Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • deleted-99465

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2015

  • Mesaj Privat
Salutare, recent am facut schimbul de ulei si filtre, dar cand am desfacut busonul de la baia de ulei am simtit ca merge mai greu si nu am dat importanta. Dupa ce am lasat sa se scurga bine tot uleiul am observat bucatele foarte mici de fier ramase pe buson...pe semne ca sa tocit filetul de la buson. M-am uitat cu o lanterna si la filetul de la baie si lipseste o bucatica din filet. Cam ce as putea face?
Alta baie de ulei..noua sau SH ? sau ... ?! Confused Sad
Multumesc


MODEL: Astra 2003
MOTOR: z16xep
Skip ads

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Pe buson pune banda teflon si pe guler teflon banda dar sfant este un o-ring de cauciuc.
Daca vei gasi candva o baie buna poate ar merita daca e la pret gen pomana.
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,458
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Dacã baia de ulei e turnatã (aliaj de aluminiu), se poate majora filetul interior și reface bușonul de golire la cota potrivitã...un strungar știe ce are de fãcut.
  • taxi43edy

  • Mesaje scrise: 1,206
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Daca e lipsa doar o spira din filetul baii de ulei nu-i bai, sa nu fie mai multe , atunci mai bine o inlocuiesti.
Cumpara si un o-ring nou,costa doar 5-10 lei pe original
Skip ads

  • iaminm

  • Mesaje scrise: 113
  • Locatie: Arad
  • Masina: Zafira 2011 A18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2015

  • Mesaj Privat
buna ziua,

Am o problema la o zafira an 2004, motor Z18xe; am pierderi ulei fine pe buson (surub) de golire ulei; imi picura nu foarte tare , in schimb pateaza asfaltul.
Am cautat sa il schimb dar nu gasesc sa fie capul surubului ca forma identica cu al meu.
Surubul meu este cu cap hexagonal, are o garnitura de alama sau cupru; care cred ca nu mai tine bine.
ce am gasit are cap torx si oring de cauciuc cu Dimensiune filet: M 14 Pas filet [mm]: 1,5.

Sa cumpar acest tip? oare tine bine?
Am gasit si similar cu este al meu dar cica nu este prevazut in catalogul producatorului; dar are dimensiune filet: M 14 Pas filet [mm]: 1,5.
Multumesc.
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Principalul este filetul sa fie la fel, restul este cã îți trebuie pe urmã un T45.
Cele cu cap torx și garnitura cauciuc sunt pentru bãile de aluminiu de regulã, sa nu trebuiascã cuplu mare cã se poate bãrbieri filetul. La noi dar și la alții existã specimene care strâng ca idioten cã doar garnitura de un leu e scumpã și distrug o baie pentru imensa suma...
Poți folosi cu brio, nu conteazã capul cheii.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR