Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • love4cars

  • Mesaje scrise: 1,440
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Ma gandesc asa din cand in cand ca as vrea sa-mi schimb masina, problema este ca nu stiu daca o pot vinde cu pretul corect.
Probabil cei care ma cunosc, nu sunt deloc surprinsi de faptul ca ma gandesc sa schimb masina. Nu stiu daca se va intampla insa as vrea sa aflu de la voi o parere vis a vis de posibilitatea de a da o masina care nu are motor puternic, xenon si navigatie.
Masina a costat peste 17k E si intentionez sa o dau in primavara viitoare cu aproximativ 15k. So intrebarea este daca ii iau sau nu. Merci!
Daca chestionarul arata ca este posibil... sunt sanse sa intru in randul corsarilor Wink


Ultima modificare facuta de love4cars la Lun 04 Jun, 2007 9:08 pm
Skip ads

  • LEXXX

  • Mesaje scrise: 1,019
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2005

  • Mesaj Privat
am votat nu, pentru ca piata din Romania, are niste caracteristici mai speciale. Cele mai cautate sunt sedanurile si break-urile, apoi se cauta in primul rand motoarele diesel si nu cele cu benzina, deci o sa-ti fie foarte greu, nu zic neaparat imposibil.
  • 34KLA

  • Mesaje scrise: 4,398
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2008 Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2004

  • Mesaj Privat
surprinzator gtc ishi pastreaza pretul, io caut de ceva timp dar vreau neaparat minim 120cp Laughing
  • al3xz

  • Mesaje scrise: 329
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2006

  • Mesaj Privat
schimba si tu raspunsurile sa includa o urma de indoiala;
eu unul cred ca nu. de ce ? ... a punctat f bine LEXXX
Skip ads

  • love4cars

  • Mesaje scrise: 1,440
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Pai nu vreau urma de indoiala, vreau certitudine. Ma rog, ma ajuta raspunsuri de gen da sau nu. Cele "nu stiu, poate" nu prea sunt concludente.
  • LEXXX

  • Mesaje scrise: 1,019
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2005

  • Mesaj Privat
vad ca pana acum rezultatul este cert... nu trebuie sa i-o iei nimanui in nume de rau, o masina pierde foarte mult din valoare in primii 2 ani.
  • f1specialfx

  • Mesaje scrise: 610
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 1.4 90HP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2006

  • Mesaj Privat
De curiozitate ce corsa (varianta /motorizare)vrei sa iti cumperi?Cumva opc?
  • Vios40

  • Mesaje scrise: 409
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Rekord 1987 2.3D LS
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Dupa sondajele aferente subiectului tau in general un autoturism ce a pasit pe poarta dealerului pierde, cel putin in Romania, 10%. Pe parcurs in functie de uzura (km. parcursi si eventuale coliziuni majore) se mai poate diminua cu 20% asa ca din 17k => 11.9k. pe durata de 2 ani. Cert este ca indiferent de situatie va fi necesar un aport de fonduri din exterior (leasing, credit personal etc.). Cunoscand bijuteria ta pot spune ca este destul de atractiva si peste 3 ani asa ca am votat Da. Ca un exemplu am avut ocazia, acum doua saptamani sa achizitionez un WV Passat TDI la pretul de 10K (pret de catalog 16k) si cred ca ajungem la 8.5k in urma negocierilor. Era superb intretinut si interior de piele cu ornamente de abanos:D
Skip ads

  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Am votat NU pentru ca am vandut o masina si stiu cat de putin se apreciaza ceva in Romania. Poti sa bagi cati bani vrei intr-o masina, poti sa ti-o configurezi cum vrei, masina va fi oricum comparata cu una din afara cu aceleasi dotari. Mai pune pe langa asta si faptul ca masinile rulate in Romania sunt considerate mult mai uzate decat cele rulate afara si obtii pretul masinii tale.
  • florinike

  • Mesaje scrise: 1,582
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2005

  • Mesaj Privat
Nu.
Motor mic, optionale prea putine (sau cel putin nu cele care se cauta), pret mare spre foarte mare (desi pretul de achizitie a fost multicel Rolling Eyes )
La banii astia aduci din De un Gtc cu dotarile mentionate de tine mai sus (xenon, Pachet ids+, motor peste 100 de cai etc)
  • love4cars

  • Mesaje scrise: 1,440
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Florinike, nu-ti contest raspunsul, vad ca este un raspuns general. Probabil ca n-o sa pot s-o vand peste un an incat sa fiu multumit...
Dar nu sunt sigur ca masina nu are dotari suficiente.
In linii mari, eu ca posesor gasesc ok o masina din 2007 la 15kE care are ca dotari principale:

ABS, ESP, EBD, TC
Climatronic
Partial piele/scaune sport
Jante aliaj 16
Un kit care de bine de rau face 1000E si aftermarket cam 1500
BC, MP3, Geamuri elec, oglinzi elec, un motor bun fata de ce ofera piata si un aspect la fel de bun.
Vorbesc de o masina pe care o poti cumpara cu banii astia, indiferent de marca.

Pretul de lista in momentul de fata este 17.600E
M-am calmat oricum. Am ajuns la vechea concluzie ca nu motorul face tot. Ma batea gandul la o corsa OPC.
LE Acum am vazut, eu am spus in primul post cat costa masina nu cat am dat pe ea Very Happy
  • turatii

  • Mesaje scrise: 293
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Nu vei lua pe ea 15k. Deprecierea cea mai mare la o masina e in primii 4 ani, asadar, vei reusi sa vinzi masina la un pret corect, doar dupa 4 ani, cand va fi la fel de comparabila cu una similara din vest.

Acum ai urmatoarea problema: la 1,4, omul isi poate lua noua masina la 15 000 ddp, poate fara kitul ala, dar cu toate optiunile in rest. De ce ar lua de la tine second? Nu o va face. Peste 4 ani, poate vei lua 11-12k pe ea, cu un rulaj mult mai mare decat ai acum.

Daca vinzi masina acum vei pierde mai mult decat peste 2-3 ani.
Skip ads

  • love4cars

  • Mesaje scrise: 1,440
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2005

  • Mesaj Privat
15k dar nu la nivelul ala de echipare si dotarile alea.
Ma rog, sunt offtopic Very Happy
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Chestionar

O pot vinde?
Da 13%
Nu 86%
23 voturi

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR