Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • Mihai Paraschiv

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2020

  • Mesaj Privat
Salut!
Scriu pentru prima oara pe acest forum si sper sa invatati ceva din pataniile mele. Anul trecut, in august, am devenit „fericitul” posesor al unui Opel Astra G 2008, achizitionat „destept” de catre subsemnatul, in parcarea subterana a magazinului Cora Lujerului, cu suma modica de 7500 ron de la doi BAIETASI ( a se citi samsari), care m-au asigurat ca nu mai gasesc asa masina la pretul acesta, ca, daca doresc, mergem in cel mai apropiat service pentru a-mi demonstra asta. Mentionez ca asta se intampla intr-o frumoasa zi de duminica. Ma arunc cu capul inainte in plasa tesuta de baietasi, mergem in zona Vitan pentru a perfecta actele, unde aflu cu stupoare, in naivitatea mea, ca urma sa fiu al 5-lea proprietar, asigurare expirata si ITP-ul mai era valabil doar doua „minunate” saptamani. Asa incepe „spectacolul” : dusa la mecanic a treia zi de la cumparare, facut necesar piese de schimb ( arcuri si telescoape spate, suport motor, discuri si placute frana, bobina inductie plus consumabile - ulei, filtru ulei, filtru aer etc - total alocat piese 1850 ron), manopera mecanic (500 ron). Bineinteles ca a trebuit sa fac ITP-ul, dar surpriza! Masina mea avea toba cu o terminatie de parca ar fi fost turela unui tanc, vezi Doamne, era toba „sport”. Respins la ITP, cumparat si inlocuit toba, schimbat saboti frana ( rotile din spate), dupa care reusesc sa trec ITP-ul ( pe 2 ANI) Very Happy
Sa va mai spun? ok. Comenzi pe volan - exista, dar nu functioneaza, incalzire in scaune- identic si la fel, o mufa iese razlet de langa scaunul soferului. De unde o fi, habar n-am..... Un tacanit „simpatic” la motor ( doar atunci cand trec de 1500 rpm - pana la 3000 rpm).
Ultima surpriza: zilele trecute ma duc la un service din Letca ( am inteles ca baiatul e foarte bun), cu gandul nevinovat de a descoperi de ce AC-ul masinutei mele nu functioneaza. SURPRIZA! Conductele de la compresor se opresc undeva in bord, tintuite de un surub, fara a trece de fapt in cabina (habitaclu). In rest, masina merge bine, am reusit sa ii repar zgarieturile, sa ii iau un cauciuc nou, sa vopsesc portiunile reparate. Total: 500 ron.
Acestea fiind zise, va astept cu: sfaturi, pareri, .... injuraturi Very Happy

O zi buna!




P.S. Mama lor de samsari!


MODEL: Astra 2008
MOTOR: 1.6 16v 76kW z16xep
Skip ads

  • IOctavian

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Galati
  • Masina: Meriva 2007 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2018

  • Mesaj Privat
La bani de cumparare asa masina invatatura de minte .......
  • Mihai Paraschiv

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2020

  • Mesaj Privat
Corect..... asa am zis si eu
  • Razzlike

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jul 2019

  • Mesaj Privat
Mna...nasol dar usor, usor o pui la punct, cu tacanitul am avut si eu probleme dar la mine se auzea si la relanti si in turatie, problema au fost segmentii si cred ca si cilindrii erau ovalizati, cu alt bloc motor cu tot cu pistoane a fost rezolvarea dar costisitoare..succes.
Skip ads

  • Mihai Paraschiv

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2020

  • Mesaj Privat
Mulțumesc pentru rãspuns. ...Īnca mã gândesc ce sä fac.... Nu știu dacã se merita sa mai investesc ....
  • opelikka

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2013

  • Mesaj Privat
Te-ai grabit si 5 propietari deja sunt multi
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR