Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum
  • ToX

  • Mesaje scrise: 1,300
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra OPC 2013 A20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Salutare

De vreo cateva zile, fara a avea probleme tehnice sau sa umblu la ceva, nu se mai aprinde plafoniera cand deschid usa de la sofer, cand scot cheia din contact sau cand descui masina. Daca apas pe butonul dedicat plafonierei, se aprind ambele becuri fara nicio problema

M-am uitat cu OpCom la erori pe REC, BCM, nu e nimic, absolut nicio eroare. Am observat ca panglicile care vin spre plafoniera fata (nu am in spate) vin dinspre REC, daca am inteles bine, BCM da semnal catre REC, acesta din urma aprinde plafoniera in functie de starea masinii. Am testat azi si cu un alt BCM pe care voiam sa-l pun pt a activa alarma de fabrica (ident KD) si tot nu se aprinde. Sigurante pt becurile din plafoniera nu am gasit in niciun manual.

PS: merg luminile de citit, functioneaza lumina din torpedo, din portbagaj, si cele de la numarul din spate fara probleme, doar plafoniera nu se aprinde.

Multumesc


MODEL: Vectra 2005
MOTOR: Z19DT
Skip ads

  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Posibil sa fie pamblica impuscata intre rec si plafoniera...
Ai becuri normale sau led?
  • ToX

  • Mesaje scrise: 1,300
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra OPC 2013 A20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Am avut led-uri la plafoniera care au functionat ani de zile, pana au inceput sa dea rateuri, si le-am schimbat cu becuri normale. Nu am umblat la REC sau la pamblica, pur si simplu nu au mai functionat cand am decshis usa, desi restul de lumini se aprind (bordul, consola centrala, etc) . O sa incerc sa scot bateria 10 min sa vad ce se intampla, pe REC nu am erori, iar cand am dat jos plafoniera din fata , pamblica arata bine, nu pare sa fie indoita sau stresata. Toate luminile functioneaza cand apas pe buton (plafoniera, luminile de citit), deasemenea, si cea din torpedo, plus aia din portabagaj merg fara probleme, toate usile / portbagajul se inchid bine (nu am indicatorul de nimic deschis in bord). La numar am led-uri canbus, nu am erori pe REC de license plate lights, mentionez ca setup-ul nu a fost schimbat , in afara de led-urile din plafoniera care au inceput sa aiba cate un led impuscat (fiind w5w cu mai multe led-uri) .

Daca stii cumva ce trebuie sa masor din pamblica aia cand deschid usa (pe care circuit ar trebui sa am v+ si care e v-) , macar sa vad daca vine ceva din REC.

Multumesc
  • ToX

  • Mesaje scrise: 1,300
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra OPC 2013 A20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Salut din nou, nu am mai putut sa editez postul anterior, dar am rezolvat problema, am curatat tot lipiciul ala care e deasupra lipiturilor pe placa din plafoniera, tot nu s-a aprins. Observasem ca al 3 lea buton pe care nu scrie nimic (1 lumina de citit sofer, 2 plafoniera, 3 blank, 4 lumina de citit pasager) era apasat in interior, odata ce l-am tras cu o surubelnita, plafoniera s-a aprins. Din ce am observat butonul e blank (nu scrie nimic pe el) dar are pinii si e legat la circuite, nu mi-am dat seama ce face exact.
Skip ads

  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
ala e butonul de face ca plafoniera sa nu se mai aprinda cand deschizi usile...
asa ar trebui sa arate cele 4 butoane:

am impresia ca poza asta e invers fata de ce am pe masina...
ma refer la cele 2 butoane din mijloc...
  • ToX

  • Mesaje scrise: 1,300
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra OPC 2013 A20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2004

  • Mesaj Privat
ah si la mine nu scrie nimic pe butonul ala, nu l-am folosit niciodata... se pare ca a fost o situatie ca-n filmele cu prosti Smile)
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Eu initial am avut plafomiera cu 1 buton.
Mi-am pus cu 4 si suport ochelari
Am vazut si cu 2 (fara lumini de citit) si cu 3 (fara butonul care ti-a facut problema)...
  • ToX

  • Mesaje scrise: 1,300
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra OPC 2013 A20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2004

  • Mesaj Privat
La mine au fost default cu 4 dar in 10 ani de cand am masina asta nu am apasat ala niciodata ... Upgrade a fost suportul de ochelari care sta destul de dubios fara niste DIY stuff (ala original are in plafon 2 prinderi pt surub) si capacul din fata ei pt senzori de miscare pt alarma.

Ca veni vorba, stii pe cineva prin BUC cu Tech2 sau ceva cu care sa imi activez controlul geamurilor din spate (opcom nu recunoaste program varianta pt ddm-ul meu) si activare alarma din fabrica (acelasi lucru, am un BCM separat care stie de alarma, dar nu pot intra in program variant cu opcom) ? Nu am sticker clubopel dar platesc..

Thx
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Nu stiu in bucuresti.
Eu imi fac treburile local.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR