrafan257

  • Mesaje scrise: 80
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2010 A13DTE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2015

  • Mesaj Privat
O ordine in functie de pret a producatorilor de placute de calitate care sa nu scartaie la franare:
1.Brembo
2.ATE
3.Ferodo
4.TRW
Cu oricare din ele nu o sa ai parte de scartait la franare daca scartaitul este din cauza placutelor. Eu am placute ATE.
  • cafea

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Oct 2014

  • Mesaj Privat
Revin cu rezolvarea, cel putin momentan Smile

Am fost in service si evident ca acolo, desi ne-am plimbat cu masina , ca sa auda si mecanicul cu urechile lui, NU a mai facut nici un zgomot.

S-a uitat la roti si a gasit asa:
1. Placuta spate (TRW) blocata si evident cu o uzura mult mai mare decat perechea ei - le-am schimbat cu unele noi, a polizat putin urechile care intra pe canalul etrierului , ca sa alunece mai usor
2. pe fata ambele perechi prezentau o uzura neuniforma la marginile exterioare, ca si cum ar freca de buza discului.
Solutia gasita sa ia putin la polizor marginea placutei , le-a dat un unghi spre interior.

Momentan da roade si de 1 saptamana nu am mai facut nici un zgomot. Vedem in timp.
Multumesc oricum pentru sfaturi.
  • NISMO

  • Mesaje scrise: 252
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2019 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jul 2019

  • Mesaj Privat
@Tai-pan
Ai descris perfect solutia la problema scartaitului metalic la franare. Dupa o inlocuire de placute de frana Brembo,la cealalta masina a familiei(la Autoperugia 1Decembrie) mi-a aparut si mie exact situatia descrisa de userul Cafea.
Dupa o saptamana de mers cu scartaitul ala enervant, mi-am rezolvat problema cu o curatare temeinica a etrierului,portetrierului si a compensatorilor + polizarea usoara a urechilor placutelor+gresarea locasului unde se aseaza urechile placutelor cu pasta cuprata.
Asa am scapat de scartait. Au trecut mai bine de doua saptamani si totul este OK!
Skip ads

  • baard

  • Mesaje scrise: 45
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2016

  • Mesaj Privat
Se pare cã la mine a apãrut iar sunetul tot roata stânga fațã. Șuierat la mers drept, dispare la viraj dreapta și apare iar la viraj stânga unde s-a auzit odatã oarecum întrerupt din ce mi-am dat seama dupã cum se învârte roata. La fel la cea mai mica atingere pe pedala de frânã dispare. La revizie ITP, revizie nu mi-a menționat nimeni nimic deci bãnuiesc cã nu e ceva foarte vizibil și ușor de observat. Ceva idei?
  • Tai-Pan

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2017

  • Mesaj Privat
Placuta de frana atinge discul.
  • NISMO

  • Mesaje scrise: 252
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2019 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jul 2019

  • Mesaj Privat
NISMO a scris:@Tai-pan
Ai descris perfect solutia la problema scartaitului metalic la franare. Dupa o inlocuire de placute de frana Brembo,la cealalta masina a familiei(la Autoperugia 1Decembrie) mi-a aparut si mie exact situatia descrisa de userul Cafea.
Dupa o saptamana de mers cu scartaitul ala enervant, mi-am rezolvat problema cu o curatare temeinica a etrierului,portetrierului si a compensatorilor + polizarea usoara a urechilor placutelor+gresarea locasului unde se aseaza urechile placutelor cu pasta cuprata.
Asa am scapat de scartait. Au trecut mai bine de doua saptamani si totul este OK!


Au trecut mai bine de 6 luni si peste 6000 km, si totul este Ok!
@ baard
Ai doua variante:
- cu un minim de cunostinte despre mecanica, te apuci singur si iti cureti placutele de frana, etrieri, portetrieri...etc si apoi gresezi cu pasta cuprata...

-mergi la service si ceri curatarea si tot tacâmu',dar treaba facuta ca lumea...lucru pe care marea parte a mecanicilor il trateaza superficial.
Toate cele bune!👍
  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,831
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Pasta pe etrieri sau orice piese neprotejata de apa/praf nu e recomand sa pui. În timp se umple de mizerie sau, dacã e prea multa, va ajunge pe disc/plãcutã.
Pe suportul etrierului avem o tabla care nu ruginește, tabla pe care culiseazã plãcuta. Dacã acea tabla e curãțatã, culisele de la etrier sunt unse corespunzãtor cu vaselina siliconica, pistonasul nu e gripat, nu sunt motive sa se blocheze plãcuțele.
Oricare dintre motivele enumerate mai sus pot cauza blocarea completa sau parțialã a rotii și implicit zgomote sau uzuri anormale.
  • sebage

  • Mesaje scrise: 2,477
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2019

  • Mesaj Privat
Perfect adevarat ceea ce a scris colegul Daniel. La toate cele enumerate de el, as mai adauga curatarea temeinica a portetrierului, in zona de contact cu tablița pe care culiseazã plãcuța.
In general, aici avem oxizi (rugina), tablița nouã, desi este curata, nu se va așeza corect si din aceasta cauza, nenea mecanicul, fuge cu placutele la polizor sa le mai ajusteze el, ca deh, fabricantul a pus mai mult material Smile
  • Tai-Pan

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2017

  • Mesaj Privat
Unele placute chiar trebuie luate putin la pila.
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,538
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Eu am curatat temeinic canalul ala in care culiseaza plãcuțele si nu a fost nevoie de pilit...
  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,831
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Eu pana acum am folosit plãcute Originale, ATE și trw: niciodatã nu a fost nevoie de pila.
Se poate ca unele sa nu respecte dimensiunile standard. Apare însã problema ruginei dacã dai cu pila pe plãcutã.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR