Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • DGeorgian

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2017

  • Mesaj Privat
https://vimeo.com/395971082?ref

Salutare.Are cineva vreo idee de la ce cine acest tacanit? S a accentuat de la ultimul schimb de ulei cand am trecut de la 10W40 la 5W40,insa se auzea si inainte.


MODEL: Astra 2001
MOTOR: Z12XE
  • DGeorgian

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2017

  • Mesaj Privat
Nu are nimeni idee? Am fost la 3 mecanici pana acum si majoritatea mi au spus ca nu are nimic masina si ca ar trebui sa i pun alt ulei,ceva mai gros,desi masina se manifesta la fel si pe 10w40 si pe 5w40(MOTUL ambele).Distributia a fost schimbata,are in jur de 30.000,pompa de ulei schimbata.Tacanitul se aude mai ales cand temperatura este scãzutã.Daca este cald afara nu se aude aproape deloc.
  • mecaNIK

  • Mesaje scrise: 2,204
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Insignia 2010 confidential
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Mecanicii aia care ti-au spus,puteau sa fie profesionisti si sa-ti masoare presiunea de ulei mai ales ca sonda e lejer de scos.Se stie ca majoritatea motoarelor de la Opel sufera de boala asta si e prima verificare care se face daca vrei sa dai raspuns corect cu valori exacte si care se taxeaza cu suma de 50 lei in general.
Tot de la lipsa presiunii se duce si distributia,zdrangane lantu,tachetii si tot asa,un motoras pe benzina.ajunge sa sune a tractor in brazda.
Incercarea cu schimbatu uleiului e ca sa zici ca faci ceva,ca pret mai scump decat o verificare si ca rezultat incertitudini in continuare.Cred ca singura varianta e sa ceri tu sa monteze manometru sa masoare la rece si la cald presiunea ca ei nu stiu ce trebuie sa faca.
  • DGeorgian

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2017

  • Mesaj Privat
Am sa incerc si revin cu rezolvare pentru cei care se mai confrunta cu problema asta.Multumesc pentru rãspuns!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR