Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • SSR

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Nu mai merg stopurile la o Astra F hatchback.La inceput ba mergeau ba nu mergeau da acum au murit de tot. Am fost la mecanic (cu alte probleme) si s a uitat undeva la pedala de frana si a zis ca e uzat ceva pe acolo si o sa apara iar problema... m a tinut doua zile si pe urma iar s a stricat...
Daca stie cineva mecanismul si cam ce ar trebui inlocuit rog sa posteze

Merci
Skip ads

  • Dr.Opel

  • Mesaje scrise: 233
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1984 13N
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Butonul de la pedala de frina. Este un contact exact ca un buton de pe talpa unei veioze si care se cumpara de la magazin (30-40RON) si se monteaza de catre nenea mecanicul (sau de catre mecanicul amator de contorsionari pe sub pedalier cu capul in jos), prin desurubare, scoatere mufa, repunere mufa pe noul contact si reinsurubare sub pedala de frina.
  • ice01astra

  • Mesaje scrise: 602
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 1995 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Cand spui "nu mai merg stopurile pe spate", te referi doar la stopurile pe frana, sau nu mai functioneaza deloc (iluminare, semnalizare) ?

Daca este prima varianta, atunci ai primit deja un raspuns de la Dr.Opel, daca este a doua varianta, atunci vei fi nevoit sa verifici becurile in prima faza, apoi sa le demontezi de pe caroseserie si sa verifici mufa de contact atat de pe stopuri cat si de pe instalatia masinii, si in ultima instanta tot ce inseamna conductori electrici. Undeva exista o pana de contact, pe care trebuie sa o depistezi cumva.
  • SSR

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2006

  • Mesaj Privat
e vorba doar de stopurile pe frana

mai exact cum se cheama "butonul" ala?
sa stiu ce sa cer la magazin
Skip ads

  • Dr.Opel

  • Mesaje scrise: 233
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1984 13N
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Se cheama comutator frina, fie Facet, cod 7.1050, pret 16-17 RON sau Hella, cod 6DF 003 263-071, pret 52 RON sau Vernet, cod B4566, pret 44RON... ideea este sa-l demontezi pe cel vechi si sa vezi ce tip si cod este pt ca pe Astra F au fost mai multe tipuri de comutatoare
  • SSR

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2006

  • Mesaj Privat
ok merci pt info
l am desfacut si scria 90196375
  • Dr.Opel

  • Mesaje scrise: 233
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1984 13N
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Se potriveste si de la Daewoo (nu stiu sigur daca Cielo), comutatorul cu codul 90196375. Este echivalent si cu Hella 6DF 003 263-071(50-60Ron buc), Facet FA 7.1050 (15-16RON)
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR