Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • LauCalin

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1994
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Sep 2011

  • Mesaj Privat
Va salut!
Încã de la început vreau sa spun cã este vorba despre o mașinã care, cumva, face parte din familie. Este al doilea opel și nu întâmplãtor.
Mașina cu pricina e o Astra F din 1994, 1.6i, 71 CP (injecție monopunct), 21x xxx km zic eu reali. A ajuns la tatal meu in 2009, iar anul trecut și-a cumpãrat altceva. Acest Opel a rãmas de izbeliște. Mașina funcționeazã, are ceva dotãri (computer de bord, închidere centralizatã, abs, faruri de ceata, geamuri și oglinzi electrice -parca și încãlzite, radio cd, volan și schimbãtor din piele, bancheta rabatabila asimetric etc.) și cred cã toate merg. Daca nu toate, sigur merg aproape toate.
Dilema vine acum: ce e de facut cu așa ceva? Sã o pãstrãm, nu avem ce face cu ea. Sã o dãm la fier vechi, nu prea ne lasã sufletul. Chiar nu e ultimul cazan ordinar. Sã o dãm la Rabla, nu avem ce mașina sa luam. Sã o vindem, cine mai cumpãrã așa ceva în zilele noastre? Singurele probleme serioase ar fi suspensia (cã na, s-a schimbat mașina și nu s-au mai bãgat bani in ea) și rugina... tipicã unui Opel din 2020, fabricat in 1994... Și mã gândesc cã, daca vrei sa o faci f ok dpdv tehnic, ai nevoie de 200-300 de euro. Daca vrei sa o faci perfecta, mai pui încã atât.
Așadar voi ce ați face in locul meu? Smile
PS: dacã vreți și poze, pun în zilele urmãtoare.
  • yeti

  • Mesaje scrise: 397
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Mokka 2016 B1.4NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2006

  • Mesaj Privat
1. O pui pe un site de vanzari, cu poze si descriere asa cum este. Pe OLX sunt multe cazane similare la preturi ametitoare. Pui un pret ieftin rau si isi gaseste repede un client.
2. O pui la vanzare pentru dezmembrare. O sa vrea unul o oglinda, altul o aripa, o usa, un scaun, un far, un etrier, un radiator, poate chiar motor si cutie de viteze, etc, etc. in general ies bani mai buni la vanzarea pe bucati, decat intr-o bucata. Dar ia timp, ai nevoie de spatiu privat protejat unde sa fie canibalizata, iar la un moment dat trebuie sa duci caroseria la REMAT ca sa poti sa o dezmatriculezi si sa o scoti de la fisc.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR