Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra K
  • marius_chiritoiu1987

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Salut dragilor, cu riscul de a primi foarte multe jigniri, doresc o parere referitoare la o posibila problema Opel Astra K. De curand am achizitionat aceasta masina an 2017, 76.000 km, motor benzina 1.4 turbo 125 cp. Dealerul este unul serios, masina are garantie 1 an de zile, inainte de achizitie am dus masina la service si a fost verificata pe tester si din bara in bara pe elevator. Masina atat pe tester cat si mecanic sta foarte bine, asadar am achizitionat-o. Posibila problema este ca la primul drum cu ea pana acasa, 15 km de mers normal prin oras, undeva la ora 20.30 seara temperatura afara cam 25 de grade, am constatat cand m-am dat jos din ea ca masina degaja foarte multa caldura in exterior (pe dedesubt) in special in partea stanga unde este evacuarea, iar capota era atat de incinsa incat nu puteai tine mana pe ea 3 secunde. La condus totul era ok, acul in bord indica 90 de grade. Oare este normal la acest model Astra K? Am observat ca, capota nu are protectie si probabil este ceva normal avand turbo in fata, dar pe viitor pot aparea probleme din cauza acestor temperaturi foarte ridicate degajate? Mentionez ca am permis de 20 de ani si am condus mai multe masini, inclusiv un Astra G de nou 2008, recent Renault si Skoda insa la nici o masina nu am constatat acea caldura degajata in exces si capota sa friga atat de tare?
Am deschis acest topic fiindca inca am posibilitatea sa schimb masina cu altceva, insa personal imi place acest model si motorizare atat de tare incat daca este normal doresc sa o pastrez. De asemenea, am facut cateva sacrificii pentru a strange banutii dati pe masina si nu as vrea ca in 2 ani sa fiu nevoit sa o dau la remat Smile)) sper ca intelegeti ingrijorarea mea Smile va multumesc anticipat si va salut cu stima, drumuri bune sa aveti!


MODEL: Astra K 1.4 turbo 125cp
MOTOR: 1.4 125cp
  • wanchope

  • Mesaje scrise: 240
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2016 B14XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jul 2012

  • Mesaj Privat
Salutare. Este normal, stai fara griji. O am de cca 7 ani si nu s-a intamplat nimic nici cu vopseaua de pe capota si nici cu evacuarea. Daca e vreo problema, la cati senzori sunt pe ea sigur ti-ar semnala o eroare. Asa ca sa te bucuri de ea si drumuri bune!
P.s.: pe aici nu prea ne jignim, mai sunt si replici mai acide dar departe de a fi catalogate jigniri. Asa ca apeleaza la noi cu incredere! Smile)
  • marius_chiritoiu1987

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Iti multumesc frumos, mister! M-ai mai linistit! Smile)
  • EBruj

  • Mesaje scrise: 58
  • Locatie: Cluj-Napoca
  • Masina: Astra 2016 B14XFL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jan 2020

  • Mesaj Privat
Salut Marius, exact acelasi model il detin si eu tot de 7 ani si nu am avut probleme cu supraincalzirea. Da, se incalzeste tare evacuarea, pocneste scutul de aluminiu cand se raceste, dar in rest totul e bine. Nici macar greieri nu am dupa 7 ani ceea ce denota o calitate a asamblarii superioara.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra K

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR