Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • Gaabii

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jul 2017

  • Mesaj Privat
Buna seara , am o problema , am un astra h , an 2004 , DTH , 100 cp , 1.7 CDTI , si nu mai merge sa mut aerul de la parbriz la picioare , sau altele , si nu cand apas pe AC sau pe recircularea aerului nu se aprinde nimic , nici AC nici recirculare , are idee cineva de unde ar putea fi problema?


MODEL: Astra h 2005
MOTOR: 1.7 Z17DTH
  • alin263

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2005 z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Problema este f cunoscuta ca fiind un defect de fabricație atât pt clapeta de recirculare cât si pt clapeta de dirijare a aerului spre anumitã poziție, jos mijloc sau sus adicã dezaburire. Clapeta de direcționare a aerului este acționatã de un motoraș care de multe ori distruge rotita de plastic ce acționeazã comutarea intre poziții. Si eu am pãțit acest lucru. Partea nasoala este ca acest ansamblu se afla sub bord undeva in zona volanului si accesul este f greoi. Clapeta de recirculare este mai accesibila ea aflandu-se in bord in spatele torpedoului unde se pun actele. Sunt pe net tutoriale de reparații . Si a mea a fost rupta si cu multa rãbdare am reușit sa o repar. Daca ai acces la cineva cu op com le-ai putea testa funcționarea. Partea cea mai la îndemâna ar fi sã deconectezi borna minus de la baterie, o lași 5 minute si o reconectezi si poate ai noroc sa se reseteze clapeta de direcționare a aerului. Succes
  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR