Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa C/Combo C
  • gloomy

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Botosani
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2020

  • Mesaj Privat
Salutare,

Sunt de putin timp posesorul unui Corsa C 2001 cu motor de 1.0L 58cp si rog posesorii acestui model sa imi recomande cum anume trebuie mers la drum lung pentru un consum optim. Cand anume trebuie schimbate vitezele? In jurul valorii de 3000, in jurul valorii de 4000 sau undeva intre? Am observat ca se tureaza destul de tare (putin peste 3000 rpm la 80km/h in viteza a4a si peste 3000 la 100 km/h in viteza a5a) si nici nu are putere la turatii mici, deci exclud schimbarea in jurul valorilor de 2000 - 2500rpm.. sper sa nu ma insel.
Imi puteti spune si la ce consumuri sa ma astept in extra urban? A venit echipata cu anvelope 185/60R15.

Va multumesc!


MODEL: (Model) 0
Skip ads

  • pyanystul

  • Mesaje scrise: 112
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2010 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2018

  • Mesaj Privat
In a 4-a 50 Km/h
  • razvanid

  • Mesaje scrise: 270
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2002 z10xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mar 2010

  • Mesaj Privat
La drum întins 90-110 ..ai depãșit consumã mai mult.
Nu este mașinã de liniuțe...
  • gloomy

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Botosani
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2020

  • Mesaj Privat
Nici nu planuiam sa depasesc 100, intrebarea era legata de turatii... sa zicem 85km/h in viteza a4a sau a5a pentru un consum cat mai mic? Fiind un motor in 3 cilindri se comporta diferit fata de mai popularul 1.2....
Skip ads

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
In primul rand anvelopele, pune pe viitor ceva pe 14 cu 165, ajung cu brio, ai greutate in plus si eps plus caseta nu rezista.
Trebuie sa simti motorul, sa auzi turatia, in pedala daca vibreaza si tot asa. Din pacate scolile de soferi scot ce se vede pe sosele, politia face ce poate si degeaba ca au biciclete si tampii bemevu.
Consum bun ai daca mergi cu 2000-2500rpm dar daca trebuie sa depasesti, sa tasnesti si altele, retrogradezi si trebuie minim 3000rpm, cuplul maxim este pe la 3800rpm din ce imi aduc aminte.
Cu un motor ca al tau am reusit 7.8l dar jar a mancat, viteza constuctiva depasita. Nu recomand asta, a ta este veche, nu stii masina si bubele ei, mai citeste pe forum si o poti face sigura.
Consum minim cam 4,5l dar sa fii sofer si motor plus restul in parametri.
  • gloomy

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Botosani
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2020

  • Mesaj Privat
Multumesc mult!

In primii 300km consumul pare sa fie undeva la 6.5% mixt, deci relativ ok.
Un lucru nu l-am inteles.. eram curios daca trebuie schimbat lantul dar la 2 service uri mari mi-au spus ca ei nu fac asa ceva. E un lucru foarte complicat, sau ce anume trebuie sa caut?
  • Csender Atila

  • Mesaje scrise: 81
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2018

  • Mesaj Privat
mare , mic in oras ,Bv. , consumul 9-10 L la suta ,restul sunt amageli,povesti.
Cu respect ..
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
In BV iarna asa este consumul, mergi ori crapa. In B, IS, CJ identic si poluare la fel.
In BT se mai poate merge linistit, demaraj lent, mergi degajat ca la promenada...
Privitor la "lant" vorbim despre distributie, uite aici https://www.clubopel.com/vie...sc&start=2340 , ai chiar totul. Nu te juca ca vei plange pe urma.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa C/Combo C

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR