Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • AZorzolan

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2009 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mai 2018

  • Mesaj Privat
Salut. Am atasat cateva poze si un filmulet facute sub masinã. Aveti idee pe unde se pierde acel ulei?
https://youtube.com/watch?v=2kPZBGtZJak

Mulțumesc.


MODEL: Astra 2009
MOTOR: Z17DTJ
  • alin263

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2005 z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2009

  • Mesaj Privat
E o munca de chinez daca vrei sa încerci. Eu așa am procedat si am reușit. Si la mine a început sa curgã uleiul si nu știam de unde. Am fost in service si au zis ca nu vad de unde si ca trebuie sa spãl motorul la spãlãtorie cu spuma de motor. Am luat la rand toate spãlãtoriile si au zis ca il spala, doar pe rãspunderea mea. Noroc ca erau toate aglomerate si m-am rãzgândit. Am mai spãlat o singura data motorul dupã ce animalele din service mi-au stropit motorul cu motorina când au schimbat filtru de motorina . nu am avut ce sa fac pt ca am ajuns la doctor pneumo din cauza mirosului. Nu recomand spãlarea motorului in spãlãtorie!
Acuma sa revenim. Inarmeazate cu cârpã, 2-3 trei sprayuri de curãțit frane(15 lei bucata). Si te apuci de treaba. Acoperi cu carpe curate mufele si alternatorul si electromotorul si începi sa speli ce e gros. Atenție!. Ai nevoie si de apa cãlduțã cat poți tine mana ca ss clãtãrești. Când e curat totul ștergi cu cârpã uscata. Asta e, o sa te zgârii pe mâini, dar economisești 300-400 lei. Apoi ruleazã o zi cu mașinã si o sa vezi exact de unde curge. La mine curgea pe la nenorocitul de o-ring de la filtru. Așa am rezolvat eu cu 10 lei reparația pt care îmi ceruserã ,in funcție de gravitate, cei din service de la 500 lei in sus. Succes
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR