Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Tigra
  3. Tigra B
  • Tale Cristian

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Tigra 2007 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2020

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor,
Postez și eu o problema legata de ambreiaj.
Am un Opel Tigra TwinTop 1.3cdti, an 2007, 121.000km (peste 80.000 rulați de mine), mașinã întreținutã corespunzãtor, dar rulata in principal prin București (naveta casa-birou).
Am mașinã de 8 ani, timp in care nu a avut probleme majore...doar problemele care apar datorita traficului urban intens, gen valva EGR, plãcute frana, butoanele de pe ușã șofer oxidate datorita problemelor pe care le are tipul ãsta de mașinã iarna (umezeala), un tampon motor și articulații fata. In rest, s-au comportat foarte OK de-a lungul timpului.
Acum 2 luni a picat ambreiajul...și de aici incepe o întreagã poveste : i-am cumpãrat un kit complet LUK (la recomandarea unui prieten și dupã ce m-am documentat și eu intens pe net și am vãzut cã și în echiparea de fabrica tot LUK se pune); prima problema...dupã 200km a început sã curgã lichid de frana între cutie și motor și sã intre/iasa greu din viteze. Am dus-o înapoi la service, demontat cutie și constatat cã rulmentul de presiune pierdea lichid și presiune între cilindru și rulment, pe interior. Am comandat un Sachs la recomandarea (marca fund cotata cã una de top și prețul pe mãsurã). Dupã ce am rulat tot cam 200km, aceași belea. Pierde lichid între cutie și motor, cel mai probabil tot de la rulment.
Deja incep sa disper...este a3a oarã când trebuie sa dau cutia jos și nici nu mai știu ce piesa sa pun?
Ce pãrere aveți? Ați mai auzit de așa ceva? Sa fiu eu cel mai ghinionist om? Sa nimeresc doua piese noi-noute cu defecțiune de fabrica?
Menționez cã ambele piese (și primul LUK și al2lea Dacia le-am luat din magazin, sigilate, noi nouțe și cu garanție, dar service-ul mã tot arde la manopera de fiecare data).
Ce pãrere aveți? Cã sa fac? Ce piesa sa iau de data asta?


MODEL: Tigra 2007
MOTOR: Z13DT
  • Tale Cristian

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Tigra 2007 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2020

  • Mesaj Privat
Problema rezolvata. Era conducta de la rulmentul de presiune.
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
deci de fapt era conducta si rulmentii erau ok?... Smile
la fel am patit si eu dar din prima am constatat ca este conducta si nu rulmentul
  • Tale Cristian

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Tigra 2007 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2020

  • Mesaj Privat
Nici nu stiu ce sa mai zic...
Ma rog... Bine ca am rezolvat-o.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Tigra
  3. Tigra B

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR