Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • CristianTM

  • Mesaje scrise: 3,721
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Buna opelisti !

Pentru o mult mai buna auditie a boxelor din usi, va recomand "izolarea" fonica a acestora. Rezultatul, credeti-ma ca este INCREDIBIL !

Mai intai, incepem cu desfacerea suruburilor: sunt doua pe mijloc, vreo 4-5 jos, unul ascuns in spatele locului de buton geam electric, respectiv dispozitiv de reglare a oglinzii (la mine era pur si simplu un capac). Apoi cel mai complicat este desfacerea manivelei geamului. Exista un arc care trebuie scos ca sa puteti trage de manivela.

Se trage de capitonaj - este prins in cleme si avem usa "cheala" .

Se incepe acoperirea tuturor gaurilor sau a spatiilor goale.




Si uite produsul final:

Timp de munca: 20-30 minute / usa. Materiale folosite: o surubelnita, o foarfeca si cel mai important materialul izolator care este si foarte scump (cel putin asa mi se pare mie). O folie ca si cea din figura e 10Euro. La craterele pe care am avut de astupat am folosit exact 3 folii ~30 Euro.


Initial am vrut sa schimb difuzoarele, dar fiindca au magnetul foarte plat nu am gasit. Ca sa dau jos difuzorul a trebuit sa demontez capitonajul. Un prieten expert in ale muzicii in auto, cand a vazut "craterele" mi-a suflat solutia cu folia izolatoare. A avut dreptate ! Sunetul de dupa izolare este impresionant.

Scuze pentru explicatiile "fugitive" dar chiar sunt pe fuga Wink

Toate cele bune si Enjoy The Music !

CristianTM.
  • tax90bul

  • Mesaje scrise: 118
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2009

  • Mesaj Privat
Buna afacerea asta da nu pentru toti .Cristi suntem in romania sti ca suntem inventivi nu trebuie neaparat folie speciala ai incredere in mine.
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,539
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Mai aveai ceva de muncit...trebuia sa izolezi si tabla, inspre exterior. in mod normal, unde aveai tu gaurile alea trebuia sa fie un fel de folie... In final..principalul e ca ti-ai imbunatatit sunetul. Bafta.
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR