Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • blue_maniak

  • Mesaje scrise: 953
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
O sa incerc si eu sa modific duza si apoi o sa cumpar de la ceva spalatorie auto niste spuma activa. Sper sa nu mai fiu nevoit sa folosesc si buretele.
Skip ads

  • nika_nica

  • Mesaje scrise: 547
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2002 1.7 dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2010

  • Mesaj Privat
recomandarea mea ar fi ca vermorelu sa fie de 2 l, eu o sa mai cumpar unu ca am unu de 1 l si trebuie sa il incarc de 2 ori, daca faci rost de spuma activa sa pui niste poze ca eu nu gasesc spuma activa pe nicaieri, astia de la spalatorie nu vand.
  • alexx1402

  • Mesaje scrise: 1,753
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2017 B16DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Spuma activa gasiti la Metro, au de trei feluri; Prelix 50lei/5l, Mafra 60lei/5l si Carchim 70 lei/10l
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
eu am cumparat de aici: http://www.utilaje-spalator...palatorii/33.html sper sa nu fie considerata reclama si mi-am luat un bidon intreg si l-am impartit cu prietenii si am cel putin 2 ani liniste ca doar nu o speli zilnic si nici nu pui 1l la o spalare Very Happy
Skip ads

  • xcuseme

  • Mesaje scrise: 1,458
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2002 Isuzu Y17DT 16v 55kW
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2006

  • Mesaj Privat
http://www.mafra.ro/spuma-a...culelor-p-51.html
  • blue_maniak

  • Mesaje scrise: 953
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Am montat duza, dar se pare ca bidonul meu nu poate sa faca suficenta presiune, spuma fiind destul de putina.
  • vladb

  • Mesaje scrise: 321
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2005 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2006

  • Mesaj Privat
blue_maniak a scris:O sa incerc si eu sa modific duza si apoi o sa cumpar de la ceva spalatorie auto niste spuma activa. Sper sa nu mai fiu nevoit sa folosesc si buretele.


Daca vrei sa cureti masina intr-adevar va trebui sa folosesti oricum si metode clasice - manusa microfibra/blana si 2 galeti. Sau versiunea cu apa mai putina - Optimum no rinse. Substitutul pentru "fabricarea" spumei nu ajuta decat la inmuierea partiala a mizeriei. Va exista intotdeauna un strat de praf lipit pe tabla ce nu va putea fi inlaturat prin spalare "fara atingere" decat cu chimicale extrem de puternice si nocive pe care nu le recomand nimanui, mai ales daca avem pretentia ca avem grija de masina. Eu am incercat spuma activa (Kimicar) si mi-a albit instant barile negre de pe plafon. M-am chinuit ceva sa le readuc la starea initiala. Noroc ca nu am ornamente cromate pe masina.
  • nika_nica

  • Mesaje scrise: 547
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2002 1.7 dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2010

  • Mesaj Privat
blue_maniak a scris:Am montat duza, dar se pare ca bidonul meu nu poate sa faca suficenta presiune, spuma fiind destul de putina.


ciudat ca la al meu daca dau de 3 ori de tija aia scoate spuma ca si cum a-si da de 10 ori.
Skip ads

  • MarianEKI

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2010

  • Mesaj Privat
eu am un aparat Mannesmann,primit cadou de la nasu si chiar isi face treaba;pana acum am spalat doar cu sampon,nu am folosit spuma activa,dar sunt foarte multumit de el.am sa incerc,cat de curand si cu spuma activa si poate am sa pun si niste poze.
Acesta e aparatul:http://www.germanelectronics.ro/conrad.php?name=Products&pid=814523
  • danny_el

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2008

  • Mesaj Privat
ce parere aveti despre aceasta duza spumare? o are cineva, o foloseste?

Uploaded with ImageShack.us
  • Maresal

  • Mesaje scrise: 71
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Salut , eu am duza din aia de spumare . Prima oara cand am facut combinatia am pus cam putina spuma activa a 2-a oara insa am pus mai multa si face spuma buna nu chiar ca la spalatorie dar merge. Daca vrei iti ofer si niste spuma activa pentru ca eu am un bidon mare si nu folosesc asa multa.
O zi buna
  • vladb

  • Mesaje scrise: 321
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2005 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Eu am versiunea "2.0" de la acea lance - are rezervor mai mare si un robinet pentru reglajul mix-ului de apa/sampon.
Face spuma, nu ca la spalatorie dar pentru inmuierea mizeriei (scopul prespalarii) este ok.
Skip ads

  • Maresal

  • Mesaje scrise: 71
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Si folosesti spuma activa vladb ? Eu am folsit cu rezultate cat de cat bune daca masina nu e foarte murdara.
  • danny_el

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Maresal a scris:Salut , eu am duza din aia de spumare . Prima oara cand am facut combinatia am pus cam putina spuma activa a 2-a oara insa am pus mai multa si face spuma buna nu chiar ca la spalatorie dar merge. Daca vrei iti ofer si niste spuma activa pentru ca eu am un bidon mare si nu folosesc asa multa.
O zi buna


Ce fel de spuma folosesti/folositi? Merge schimbat bidonasu, pus un bidon mai mare?
  • Maresal

  • Mesaje scrise: 71
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Eu am luat spuma Maxcar din praktiker. E ok daca e masina f murdara nu curata totul dar daca e strat asa de praf se duce bine. Nu-ti trebuie bidon mai mare dupa parerea mea pentru ca iti ajunge sa dai.
Daca vrei spuma de la mine imi zici pt ca bidonul e prea mare si nu am ce face cu el ( in mai putin de 2 ani expira)
  • vladb

  • Mesaje scrise: 321
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2005 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Maresal a scris:Si folosesti spuma activa vladb ? Eu am folsit cu rezultate cat de cat bune daca masina nu e foarte murdara.


Nu folosesc spuma activa, am incercat odata una de la kimicar si chiar diluata mi-a albit barile de pe plafon. Folosesc fie Magifoam de la Autobrite, fie Snowfoam de la Valet Pro. Uneori am pus doar sampon. Dar asta doar cand am timp sa scot toata "aparatura", altfel ma rezum la spalare cu ONR.

@Danny_el - bidonasul nu se poate schimba decat cu unul tot de la ei, sistemul de prindere este asemanator cu cel dintre lance si manerul cu tragaci al aparatului. Eu cu bidonasul de 0,6L umplu de 2 ori Zafira de spuma.
  • florinbucsa

  • Mesaje scrise: 733
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Oct 2008

  • Mesaj Privat
salut...azi mi-am cumparat si eu un vermorel de la firma einhell ca sa il folosesc pentru pre-spalarea masinii cu spuma activa.acesta este:
l-a incercat cineva?este ok pentru asa ceva?pe el scrie ca facem maxim 3bar.astept pareri.multumesc anticipat!
  • nika_nica

  • Mesaje scrise: 547
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2002 1.7 dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2010

  • Mesaj Privat
E ok, dar ca sa ai spuma activa iti recomand sa faci asa:

iei sita de la un ,,fas fas" (trage de ea spre tine, vezi ca iese foarte greu) dupa care largesti ,,gaura"


Gaura sa fie aproape cat sita de mare.



dupa lipesti totul de capul de metal, eu am lipit cu poxipol, dupa care va jucati cu duza aia.




Ar trebui sa ai o spuma cam asa (in poza eu am folosit lichid de spalat pe maini, cu spuma activa si cu presiunea la maxim spuma este ca la spalatorie.


  • intelpentium

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Arges
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Vreau sa imi iau si eu un aparat de spalat cu presiune, ce imi recomandati bosch aquateq 100 s-au karcher k2.1?
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
cumpara bosch ca este cu pompa metalica si e mai rezistent. Eu am unul din ala din 2006 si merge ca in prima zi si acum...
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR