Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • denisCT

  • Mesaje scrise: 1,408
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Nu e vorba de echilibrat dar are legatura cu jentile de aliaj: Dati-le jos macar o data la un an sau doi. Eu am schimbat acum 2 sapt placutele de frana pe spate si erau "sudate" jentile de butuci, toate 4, si am ajuns la concluzia ca rotile n-au fost niciodata date jos din 2001!(si rezerva e nou-nouta cu tepii pe ea) Ca sa imi dea jos rotile au recurs la scos 2 prezoane, slabite celelalte 2 si opturi si frane cu masina.

PS: Daca faceam vreo pana, eram omul ploii.
Skip ads

  • litian28

  • Mesaje scrise: 213
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Astra 2019 B14XFL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2008

  • Mesaj Privat
salutare!
sper ca data asta am nimerit unde sa postez problema mea!despre ce ar fi vorba: ma intereseaza daca presiunea in pneuri are vreo influenta asupra consumului de benzina. ce presiune trebuie sa ai in pneuri la un corsa C dotat cu 175/65/R14? multumesc anticipat!
  • vidoo

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 1998 X17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Sigur ca are legatura presiune cu consumul de la irelevant pana la foarte important! Adica in cazul in care mergi cu pneurile dezumflate nu o sa ai un consum mai mic Very Happy
  • litian28

  • Mesaje scrise: 213
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Astra 2019 B14XFL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2008

  • Mesaj Privat
stii cumva la aceste tipuri de pneuri ,care este presiunea ideala? eu nu mai abtibildul de la busonul de benzina!ma interesa atata fata cat si spatele cat trebuie sa aiba!

merci anticipat

vidoo a scris:Sigur ca are legatura presiune cu consumul de la irelevant pana la foarte important! Adica in cazul in care mergi cu pneurile dezumflate nu o sa ai un consum mai mic Very Happy

Skip ads

  • Ady_cretzu

  • Mesaje scrise: 234
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z19TD
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Salut! Ieri am schimbat la masina rotile de 15 cu unele de 17, am observat ca am nevoie de inele de centrare. am cautat pe net si am gasit doar la o persoana asa ceva. In targ nu prea as vrea sa cumpar, pentru ca nu-mi inspira incredere tot ce tine de acel loc.
Rugamintea mea la voi este, daca stiti pe cineva aici in Bucuresti care face asa ceva la strung, sau un magazin unde se gasesc inelele astea.
  • filetm12

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2008

  • Mesaj Privat
sal

Astra G z16xe 2001 4prezoane la roata
stie cineva ce dimensiuni ar trebui sa aibe inelele de centrare pentru pentru acest tip de auto

merci,
  • Ady_cretzu

  • Mesaje scrise: 234
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z19TD
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2008

  • Mesaj Privat
@filetm12 - pai depinde de ce jenti pui... Dimensiunea 'buzei' butucului ar fi cam aceeasi la toate. Eu am gasit pe cineva care mi-a masurat butucul si janta(zona unde vine inelul).
Concluzia - "mda... ai nevoie de inele ca pt. logan..."
Iar acum am inele facute la strung. Very Happy Daca vrei nr. de tel al tipului, vbm pe PM.
  • gobelu

  • Mesaje scrise: 977
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Am pus din nou jantele cu cauciucurile de vara iar masina am inceput sa traga dreapta.Am crezut ca e din cauza faptului ca au pierdut rotile azot pe timp de iarna,asa ca am fost si am pus din nou azot(2,2 pe fata si 2,1 pe spate-sper ca am facut bine).

Ideea e ca probabil trebuie sa-i fac geometria iar chestia asta cu indreptat jenti cu tot(la gropile din Buc putin probabil sa nu fie un pic indoite),montaj,demontaj ma ajunge la 360 de lei.

Intrebarile mele sunt:

Stiti cumva un loc unde sa fac aceasta operatiune mai iefin?

Se poate face geometria fara sa indrept si jantele(asta in cazul ca sunt strambe)?

Este consumul influentat de aceasta problema?

Ce se poate intampla daca se merge mult timp cu aceasta problema nerezolvata?

Am pus aceasta problema pe o alta discutie legata de directie.Nu am primit nici un raspuns.Asa ca incerc aici.Intre timp am rezolvat primele 2 probleme in sensul ca am gasit un loc unde am facut geometria mai ieftin decat la Autosoft(in loc de 100 ron am dat 65).Si nici nu am indreptat jantele pentru ca din cate am inteles de la cel de acolo e posibil sa fie de la anvelopa.

Problema la geometrie nu era asa mare,chiar putin sesizabila dar am facut-o si pe ea.Acum urmeaza sa ma duc sa inversez anvelopele(deoarece tot mai trage putin,nu ca inainte,dar trage ) pe jantele de pe fata sa vad daca mai trage dreapta.

Din cate am citit p-aici vad ca anvelopele mai trebuiesc o data echilibrate dupa un nr de km.Ma gandesc sa o fac si pe asta.

Astept sugestii.
Multumesc!
Skip ads

  • adydelabv

  • Mesaje scrise: 804
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2011 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2007

  • Mesaj Privat
bogdan23 a scris:misiune indeplinita ! Am luat aseara cercurile respective, facute extraordinar de bine ! Sunt din teflon.
Rezultat : la 130 la ora mergeam cu mainile in san. nici o vibratie nimic.Multumesc tuturor pt sfaturi.
Daca va confruntati cu asemenea probleme, sa cautati teflon (e greu de gasit). E dur si usor.


eu am aceeasi problema
nu am inele de centrare si nu gasesc teflon
unde ai gasit ?
sau e secret


numai bine
  • mctoto

  • Mesaje scrise: 1,846
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Calibra 1993 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Aici in bucuresti fac cei de la service roti AutoSoft.
Se masoara diametrul butucului si al gaurii jantei si se fac din aluminiu.
4x15ron=60ron
  • Maniacu86

  • Mesaje scrise: 89
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Probleme in Paradis. De ceva vreme am observat ca masinuta mea efectiv tremura pe la 65 km/h si 85. Toate astea au culminat cu o minunata pana aseara. Nu a fost problema, am avut rezerva. Dupa ce am schimbat roata am observat ca masina tremura ceva mai mutin ca inainte. Ce sa inteleg, rotile erau si sunt dezechilibrate? Stie cineva prin Bucuresti o vulcanizare buna unde oamenii chiar fac treaba? Tin sa mentionez ca am verificat bucsaraia, capete de bare, etc si se pare ca sunt in regula. Pur si simplu nu-mi pot explica tremuratul masinii din ultima perioada. Credeti ca poate avea altceva?
  • Maniacu86

  • Mesaje scrise: 89
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Incep din ce in ce mai mult sa cred ca e de la un injector care a ramas dezactivat. Practic nu imi tremura doar volanul ci toata masina pe la 2000 Rot. Trebuie neaparat sa-mi testez injectoarele sa vad daca nu cumva unul este dezactivat. Stie cineva, merge sa activez/dezactivez injectoarele cu op-com?
Skip ads

  • amotav 06

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Aceiasi problema o am si eu ,am pus jante de aliaj de 16 toli la astra clasic,si nu se centreaza bine,trebuie sa fac inele de centraj din poliamida sau aluminiu.
Masina merge bine pana la 80km pe ora dupa aceea incepe jocul de volan,cu cat creste viteza si volanul tremura mai tare.
La opel astra clasic butucul de la roata are 56,3 mm iar jentile mele au gaura de centraj de 60mm. Inelele o sa fie foarte subtiri doar de 18,5.
Sunt curios de rezultat
  • tomyk

  • Mesaje scrise: 141
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 zx16e
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Apr 2010

  • Mesaj Privat
cica la vw ar fi 57.1 mm butucul. daca tu zici ca la noi e 56.3... cam asta e diferenta si in realitate la mn, rotile le-am luat de pe un golf3. roata trebuie sa o tin cu piciorul pe fata... deci diferenta care este ar afecta cu ceva? nu prea imi bate la 100 dar nici n-am avut drum de teste. nu am sesizat ceva naspa deocamdata.
  • georgescu28

  • Mesaje scrise: 79
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Sep 2010

  • Mesaj Privat
salutare. am si eu o problema. eu la 5-7 zile trebuie sa bag aer in roti. m-am dus pe la vulcanizare,mereu scapa pe la janta.
ce trebuie sa fac? Roluire?
  • vasy5000

  • Mesaje scrise: 58
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 16szr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jan 2011

  • Mesaj Privat
salut mi-am cumparat un set jante de aliaj pe 15 si am pus cauciucuri de iarna ,dupa ce le-am montat am mers cu 130 si nu vibra volanul a doua zi la 120 vibra ,iar pe spate se aude cum ruleaza anvelopele un suierat din ce in ce mai tare cind accelerez ,aud cum ruleaza anvelopele pe spate iar inainte cu alea de vara nu se auzea nimik si nici nu imi vibra nimic imi puteti spune si mie ce sa fac !
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
E normal ca gumele de iarna sa fie mai zgomotoase si sa cauzeze ceva vibratii.
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
va salut pe toti
din ce sunt recomandate pana la urma aceste inele de ghidaj?
am pe cineva care poate sa-mi faca din teflon...
sunt suficient de rezistente?
care ar fi avantajele si dezavantajele fiecarui material?
  • tomyk

  • Mesaje scrise: 141
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 zx16e
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Exista din plastic si aluminiu. E bun si teflonul din cate stiu, pt ca am mai auzit. Inelele de centrare nu sunt pentru preluarea socurilor, asa cum le zice numele "de centrare" sunt pt centrare (instalare facila a rotii si eventual o rotatie mai uniforma)
  • Brook

  • Mesaje scrise: 759
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2010

  • Mesaj Privat
problema cu vibratul o am si eu , dar incet incet incep sa ma resemnez ca nu-i pot da de capat.

Am incercat cu cauciucuri de iarna / vara / jante pe 15 / 16 / tabla /aliaj/ si tot nu am scapat de vibratii.

Pana la urma am ramas la jantele originale tabla 6j/et49 / r15/.

Am echilibrat rotile , am refacut unghiurile(bravo BTM IASI) , si tot vibreaza masina dupa 100 km/h.

Precizez ca nu am joc in caseta directie , nu am joc de nici un fel la roti / capete de bara noi / gume 90% noi de iarna , iar jantele nu-s "strambe".

E undeva un loc in Iasi unde e cineva specializat cu aceste probleme ? Sau un sfat cu ce trebuie facut , ce trebuie verificat etc etc (intre timp m-am resemnat si merg cu maxim 110 km/h cu o vibratie usoara in volan).

Multumesc de ajutor.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR