Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A
  • robertgsm2000

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Vectra 1992
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor. Am o insignia nu de foarte multa vreme si sunt multumit de ea pana la un anumit punct. In momentul in care accelerez brusc pe la 70 km /h se tureaza pana in 4000 rtm dar parca nu trage se accelereaza incet. In schimb daca accelerez mai tare dar nu brusc parca trage mult mai bine. Ce parere aveti?! Am ceva stricat la ea sau asa este ea?
Va multumesc anticipat pttimpul acordat!


MODEL: Insignia 2011
Skip ads

  • tomy69

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Insignia 2009 A20NHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Sep 2015

  • Mesaj Privat
din ce scrii, pare a fi ambreiajul
daca se tureaza motorul dar viteza masinii nu creste in aceeasi masura, inseamna ca iti patineaza ambreiajul, incearca sa accelerezi mai tare cand urci un deal, daca e si mai rau decat pe drum drept, cauta in kit de ambreiaj
  • robertgsm2000

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Vectra 1992
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mar 2011

  • Mesaj Privat
E cutie automata... Se schimba ambreiajul la cutie automata?! In rampa trage bine cand accelerez. Mi se pare ca face doar intre 70-100km/h. Pe tester ar trebuii sa apara defectiunea?
  • tomy69

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Insignia 2009 A20NHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Sep 2015

  • Mesaj Privat
daca e automata, ignora ce am scris, nu se aplica
Skip ads

  • DDorynetz

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Austria
  • Masina: Insignia 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Apr 2019

  • Mesaj Privat
Totul are o limita! Cu cât calci mai repede/tare pedala, cu atât vei simți lipsa de forțã, și asta din cauzã cã nu are timp sã ardã combustibilul ce-l bagi in motor (pãrerea mea). Unii numesc faza asta ‘lag’.
Dacã calci pedala pânã la podea intr-o secundã, nu înseamnã cã vei decola...
Și eu simt câteodatã la a mea...
  • robertgsm2000

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Vectra 1992
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Sunt perfect de acord cu tine, doar ca la mine pleaca foarte incet asa o simpt eu... si nu mi se pare normal ca atunci cand faci o depasire si o calci brusc la 70 km la ora si abia dupa 10 secunde ajungi la 80.... Nu mi se mai pare lag
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,538
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Daca o calci la fund, stiam ca retrogradeaza singura si se infige, in treapta inferioara. Nu stiu exact ca nu am avut automata. In general automatele merg un pic subturat. Daca vii de pe manuala..posibil sa ai senzatia ca e lenta. Incearca sa o calci la fund cand vrei sa tasneasca..dureaza 1-2 secunde pana schimba si apoi ar trebui sa tasneasca.
  • robertgsm2000

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Vectra 1992
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mar 2011

  • Mesaj Privat
de la 100 in sus asa face sau pana in 70
  • gigiore

  • Mesaje scrise: 72
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jul 2014

  • Mesaj Privat
robertgsm2000 a scris:Salutare tuturor. Am o insignia nu de foarte multa vreme si sunt multumit de ea pana la un anumit punct. In momentul in care accelerez brusc pe la 70 km /h se tureaza pana in 4000 rtm dar parca nu trage se accelereaza incet. In schimb daca accelerez mai tare dar nu brusc parca trage mult mai bine. Ce parere aveti?! Am ceva stricat la ea sau asa este ea?
Va multumesc anticipat pttimpul acordat!
MODEL: Insignia 2011


Esti sigur ca are 135? Ce motor ai?
Si in cazul cand ai avea 135, cum ai vrea sa traga? Masina are 1500kg, in plus mai e si automata si are si ea o varsta deja. Asta e mersul ei normal.
Toate sub 150CP sunt cam submotorizate. Asta e, daca vrei sa faci o depasire pe saptamana iti iei 1.6i.
Daca e sa fie ceva defect, e convertizorul, dar daca zici ca in rampa trage si nu pare ca patineaza ca abreiajul la manuala, nu trepideaza, e putin probabil.
  • robertgsm2000

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Vectra 1992
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Motorul e de 2000 motorina
  • DDorynetz

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Austria
  • Masina: Insignia 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Apr 2019

  • Mesaj Privat
Ai pilot automat? Dacã da, încearcã urmãtorul lucru: mergi cu treapta 3 pana la 90-100km/h și seteazã-l pe viteza mai sus menționata, dupã care îl anulezi lãsând mașina in frâna de motor, lãsând-o sa ajungã pana pe la 50km/h moment in care apeși iarãși pe tempomat(în sus) și ar trebui sã sprinteze înapoi pana la 90-100km/h. Vezi dacã se simte la fel pe pilot automat. Dacã da, e pe undeva o problema cu mașina; dacã nu, este doar stilul tãu de a conduce de vinã!
Cred ca motorul tãu are 131ps ci nu 135.🙂
  • robertgsm2000

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Vectra 1992
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Ok, ms o sa incerc saptamana asta si revin cu un raspuns. Cred ca e de 131 cp
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR