Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • Alex9203

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2018

  • Mesaj Privat
Bunã ziua,
Am o mica problema la opelul meu astra h, se pare ca se prelinge apa pe radiatorul de apa, dar nu îmi dau seama exact de unde. Din ce am vãzut, se prelinge pe marginea din dreapta radiatorului (pe partea șoferului). Din vasul de expansiune lipsește putin antigel. Pare sa picure și sub mașina, câte puțin. Poate sã fie de la ceva garniturã sau este gata radiatorul? Menționez ca nu l-am schimbat niciodatã, doar pe cel de clima (spart) am din 2017 mașina.
Mulțumesc


MODEL: Astra 2006
MOTOR: 1.6 105 cp 2006
Skip ads

  • taxi43edy

  • Mesaje scrise: 1,208
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Schimba radiatorul.
  • Alex9203

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2018

  • Mesaj Privat
Ok, mulțumesc, am sa îl comand și îl schimb. Dar nu poate fi problema din alta parte? Garniturã, clipsuri?
  • Lotg

  • Mesaje scrise: 1,638
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2004 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Doar tu poti sa te uiti de unde se prelinge apa din radiator. Noi asa pe nevazute, nu avem cum sa ne dam cu parerea. Cat picura pe jos? Face balta, sau doar cativa picuri?
Skip ads

  • taxi43edy

  • Mesaje scrise: 1,208
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Daca e cum a spus, intre fagure si plastic.........
Am mai citit ca au reusit sa-l mai stranga la loc, dar nu a mai tinut mult, parera mea e sa-l schimbi.
  • Alex9203

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2018

  • Mesaj Privat
Doar picura, nu am gãsit niciodatã baltã, am adãugat aproape jumate de litru de antigel din vara și pana acum.
  • Lotg

  • Mesaje scrise: 1,638
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2004 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Nu e mult. Cauta sursa. Altfel o schimbi, cum a zis colegul mai sus.
  • alin263

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2005 z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Si eu am avut probleme cu el la celule. La service mi-au pus o soluție lichida in radiator in antigel. M-a costa 25 lei. De atunci au trecut 7 ani si nu a mai curs niciodatã. Încearcã si tu iar daca nu merge schimba radiatorul. Soluția este pt etanșare scurgeri radiator. ATENTIE sa nu cumva sa pui praf (nu e bun si distruge garniturile) de etanșare ci doar soluție lichida. Când mi-au pus mie soluția, mai era un Mercedes cu radiatorul spart si care complecta 5 l de apa la un drum de 50km. Dupã ce au pus soluția nu a mai curs deloc. Deci se merita încercarea
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,661
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
La Mercedes se merita incercarea, pentru ca la cat costa un radiator nou... Smile

La Opel eu mi-as lua un radiator ce arata bine la exterior direct din dezmembrari, l-as duce acasa si l-as umple cu detartrant de produse sanitare de la Carrefour (pe jos, pus la orizontala cu detartrant in el sa stea asa, pe sol caci si-asa e deja demontat si deci nu trebuie sa te chinui sa faci asta cu el montat pe masina). Dupa 15min de stat cu detartrantul urmeaza o clatire serioasa cu apa din abundenta si apoi montarea pe masina. Daca nu-ti curge radiatorul dupa montare te va mai duce radiatorul ala ani buni si e deja si curatat, deci face servici ca unul nou original. Mult mai bine decat unul aftermarket.

Daca insa curge, il duci inapoi si-i spui la cel de la dezmembrari ,,l-am montat si n-a tinut presiunea, frate!,,
Si asta a fost... iti iei banii inapoi, apoi cauti altul.

Eident... optiunea de mai sus e valabila in conditiile in care nu te afecteaza lipsa masinii pe perioada cat sta in asteptarea unui radiator.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR