Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • dexter82

  • Mesaje scrise: 220
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2007 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2014

  • Mesaj Privat
SAlut, am o problema care ma macina de ceva timp dar tot am omis sa scriu despre ea.
Dupa ce folosesc treapta de mers inapoti si aduc schimbatorul in punctul mor, sigurata de mer napoi de pe schimbator nu mai revine singura in potitie.Trebuie sa trag eu de ea. La incepiut facea asa nuami când era frig afara , acum vad ca face si la cald. Ce ar putea sa fie?



MODEL: Astra 2007
MOTOR: Z14XEP
Skip ads

  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,490
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Dacã te referi la inelul de care tragi în sus, cred cã ori nu mai are arc(adicã e rupt), ori e gripat...eu aș lua o manetã dela dezmembrãri și aș inlocui-o, nu e o avere și nici nu cred cã e greu de înlocuit...
  • dexter82

  • Mesaje scrise: 220
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2007 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2014

  • Mesaj Privat
maneta cu km putini in dezmembrare , da cred ca trebuie sa desfac
  • Libra

  • Mesaje scrise: 4,003
  • Locatie: Oradea
  • Masina: Astra 2002 Y17DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Am aceeasi problema. La masina mea se manifesta doar iarna, cand e frig. Am incercat sa dau cu un spray cu vaselina, dar fara rezultate notabile.
La un moment dat, am vrut sa fac o dubla smecherie. Am gasit un model de maneta de Astra H care are partea de sub manson similara cu ce am eu la Astra G. Ma gandeam ca, cu ocazia asta, o sa fac un fel de upgrade, astfel incat "noua" maneta sa fie nu cu inel ci cu clapeta. Am cumparat una de la un baiat bun de pe net, de la care mai cumparasem anterior diverse piese, dar ..... dezamagire totala. Maneta pe care mi-a trimis-o, probabil ca este functionala, dar aspectul lasa mult de dorit. Adica nuca schimbatorului arata semnificativ mai rau decat nuca de la schimbatorul meu. Pana una-alta am renuntat sa fac schimbul. Probabil ca pana la iarna o sa caut o rezolvare.
Skip ads

  • dexter82

  • Mesaje scrise: 220
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2007 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2014

  • Mesaj Privat
Adevaratm doar la frig apare problema? Zici ca se potriveste de la astra h?
  • Libra

  • Mesaje scrise: 4,003
  • Locatie: Oradea
  • Masina: Astra 2002 Y17DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Da. Probabil ca este un cumul de factori. Umezeala,, praf, pierderea elasticitãții sau chiar ruperea arcului, etc...
Trebuie sa cauți bine. Existã mai multe modele constructive de timonerie. Demontezi la tine, faci poze ºi te apuci de cautat. S-ar putea sa ai apoi o problema cu mansonul schimbatorului de viteze. Nu ºtiu dacã ºi cum potrivește masonul pe care îl ai la noua maneta. Eu am lãsat operațiunea în stand-by ºi am aruncat maneta în pod.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR