Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • thisadi

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2007 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Va salut.
La mașinã din semnãtura am schimbat luna trecuta plãcuțele de frânã pe spate (Textar). Dupa ceva vreme, am observat (vizual, ca alte simptome nu a avut și nici nu are) ceea ce se vede în poza atașatã. Mașina frâneazã corect, nu trage stanga/dreapta, nu se aud zgomote de vreun fel, nu se încinge roata sau altceva pe acolo. Am fost la service, s-a demontat tot și nu pare nimic suspect pe acolo, toate sunt la locul lor, plãcuțele nu sunt blocate în vreo poziție sau ceva de genul, chiar stau destul de lejer pe poziție.
În concluzie, nimeni nu știe (sau nu vrea sã-mi spunã) de ce se întâmplã fenomenul ala, de contact cu discul doar pe jumãtate din suprafața plãcutei.
Dacã aveți idei, sau ați mai întâmpinat aceasta problema, va rog sã-mi spuneti. (sau eventual sã-mi recomandați un service / mecanic bun în Constanța.)
Mtumesc.




MODEL: Astra J 1.6 turbo
MOTOR: A16LET
Skip ads

  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,536
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Plãcuțele vechi au uzat discul inegal.. Sau cele noi montate greșit
  • yodus

  • Mesaje scrise: 105
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2017 B16DTE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Usor usor o sa se aseze, asa a fost uzat discul dar se aseaza dupa cateva zile
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,451
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Cum zice colegul @livcro, cel mai probabil ai o uzurã inegalã a discului, orientatã radial...doar o mãsurare cu comparatorul poate sã precizeze asta...o rectificare a discurilor remediazã eficient problema...
Și recomandarea colegului @yodus e așa, mai de nișã (nu spun care...), dupã o vreme plãcuțele se ”așeazã”, adicã se uzeazã, dar asta, evident, nu este o rezolvare profesionalã a uzurii inegale a discului...intuitiv aș zice cã ea se va accentua, în timp...
Skip ads

  • Tai-Pan

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2017

  • Mesaj Privat
thisadi a scris:Va salut.
La mașinã din semnãtura am schimbat luna trecuta plãcuțele de frânã pe spate (Textar). Dupa ceva vreme, am observat (vizual, ca alte simptome nu a avut și nici nu are) ceea ce se vede în poza atașatã. Mașina frâneazã corect, nu trage stanga/dreapta, nu se aud zgomote de vreun fel, nu se încinge roata sau altceva pe acolo. Am fost la service, s-a demontat tot și nu pare nimic suspect pe acolo, toate sunt la locul lor, plãcuțele nu sunt blocate în vreo poziție sau ceva de genul, chiar stau destul de lejer pe poziție.
În concluzie, nimeni nu știe (sau nu vrea sã-mi spunã) de ce se întâmplã fenomenul ala, de contact cu discul doar pe jumãtate din suprafața plãcutei.
Dacã aveți idei, sau ați mai întâmpinat aceasta problema, va rog sã-mi spuneti. (sau eventual sã-mi recomandați un service / mecanic bun în Constanța.)
Mtumesc.




MODEL: Astra J 1.6 turbo
MOTOR: A16LET


Se impunea schimbarea discurilor odata cu placutele.
Acum, mergi inainte.
Placutele se vor aseza pe disc.
Cati km are masina?
Cate randuri de placute ai ars pe spate?
  • thisadi

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2007 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2010

  • Mesaj Privat
E primul schimb de plãcute pe spate. Mașina are 66.000 km.

Cam asa arãtau plãcuțele înainte de schimb:


  • cristidb

  • Mesaje scrise: 1,133
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Masina evident nu franeaza corect daca arata asa discul. Nici n-o sa-si mai revina. Partea aia de disc e mai abraziva si va uza mai repede placuta cand intra in contact cu ea.
Daca discurile sunt ruginite sau au buza, trebuie schimbate sau macar curatate, daca se poate.
Obligatoriu la fiecare schimb de placute verificati daca pistonasele se misca usor si daca garniturile de praf sunt intacte. Daca garnitura e rupta, desi frana functiona inainte, pistonasul probabil are urme de rugina, si cand e impins in etrier va uza garniturile sau se va bloca.
  • MihaiGSM

  • Mesaje scrise: 163
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Din cauza buzei de pe disc arata asa discul. Placutele noi nu calca cum trebuie. Unii rectifica buza aia sau pilesc din placuta nou astfel incat sa calce cum trebuie pe disc. Sau daca ai frane bune, poti astepta pana se formeaza placuta noua dupa uzura discului.
  • thisadi

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2007 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Da, îmi pare rãu cã am aruncat plãcuțele vechi, poate ma uitam la ele mai atent sa vad cum sunt uzate.

Masina frâneazã fãrã probleme, ușor, nu trage stanga/dreapta (am testat-o și pe autostrada, de la viteze mai mari), nu se încinge nimic. O sa le las asa momentan, si când le-o veni timpul, schimb și discurile și plãcuțele.

Multumesc pentru sfaturi/idei.
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,536
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Cauta un service cu stand de franare..sa iti verifice efectiv eficienta franelor...Ce simti tu la pedala nu e concludent. Dupa cum arata, eficienta franarii e pe la 50% (pe spate)...iar la o coborare prelungita...gen Transfagarasan, o sa se supraincalzeasca pe spate. Tu nu simti pentru ca franarea efectiva o realizeaza puntea fata in proportie de 60% min...
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR