Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • Vios40

  • Mesaje scrise: 409
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Rekord 1987 2.3D LS
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2007

  • Mesaj Privat
De curand am cumparat din Bricostore Pantelimon un aparat de curatat sub presiune la pretul de 99,9 RON, deoarece pe straduta unde stationez circulatia s-a intatit iar praful este la el acasa obligandu-ma la spalari dese.

Solutia de curatat ecologica este 24 RON, furtunul 34 RON/25 m si prelungitorul 75 RON/25 m.
Raportat la investitie daca fac un calcul o amortizez in doua saptamani asa ca am scapat! Very Happy




Ultima modificare facuta de Vios40 la Lun 04 Jun, 2007 10:03 pm
Skip ads

  • Visse

  • Mesaje scrise: 1,464
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Aceeasi pompa am cumparat si eu , merge super , ca sa nu spun ca merge spalat si covoare cu ea de aici rezulta si nevasta multumita si gura inchisa ca am dat bani pe pompa Very Happy
  • lucian

  • Mesaje scrise: 368
  • Locatie: tulcea
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2005

  • Mesaj Privat
si eu caut
miercuri ajung in bucuresti si vreau sa iau
stiti cumva lungimea furtunului cu lkance si ce accesorii mai are
pretul este cam 1 bulion
mi se pare OFERTA
cit are garantie?
  • Vios40

  • Mesaje scrise: 409
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Rekord 1987 2.3D LS
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Furtunul are 5 m si garantie 1 an. Mai mult acum este perioada in care Bricostore sarbatoreste 7 ani asa ca sunt si premii surpriza. Personal am castigat un pix, o umbrela si o sapca. Very Happy


Ultima modificare facuta de Vios40 la Vin 08 Jun, 2007 7:28 am
Skip ads

  • Vios40

  • Mesaje scrise: 409
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Rekord 1987 2.3D LS
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Apropo, care ar fi cea mai buna solutie pentru spalarea autoturismului raportat la calitate/eficienta/pret? Very Happy


Ultima modificare facuta de Vios40 la Vin 08 Jun, 2007 7:28 am
  • Florin M

  • Mesaje scrise: 390
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2006

  • Mesaj Privat
manual si personal Laughing
  • Vios40

  • Mesaje scrise: 409
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Rekord 1987 2.3D LS
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Florin M a scris:manual si personal Laughing


Spiritual ca deobicei dargule dar totusi ma doream sa aflu ce marca de solutie s-ar sti prin imparatie cea mai cea Laughing
  • Gaby

  • Mesaje scrise: 204
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1999 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2005

  • Mesaj Privat
@ Vios
Consumul de curent cam care este ?
Skip ads

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Nu e problema de consum, ala e mic fata de cit dai la spalatorii unde fac treaba proasta.
Daca nu ai apa curenta ala trage si din butoi cel putin al meu o face.
Cel mai rentabil din toate punctele de vedere este sa ai un jet si sa speli singur. Daca mai cumperi si un compresor mic de 25 litri deja speli fara grija si motor, faci presiune pneuri, vopsesti si chiar dai cu var !
  • eugen

  • Mesaje scrise: 121
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Dar daca stai la curte si ai apa din fantana e cam nasol. Ca trebuie strearsa instantaneu. Apa calcaroasa da un aspect matuit... grrrr. Asa ca pentru mine investitia a fost doar asa, de distractie.
  • Vios40

  • Mesaje scrise: 409
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Rekord 1987 2.3D LS
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Gaby a scris:@ Vios
Consumul de curent cam care este ?

Pe aparat scrie 1300W asta insemnand consumul. Raportat la 15 min. cat a durat curatirea (inmuiere/clatire) => 325W.
Oricum raportand la consumabile, un bidon de 5l de solutie costa 25 Ron si ajunge, prin portionare cu dispozitivul inclus in gama aparatului la 25 de spalari, adunate rezulta 5 Ron. Asa ca este o mica afacere profitabila pentru noi din principiul costurilor si al constiozitati prestate fiind vorba de autoturismul personal. Nu ncerc sa fac reclama nici pe departe dar motivele pentru care am optat au fost enumerate. Very Happy


Ultima modificare facuta de Vios40 la Mie 06 Jun, 2007 9:09 pm, modificat de 2 ori in total
  • Vios40

  • Mesaje scrise: 409
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Rekord 1987 2.3D LS
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2007

  • Mesaj Privat
eugen a scris:Dar daca stai la curte si ai apa din fantana e cam nasol. Ca trebuie strearsa instantaneu. Apa calcaroasa da un aspect matuit... grrrr. Asa ca pentru mine investitia a fost doar asa, de distractie.

Va recomand sa dati cu ceara dupa fiecare spalare (ceara lichida, cost intre 3 si 5 RON). Eu asa fac, iar pana acum vopseaua arata ca si noua cu toate ca "tancheta" arata jalnic. Fiind vorba de apa cu concentratie mare de calcar mai exista solutia atasari pe sistemul de alimentare cu apa a unui filtru dedurizant care te va ajuta indiferent ca apa o folosesti in scopuri menajere sau pentru uz personal. Very Happy


Ultima modificare facuta de Vios40 la Mie 06 Jun, 2007 9:02 pm
Skip ads

  • Vios40

  • Mesaje scrise: 409
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Rekord 1987 2.3D LS
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2007

  • Mesaj Privat
dancuciureanu a scris:Nu e problema de consum, ala e mic fata de cit dai la spalatorii unde fac treaba proasta.
Daca nu ai apa curenta ala trage si din butoi cel putin al meu o face.
Cel mai rentabil din toate punctele de vedere este sa ai un jet si sa speli singur. Daca mai cumperi si un compresor mic de 25 litri deja speli fara grija si motor, faci presiune pneuri, vopsesti si chiar dai cu var !


Presiunea afisata este de 8.9 B si cred ca ar face treaba buna si la curatirea motorului cu toate ca acest aspect nu duce la o functionare mai buna ci mai degraba se leaga de latura degresari. Very Happy
  • dancraciun

  • Mesaje scrise: 274
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2006

  • Mesaj Privat
da ... este foarte ok! si eu sunt pe punctul de a cumpara asa ceva! sper ca sa nu ma dezamageasca ! sunt bolnav cu spalatul masinii iar 200 mii pe saptamana la spalatorie mi se pare f mult!
  • popescu iulian

  • Mesaje scrise: 1,400
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Antara 2012 A22DMH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2006

  • Mesaj Privat
[/quote]Presiunea afisata este de 8.9 B si cred ca ar face treaba buna si la curatirea motorului cu toate ca acest aspect nu duce la o functionare mai buna ci mai degraba se leaga de latura degresari. Very Happy[/quote]

Vios, Dan spune ca iti trebuie si compresor pentru a sufla cu aer si usca partile motorului nu pentru a spala cu compresorul Smile
  • dancraciun

  • Mesaje scrise: 274
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2006

  • Mesaj Privat
luat , cumparat desfacut multumit! ramane sa o spal maine sa vedem cum face treaba ! Smile

apropos... garantie 2 ani! + un pix cadou Very Happy
  • gatonisus

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2006 1,7 CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jul 2006

  • Mesaj Privat
dancraciun a scris:luat , cumparat desfacut multumit! ramane sa o spal maine sa vedem cum face treaba ! Smile

apropos... garantie 2 ani! + un pix cadou Very Happy


Pai da mai multe detalii...
De unde? cat a costat? marca? specificatiile tehnice?
  • eugen

  • Mesaje scrise: 121
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2006

  • Mesaj Privat
si ce fel de pix? Ca asta e deja super - cooool. Sa-l stapanesti sanatos.
  • dancraciun

  • Mesaje scrise: 274
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2006

  • Mesaj Privat
l-am luat de la brico... din pantelimon 99.99 lei ... garantie 2 ani .. culoare galbena ... Smile furtun 5 m. + rezervor detasabil de detergent care se leaga la duza!


nu stiu marca ca nu vad pe unde scrie zice ca 70 bari scoate dar nu prea cred .. greutate 6 kg
  • Vios40

  • Mesaje scrise: 409
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Rekord 1987 2.3D LS
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2007

  • Mesaj Privat
[/quote]Vios, Dan spune ca iti trebuie si compresor pentru a sufla cu aer si usca partile motorului nu pentru a spala cu compresorul Smile[/quote]

Ieri am spalat motorul cu spray de la 2+2, am dat cu el si am asteptat 15 min. cum prevede fabricantul, si am clatit cu "piticul" ce l-am propus pe acest topic. A fost OK!, pentru uscare am lasat sa se incalzeasca motorul si gata. Ar fi fost bine sa am compresorul cu aer dar nu ramane decat sa mai caut, tot asa pe la oferte. Poate ca la mine, fiind vorba de un motor din `85, nu a fost necesara acoperirea diverselor parti electronice pentru singurul motiv ca "tank-eta" mea nu are asa ceva, tot fiind sub bord. Cred ca in cazul modelelor mai recente, mai ales a celor pe injectie se recomanda acoperirea pe durata spalari cu o folie de plastic indiferent daca ulterior ar fi necesara uscarea cu jetul de aer, asa am retinut de la diversi spalatori profesionisti. Very Happy


Ultima modificare facuta de Vios40 la Vin 08 Jun, 2007 7:34 am, modificat de 2 ori in total
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR