Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • mihai_b

  • Mesaje scrise: 746
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Va salut stimati colegi.
Un scurt poll, insotit de argumente, va rog. Intrebarea e simpla: In cazul in care o discutie o ia "pe aratura", "razna", " pe ulei"...s.a.m.d. as dori parerile voastre in legatura cu reactia moderatorilor vis-a-vis de aceasta situatie:
1. avertisment si ulterior suspendarea celor care produc flame
2. Inchiderea discutiei
3. Alta masura ( rog specificati )

Pun aceasta problema deoarece am observat tendinta de a incheia o discutie dupa ce cativa colegi de-ai nostri s-au infoiat un pic mai mult decat prevede un regulament de bun-simt pe acest forum. Sincer, voi vota primul, asa cum e si normal, cu "avertisment + suspendare" a celor vinovati. Chiar nu mi se pare "fair play" sa inchidem o discutie care se poate dovedi constructiva si relevanta din cauza lui x sau a lui y. Pentru conformitate, as putea da exemple, ultimul este acela din topicul "iesire in strada".

P.S. Inca o data va rog, vot insotit de argumente
Skip ads

  • Bunicu

  • Mesaje scrise: 2,223
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Pentru ca eu am inchis discutia respectiva, raspund primul:

1.
Pentru cazuri ca cel in discutie avem deja un regulament, nu vad rostul unui chestionar pe aceasta tema.
citat din regulament:
5. Este evident ca limbajul tau pe forum trebuie sa fie lipsit de injuraturi si de jigniri. De asemenea este strict interzisa folosirea de obscenitati in mesaje, in username, sau oriunde altundeva pe site. In caz contrar iti vom acorda 7 zile sa te linistesti (suspendarea contului).
6. Cei care jignesc alti membri ai comunitatii sau folosesc forumul pentru a-si descarca nervii vor fi suspendati timp de 7 zile.
7. Evalueaza mesajele tale inainte de a le face publice pe forum.
8. Foloseste-ti bunul simt si cei 7 ani de acasa si vei fi apreciat pentru asta. Nimeni nu apreciaza un om prost educat.


Eu mi-am permis sa inchid discutia pentru ca a fost mai bine decat sa suspend cativa useri care desigur, in alte sectiuni chiar sunt de folos comunitatii.

2. Ce anume "constructiv" ar mai putea iesi dupa ce au trecut deja 50 pagini si nimic nu s-a intamplat? Crezi ca daca ajungem la 100 pagini iese cineva in strada? Nu iese pentru ca ar trebui sa se ridice de la tastatura.
  • mihai_b

  • Mesaje scrise: 746
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2008

  • Mesaj Privat
@bunicu: Respect pentru raspuns, acela insa a fost un exemplu la indemana. Nu stiu cum poate fi de folos comunitatii un user care apeleaza la jigniri/flame etc pentru a-si impune un punct de vedere si/sau a parea altfel intr-un "ocean al opiniilor" asa cum este orice forum. Din start iti/va spun ca nu pot fi de acord cu replici de genul..."da, dar e user vechi". Pur si simplu. Oare nu va proceda la fel si in cazuri in care ar putea fi "de folos" ? Intreb si eu...
  • Bunicu

  • Mesaje scrise: 2,223
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Om, aici chiar nu e vorba de vechime. Am considerat ca jignirile sunt pe punctul de a incepe, ce era deja scris era doar un preludiu asa ca am preferat sa le tai apa decat sa le-o duc la moara. E mai bine, practic, le-am taiat posibilitatea de a se jigni. Poti sa spui ca a fost o preventie care oricum, este mai buna decat tratarea bolii dupa ce s-a instalat. Las ca nu moare nimeni.
Skip ads

  • mihai_b

  • Mesaje scrise: 746
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Ok...sa vedem daca mai sunt si alte pareri...Daca nu, se poate inchide Smile ( glumesc )
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
De inchis.Moderatorul are o viata.Si i-si usureaza munca daca inlatura "tentatiile" decat sa-i pedepseasca pe cei care "pacatuiesc"
  • cont-sters-27243

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Bunicule, procedam ca in politica? Adica cineva incalca regulamentul (sau e pe punctul de a-l incalca). Nu ii dam avertisment sau suspend pentru ca este de folos comunitatii pe alte arii? Beneficiaza cineva de imunitate pe aici? Sta CO intr-un singur user? Asta pentru mine suna putin a discriminare, fara suparare.
Tie ti-a fost mai usor sa inchizi topicul decat sa il moderezi, ai scapat de o grija. Stiu, e un subiect sensibil, spiritele se mai incing, dar eram unii dintre noi incinsi deja dar care pastram un ton civilizat, nu jigneam nici un coleg, incercam sa aflam mai multe adevaruri despre societatea in care traim.
Uite, ca exemplu, myself de multe ori am discutat in contradictoriu (si nu doar pe topicul inchis de tine) cu @happyuser. Eu cu baiatul ala avem conceptii total diferite, nu doar despre politica, chiar si despre masini. Dar de jignit nu ne-am jignit niciodata. Baiatul chiar imi e simpatic si imi place sa discut cu el, chiar daca in contradictoriu. Poate ca eu inteleg ceva de la el, el de la mine. Ce ar fi acum sa inchideti toate topicurile de pe aria versus? Contraziceri acolo la greu, chiar am vazut destule atacuri la persoana nesanctionate. Mie chiar mi s-a spus sa imi iau Fordul si sa plec cu el pe clubford. Am trecut peste astea, nu am raportat chestiile astea, suntem spirite latine, ne mai "umflam" cateodata, unii mai tare, altii mai usor. Aici trebuie voi sa interveniti, sa faceti o moderare corecta si impartiala, nu sa inchideti topicurile pentru a scapa de o grija.
Deci, din punctul meu de vedere, averisment si suspend pentru cei care nu-si cunosc lungul nasului. Nu trebuie sa favorizati pe nimeni cu nimic.
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
am votat inchiderea subiectului deoarece chiar daca suspenzi pe unii se vor gasi altii care sa-si dea cu parerea de-aiurea...
Skip ads

  • dorin-b

  • Mesaje scrise: 1,821
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
am votat inchiderea discutiei pentru ca la fiecare avertisment dat de moderatori, cel in cauza zice ca nu el a gresit primul si de aici se ajunge clar la suspendare urmata de o clona ca sa-l mai injure odata pe cel care l-a suspendat sau pe cel care l-a provocat.
  • mihai_b

  • Mesaje scrise: 746
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2008

  • Mesaj Privat
@jgyprime: una e sa-ti dai cu parerea aiurea si alta e sa apelezi la mijloace "neortodoxe"
@dorin: putem generaliza si atunci inseamna ca "suspendarea" unui user nu-si mai are rostul deloc...
@forbidden:in mare masura sunt de acord cu tine, cu exceptia fazei cu "eram incinsi". In rest...100% de acord.Suspendarea sa fie pentru "racorire"...mai stiu cazuri
  • corsablue

  • Mesaje scrise: 2,486
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Votez cu suspendare fara avertizare, deoarece toti membrii au ADERAT (au posibilitatea sa renunte) de buna voie si NEsiliti la acest forum.
Caz concret a deschis Stefan Tolos tutorial despre schimb ulei si flush engine (cu film, bogat in argumente) in care destui membrii "au deviat" de la subiect.
De ce sa NU existe acea discutie utila pentru multi?
Ma rog retorica si ale ei discutii...
  • Libra

  • Mesaje scrise: 4,003
  • Locatie: Oradea
  • Masina: Astra 2002 Y17DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2005

  • Mesaj Privat
"un sfarsit e un inceput"
Parca asa suna un vers dintr-o piesa de pe vremea tineretii mele.
Din nou (a cata oara, oare ?) apare o discutie despre ...... nimic
Mai fratilor, de ce vreti voi neaparat sa schimbati regulile pe forumul asta? Forumul are administratori si moderatori. Exista un regulament. Si inainte de a exista un regulament, cu respect reciproc si bun simt se pot evita situatiile conflictuale.
Daca totusi, pe unii ii mai ia valul, moderatorii si adminii iau masuri. Daca ei nu se sesizeaza, ii atentionam noi, ceilalti.
A veni cu tot felul de propuneri pe care nu le solicita nimeni, mi se pare putin deplasat. Credeti ca moderatorii si adminii nu stiu ce au de facut?
Evident ca se aplica sanctiunea / sanctiunile care se considera cele mai adecvate.
Ca este vorba despre o suspendare temporara sau permanenta a unui user, ca este vorba despre inchiderea unei discutii, este decizia lor. Daca in situatii particulare considerati ca au gresit luand o masura sau alta, puteti trimite un mesaj privat in care va prezentati punctul de vedere si daca aveti dreptate sau daca informatiile suplimentare pe care le furnizati schimba datele problemei, eroarea se corecteaza.
Suntem o comunitate de pasionati auto. Ar trebui sa ne preocupe chestiuni legate de masinile noastre si ce o mai fi legat de ele. Lasati treaba cu regulamentele in seama administratorilor si a moderatorilor.
Si ca sa n-o lungesc prea mult, va readuc in atentie un topic drag mie de pe acest forum.
Comentator sau de ajutor?
Poate ar trebui facut "sticky" Smile
Respect.
Skip ads

  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
mihai_b a scris:@jgyprime: una e sa-ti dai cu parerea aiurea si alta e sa apelezi la mijloace "neortodoxe"
si mijloacele "neortodoxe" snt tot dat cu parerea numai ca peste limitele bunului simt
  • sever iulian

  • Mesaje scrise: 1,325
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Insignia 2017 B20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2006

  • Mesaj Privat
comparativ cu alte forumuri cred ca moderatorii CO sunt un pic cam exigenti , de obicei in prealabil se da warn persoanei agresive verbal apoi se suspenda. personajul principal trebuie sa fie userul, lasati-l domnilor sa vorbeasca!
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Am sa repet ce am mai zis si intr-un alt topic: avem o proasta tendinta sa incercam sa-i convingem pe ceilalti ca avem dreptate, cu orice pret, pana la limita regulamentului. Dupa parerea mea, pe un forum treburile ar trebui sa se desfasoare asa:
1. Iti spui parerea, avizata sau nu
2. Revii o data si explici, daca nu te-ai facut inteles de prima data.
3. Urmaresti topicul, daca te intereseaza
4. Te adresezi moderatorilor, daca crezi ca ai fost insultat.
5. The end (Gata tata, ti-ai spus parerea, s-a notat, treci mai departe).

Am sa dau exemplu topicul de iesire in strada. Am vazut o gramada de useri care nu aduceau nimic nou si totusi continuau sa posteze. Am inteles parerea lor din prima sau cel mult a doua interventie, era clar de ce parte a baricadei stau. Si totusi au simtit nevoia sa posteze pe acelasi subiect de zeci de ori. De ce? Credeau ca asa o sa-i convinga pe ceilalti sa schimbe tabara? Prostii, asa ceva nu se intampla decat foarte rar si de obicei in urma unei revelatii, nu pentru ca au fost convinsi de partenerii de discutie.

La subiect, raspunsul meu este: ar trebui sa se bage pedeapsa de flooding. Cine posteaza prea mult, spunand aproximativ acelasi lucru, ar trebui avertizat si apoi, la ignorarea avertismentelor, suspendat.

P.S. De sectiunea "versus" nici nu mai trebuie sa amintesc. Sunt oameni care se hranesc energetic din topicurile alea, cred ca ating suta de postari pe acelasi subiect.
  • CristiNistor

  • Mesaje scrise: 267
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2009

  • Mesaj Privat
La cati postaci sunt pe plaiurile mioritice, subiectele de genul asta ar trebui fie evitate fie atent urmarite de catre unul sau mai multi moderatori (pierdere de vreme...). Chiar am intrebat la un moment dat un user daca postarile le face din placere. Evident ca raspunsul a fost afirmativ.
  • mihai_b

  • Mesaje scrise: 746
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2008

  • Mesaj Privat
O singura rugaminte...cineva a votat "alta masura"...il rog respectuos sa detalieze...poate asa vin alte idei mai bune...
  • marin70

  • Mesaje scrise: 527
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2002 y17dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Doar 33 voturi pana acum?
  • nelutzul40

  • Mesaje scrise: 1,021
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Si eu am votat prima varianta, asa mi se pare normal...
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Chestionar

Cum ar trebui sa procedeze moderatorii cu discutiile care degenereaza?
Avertisment si suspendarea celor care produc flame 61%
Inchiderea subiectului 29%
Alta masura 9%
54 voturi

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR