Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric
  • name

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Vectra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Feb 2020

  • Mesaj Privat
Proiectoarele atat fata cat si spate nu functioneaza. Sunt de serie, nu au fost montate de cineva ulterior.Nu se aprinde martorul in bord.
Ce am reusit sa verific pana acum: sigurante bord, releu bord, sigurante de langa baterie.
Nu am idee de cand nu mai functioneaza datorita faptului ca o folosesc rar si de ceata nu am dat..
O sa mai verific cu un releu multimer nou. Sunt ceva conditii speciale la inlocuirea lui? Sub el este scrisa o avertizare pentru verificare manual service inainte de inlocuire?
Poate are legatura cu defectul, luminile de bord pentru noapte, de la consola si aer conditionat nu mai lumineaza de vreo 2 saptamani.
Aveti ceva sugestii? Multumesc frumos!


MODEL: Vectra 2001
MOTOR: Z16XE
Skip ads

  • gabimilo1

  • Mesaje scrise: 2,268
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Zafira 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2010

  • Mesaj Privat
salut,

care sint sigurantele pe care le-ai verificat?

uite schema



40=multitimer
50 si 51 = relee ceata fata/spate.

vezi alimentarea multitimerului -sig f29 - mai ales (daca nu ai comanda din multitimer pe relee)
  • name

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Vectra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Feb 2020

  • Mesaj Privat
Mersi frumos de ajutor!
M-am concentrat initial pe proiectoare fata si am verificat cu aparatul de masura F12 si F16. Releul 50 am facut schimb cu cel de degivrare care a functionat iarna ok si tot nu a mers.
Restul de sigurante la inspectie nu au parut arse, topite sau inegrite.
  • gabimilo1

  • Mesaje scrise: 2,268
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Zafira 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2010

  • Mesaj Privat
verifica cu aparatul de masura sau lampa sigurantele care apar in schema.

daca scoti un releu (50 sau 51) poti masura daca are comanda din multitimer pe pinii 1 si 3 (85 si 86) si daca nu are comanda poti sa vezi ce lipseste (plus sau minus)
Skip ads

  • name

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Vectra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Feb 2020

  • Mesaj Privat
Doresc sa imi exprim multumirea celor care au scris si scriu pe acest forum, faceti o treaba foarte buna!
Ideea cu multitimerul de aici a venit.
A fost releul multitimer de vina. Mai exact in cazul meu a avut niste lipituri reci la cativa pini.
Se pare ca pe partea electrica masinile acestea au destul de multe lipituri reci alt exemplu e calculatorul de abs.
Multimerul nou e 72 de lei, sper sa pot sa il duc inapoi. Cine stie un electrnist bun, poate repara multitimerul in 15 minute, sunt putine contacte.
Exista o procedura speciala de inlocuire multitimer. Exista o averizare scrisa pe tabloul cu sigurante.
Conform manual service https://workshop-manuals.com...ti-timer_replace/ trebuie scoase anumite relee inainte.
Fiindca lipseste imaginea de aici, am scos toate releele si abea apoi am inlocuit multitimerul.
Luminile bord si consola nu s-au rezolvat. PRoabil sunt arse.
Daca apare decumva vreo problema in urma repararii multimer-ului, revin cu un post.
  • name

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Vectra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Feb 2020

  • Mesaj Privat
Luminile din bord si de la consola au revenit. Poate mi-a scapat prima data fiindca era zi.
  • DRadoi

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2020

  • Mesaj Privat
Salut,am un opel astra h 2004 cod motor z19 sti de ceva timp.nu imi.mai merge ceata spate si nuiiidau de cap am.verficat sigurantele si iar ok vreo idee vreun sfat
  • gabimilo1

  • Mesaje scrise: 2,268
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Zafira 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2010

  • Mesaj Privat
salut,

din cite stiu modelul tau de astra nu are sigurante sau releu pentru ceata spate.
plusul vine dintr-un modul electronic, trebuie sa verifici bine becul si contactele, dupa ce esti sigur ca vine plus la acel bec (verificat cu lampa sau aparat de masura).

ceata spate trebuie sa se aprinda doar pe partea soferului.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR