Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa D
  • NMarius558

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Feb 2020

  • Mesaj Privat
Salut, am o problema cu cãldurã la corsa d și anume ca nu baga îndeajuns caldura. Am schimbat termostatul, antigelul am curãțat instalația și radiatorul de cãldurã. Când temperatura ajunge la 90 de grade începe sa bage un aer caliu și asta doar în mers dacã ma opresc la semafor baga din nou doar aer rece, aveți idee ce poate fi. Sa schimb pompa de apa multumesc


MODEL: Corsa d 2008

MOTOR: 1.2 80cp
Skip ads

  • SCostel408

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2018

  • Mesaj Privat
Salut trebuie schimbatã rezistența de trepte
  • NMarius558

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Feb 2020

  • Mesaj Privat
Nu are importanta dacã are clima nu? Mulțumesc. Dar care i rolul rezistentei de la aeroterma pentru ca la mine merg toate pozitiile respectiv 1.2.3.4.5.6.
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,451
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Are importanțã dacã are climã.
Dacã merg toate treptele, e Ok.
Skip ads

  • lupan bogdan

  • Mesaje scrise: 233
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2004 Z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mar 2016

  • Mesaj Privat
NMarius558 a scris:Salut, am o problema cu cãldurã la corsa d și anume ca nu baga îndeajuns caldura. Am schimbat termostatul, antigelul am curãțat instalația și radiatorul de cãldurã. Când temperatura ajunge la 90 de grade începe sa bage un aer caliu și asta doar în mers dacã ma opresc la semafor baga din nou doar aer rece, aveți idee ce poate fi. Sa schimb pompa de apa multumesc


MODEL: Corsa d 2008

MOTOR: 1.2 80cp

Bunã, e greu de spus ce se întîmplã acolo asta prin prisma cã ai o groazã de subamsamble.
Pentru început verifici turul si returul la calorifer, apoi pui tech2 sau op-com si vezi daca functioneaza cum trebuie clapetele... logic sa nu fie erori pe sistem, daca is ... iti spune cine este vinovatul.. iar de reparat... costisitor.. dc pai ca sa ajungi la aeroterma... dai bordul jos.... succes!
  • NMarius558

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Feb 2020

  • Mesaj Privat
Salut de verificat am verificat și nu avea decât o eroare nu îmi mergea un bec de la nr de inmatr. În rest nimic. Am curãțat radiatorul din habitaclu, conducta de antigel este fierbinte la întrare și mai puțin fierbinte la ieșire deci întra lichid. Eu cred ca lighid ul nu are sa zic asa presiune cred ca e ceva înfundat sau ceva la pompa de apa. Ieri am accelerat o puțin pana la 6000 de ture și sa auzit un zgomot ca și cum ar începe sa circule lighid ul prin conducte dupã care a început sa bage caldura.
  • lupan bogdan

  • Mesaje scrise: 233
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2004 Z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mar 2016

  • Mesaj Privat
Bunã, temperatura lichidului trebuie sã fie aproximativ la fel atât pe intrare cât pe iesire de aia circulã lichidul. Presiunea o vezi in vasul de expansiune cand e cald si deafaci busonul de umplere... la rece nu existã.
  • NMarius558

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Feb 2020

  • Mesaj Privat
Salut la cald da face presiune
  • E L S

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2012

  • Mesaj Privat
E destul de greu sa ne dam seama noi aici...Zici ca ai turat motorul si a inceput sa bage caldura?Poate a fost totusi infundat,poate pompa de apa nu mai are un debit corespunzator,sunt multe orificii care se pot infunda in timp...Unele masini au o pompita auxiliara electrica de recirculare a apei tocmai pt acest fenomen
  • NMarius558

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Feb 2020

  • Mesaj Privat
Salut da dar acum e la fel. Cred totuși ca e radiatorul înfundat pentru ca conducta care întra e fierbinte iar care iese e mai rece
  • NMarius558

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Feb 2020

  • Mesaj Privat
Salut da dar acum e la fel. Cred totuși ca e radiatorul înfundat pentru ca conducta care întra e fierbinte iar care iese e mai rece
Iar pompa de apa cred ca dacã nu ar funcționa corect ar fierbe motorul pt ca temp sta normal între 89 și 92 de grade. Poate doar la relanti nu are debit normal.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa D

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR