Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa C/Combo C
  • doncostello

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2006 Z12XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2020

  • Mesaj Privat
Salut, am cumparat acum 7 luni un Corsa C din 2006 cu 140.000km la bord. Nu am mai avut Opel pana acum si nu stiam dacã este normal ca ambreiajul sa tina atât de jos si oricât de încet ridicam piciorul ambreiajul vibra destul de tare (am un megane 2 de 10 ani si nu am patit asta niciodatã).
Problema pe care o am este ca pedala de ambreiaj este la podea, iar lichidul de frâna curge unde se îmbinã motorul cu cutia de viteze dacã apas tare, (daca nu apãs pânã la fund, pedala se întãrește si nu curge lichid de frânã)
Din ce am cercetat pe forum am cam înțeles cã este stricat rulmentul de presiune(cilindrul receptor).
Întrebãrile mele sunt: dacã cam asta este cauza? si dacã discul de ambreaj plus placa de presiune sunt bune dar a curs pe ele lichid de frânã, le mai pot pãstra sau trebuiesc inlocuite)?
Mulțumesc si aștept cu nerãbdare sfaturile dumneavoastrã.


MODEL: Corsa 2006
MOTOR: Z12XEP
  • corsablue

  • Mesaje scrise: 2,487
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Da, asta este cauza.
Despre disc si placa va putea sa-ti ofere un raspuns mecanicul care va umbla acolo, in principiu ai putea sa le pastrezi. Lichidul curs se spala cu benzina sau spray de frana.
Off-topic: Unde ai gasit o masina din 2006 cu "doar" 140.000. de kilometri... In fine, nu conteaza asta.
  • doncostello

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2006 Z12XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2020

  • Mesaj Privat
Iti mulțumesc pentru mesaj, masina arata de 140.000km motor, interior, exterior, ținând cont cã eu am facut in 14 ani de condus cu 4 masini 90.000km.... deci mai sunt si "bunicute din Germania" reale.
  • taxi43edy

  • Mesaje scrise: 1,208
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2009

  • Mesaj Privat
"bunicute din Germania" Smile))))
Mda, m-ai facut sa rad copios.
Cand desfaci, schimba si discul de ambreiaj, chiar daca il cureti cu benzina sau spray de frane ferodoul este imbibat cu lichid, poate tine 1000 km sau 50 000km, daca tot desfaci schimba-l, asta e doar parerea mea.
  • alex_arhire

  • Mesaje scrise: 989
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2006

  • Mesaj Privat
ca sa ajungi la scurgere, tb sa dai jos cutia si ansamblul ambreiaj.
se recomanda inlocuirea discului, placii de presiune si rulmentului de presiune.

scurgerea poate fi din:
- rulment de presiune
- conducta rulment de presiune (e in carcasa cutiei, o s-o vezi cand o demontezi)
- pompa de ambreiaj
Verifica-le pe toate.

lichidul se spala cu spray de frana, ideal ar fi sa-l inlocuiesti.
dupa ce gasesti si rezolvi scurgerea, tb aerisita instalatia, o sa stie mecanicul.

atentie ca lichidul de frana, cu mentiunea ca e pe circuit separat, este critic pt sistemul de franare.
poate nu strica si o aerisire a acestuia dupa ce pui lichid proaspat
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa C/Combo C

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR