Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • Tufan Adrian

  • Mesaje scrise: 55
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Oct 2016

  • Mesaj Privat
Salut ,am depãșit de curând 10.000 de km si urmeaza sa ii fac revizia din nou, inainte de acești km i am bagat castrol edge 5W40 , motorul este putin zgomotos (289000km) , DPF se regenereazã intre 400-600 de km , nu au fost probleme cu uleiu , dar din cate m -am informat pentru motoare cu dfp trebuie un ulei special , as vrea sa aleg acum motul 5W30 x -clean fe c2/c3 dexos 2 , in cartea de service scrie ca sa folosit doar 5W30 o sa las o poza cu el , pãreri si sfaturi va rog , va salut !


MODEL: Astra 2007
MOTOR: Z19DT cel de 101 cp
Skip ads

  • black_soulwhite

  • Mesaje scrise: 530
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2006 Z19 DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Aug 2019

  • Mesaj Privat
Cu 5w40 castron daca o fost zgomotos , cu 5w30 o sa fie cam la fel tinand cont ca este mai subtirel , dar mai ''bunisor''.Este ok uleiul ala , am folosit in trecut acest brand dar nu tine loc de metal.Fata de Mobil 1 , era mai slab garantat pentru ca disparea in turatii intr un motor segmentat(de castron nici sa nu aud).De obicei uleiurile scumpe sunt aditivate puternic , plus agenti de curatare care fac uleiul negru foarte repede.Nu este nimic de speriat , dubios este uleiul care ramane ''galben'' prea mult timp.Un recomandare , mergi pe Liqui Moly daca vrei ceva bun.
  • RBest

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2019

  • Mesaj Privat
Eu am in motor identic 1.9 cdti 101cp Ravenol USVO 5w40 VST(nu sunt sigur), si dupa 8000km in regim 70%urban, cu mers atat calm cat si pana la 4500rpm, motorul nu-l consuma si toarce ca o pisica. S-ar putea sa gasesti si 5w30 usvo(ce nu e usvo e semisintetic, dar e peste medie si ala), daca nu Mobil 1 5w30 ceva cu ambalaj verde si norma dexos2. Daca are vreo relevanta al meu motor are 228.000km si NU are dpf
  • Swerige

  • Mesaje scrise: 249
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2015

  • Mesaj Privat
@RBest
Salut,
Poti sa explici putin ce inseamna DXG, VST, FDS, etc, referitor la modelul de ulei si daca reprezinta importanta?
Dintre urmatoarele branduri Motul, Liqui Moly, Ravenol, Mobil, care este de calitate superioara?
Skip ads

  • RBest

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2019

  • Mesaj Privat
Eu am intrat la Ravenol pe configuratorul de ulei si mi-a sugerat cateva tipuri de ulei pt acest motor, acele litere sunt diferite modeluri in functie de aditivii folositi si masinile pt care se potriveste, daca mai ai DPF pe masina ar fi recomandat un ulei cu specificatia GM-LL-B025 si Dexos2, neaparat Dexos2, dexos simplu e pt alte motoare, uleiurile care au doar gm-ll-b025 sunt mai mult pt motoare mai vechi sau fara dpf, deoarece nu sunt concepute pt dpf, chiar daca iei un ulei cu aceasta specificatie motorul va merge, insa are depuneri mai mari de oil ash in DPF.
  • Swerige

  • Mesaje scrise: 249
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2015

  • Mesaj Privat
Multumesc frumos!
Pe mine ma intereseaza pentru Astra H, motor Z17DTH, an 2005, fara DPF. Pana acum am folosit ulei GM dar as incerca si altceva.
  • RBest

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2019

  • Mesaj Privat
Mie incepea sa mi se auda putin turbo dupa 5000km cu uleiul GM, plus ca e indoielnic dpdv calitativ in primul rand pt pret 120ron-5l, chiar si mai ieftin am vazut. In schimb, Ravenolul 5w40 VST cu tehnologie USVO pe care l-am bagat acum 8k km a fost 275ron-5l si turbo nu se mai aude nici acum, ce-i drept e full sintetic si pe langa asta e LL adica recomandarea de schimb este 12luni/30.000km, eu am 7 luni si 8k km si o sa-l schimb oricum la 10k
  • Swerige

  • Mesaje scrise: 249
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2015

  • Mesaj Privat
Salutare! Observ ca RAVENOL VST 5W-40 este testat si aprobat de catre Opel GM-LL-B-025 NU si Dexos2.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR