Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel X
  3. Opel Grandland X
  • JakeGD

  • Mesaje scrise: 599
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Grandland X 2020
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2007

  • Mesaj Privat
@radu, important este daca a meritat sau nu. A meritat sa astepti sau ar fi fost mai bine sa o iei de pe stoc ?
Skip ads

  • radu1006

  • Mesaje scrise: 189
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Grandland X 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2019

  • Mesaj Privat
Pai pe stoc oricum nu erau 1.6 benzina asa ca nu am avut de ales. Daca gaseam ceva asemanator ca motor si optiuni, luam de pe stoc.
Eu am avut un minim de optiuni la care nu am vrut sa renunt nici in ruptul capului. Ba chiar as fi renuntat la marca.

Masina mea a ajuns chiar in ziua in care vroiam sa renunt la comanda si am fost la Nissan sa iau oferta.
  • JakeGD

  • Mesaje scrise: 599
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Grandland X 2020
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Si eu tot de asta am ramas in "cursa". Pentru anumite optiuni care nu se regaseau pe nici-o masina de pe stoc. Si pentru pret binenteles. Atunci cand am cautat, nu am gasit nici o masina cu un raport mai bun pret/optiuni. Despre calitate nu pot sa vorbesc acum. Poate altii care le conduc de cel putin un an, ar putea spune ceva despre calitatea acestui model.
  • eLgin

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Grandland X 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jan 2019

  • Mesaj Privat
radu1006 a scris:Poate au invatat si ei din greseli.

Sanse zero.
Skip ads

  • dcrst75

  • Mesaje scrise: 132
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Grandland X 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2018

  • Mesaj Privat
fiecare are gusturi care dupa cum stim, nu se discuta. Pentru mine personal, luata la inceputul lui 2018, pot spune ca ma asteptam la o calitate mai buna decat cea oferita, dar am observat si faptul ca asta e un trend la nivel global. Asa cum am postat tot pe aici intr-un alt topic, pana si BMW X7 lasa de dorit la materiale si calitate, atunci ca sa mai vorbim de ale noastre.
Un lucru e cert azi: absolut toti si-au bagat picioarele in ea de calitate
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,665
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Vin coreenii tare de tot din spate... nu mai e mult pâna ne vom lua masini coreene si uite-asa o sa facem si o economie la bani.
  • kk333

  • Mesaje scrise: 102
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2019

  • Mesaj Privat
JakeGD a scris:Si eu tot de asta am ramas in "cursa". Pentru anumite optiuni care nu se regaseau pe nici-o masina de pe stoc. Si pentru pret binenteles. Atunci cand am cautat, nu am gasit nici o masina cu un raport mai bun pret/optiuni. Despre calitate nu pot sa vorbesc acum. Poate altii care le conduc de cel putin un an, ar putea spune ceva despre calitatea acestui model.


Ce motor ai ales? Ce pret final? Ceva noutati?
  • JakeGD

  • Mesaje scrise: 599
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Grandland X 2020
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Motorul de 1.2 benzina, cutie automatã, innovation cu pachetele: winter, safety (cu radar), keyless entry, innovation plus, camere fata/spate, jenti de 18, geamuri spate fumurii, tapiterie jet black, proiectoare,. covorașe cauciuc si am ajuns la un pret in jur de 23000 euro. Ca noutãți, masina a ajuns la dealer dar o ridic abia dupa ce termina cu numerele rosii, asigurarile rca si casco si ce o mai fi de fãcut. Probabil marți o ridic.
Skip ads

  • APetrescu430

  • Mesaje scrise: 88
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Apr 2020

  • Mesaj Privat
A mea are plafon panoramic, nu e automata, dar in rest e la fel configurata. Luna viitoare o sa ajunga a mea, daca sunt cuminte si ma rog in fiecare seara Smile)))
  • JakeGD

  • Mesaje scrise: 599
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Grandland X 2020
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Iti doresc multã baftã
  • APetrescu430

  • Mesaje scrise: 88
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Apr 2020

  • Mesaj Privat
Partea buna e ca de vineri primesc un Grandland de imprumut de la Opel Romania - prin dealer. Macar am ce conduce pana ajunge masina mea
  • kk333

  • Mesaje scrise: 102
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2019

  • Mesaj Privat
Și eu am mers pe 1.2 benzina, dar manuala, cam aceleași configurații, cu diferența ca am ales culoarea gri metalizat, pachet iarna 2, jaluzele spate (mi s-au pãrut ceva mai fancy 😆), proiectoare ceata, bare de aluminiu pe plafon, culoare plafon și oglinzi negre, roata de rezerva și fãrã pachetul safety. De vreo câteva zile ma cam gandeam totuși sa o dau și sa încerc varianta hybrid, unii ar zice ca sunt nebun.
Skip ads

  • JakeGD

  • Mesaje scrise: 599
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Grandland X 2020
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Pai innovation plus contine si jaluzelele spate. Am luat si eu culoare metalizatã: moonstone gray. Innovation plus mai contine si: priza de 220v spate, navigatie, faruri full led adaptive, si alte cateva chestii pe care nu le mai stiu. Safety e ft tare ca opreste automat la tampitii cate iti taie fața sau la pietoni, in oras. Iti spune daca ai obosit de condus si mai mentine si banda automat, daca iei mainile de pe volan sau adormi.
  • vizitator

  • Mesaje scrise: 185
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Banda pe care mergi oricum o mentine, chiar daca tii mainile pe volan. Vei observa ca, atunci cand masina o ia in lateral, volanul se misca usor ca sa centreze masina pe mijlocul benzii (asta in situatia in care sunt marcaje laterale). Daca cumva adormi sau iei mainile de pe volan, acesta incepe sa ,,vibreze'' ca se te trezeasca. Nu este totusi o masina autonoma, sa iti permita sa iei mainile de pe volan.
  • JakeGD

  • Mesaje scrise: 599
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Grandland X 2020
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Da, cu siguranta nu e o Tesla. Ai idee de unde stie ca adormi ? Sau va vibra la orice corectie automata de traiectorie ? Ai idee daca si incetineste cand incepe sa faca corectiile de traiectorii ?
  • vizitator

  • Mesaje scrise: 185
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mar 2011

  • Mesaj Privat
1)isi da seama dupa faptul ca nu mai manipulezi volanul. Chiar si cand mergi mult pe drum drept, daca nu mai misti deloc volanul, computerul va interpreta asta ca si cum ai adormit, si incepe el sa vibreze volanul (il misca stanga-dreapta) ca sa te faca atent la drum. Se aude si un fel de tiuit in situatia asta, sa te scoale din somn in caz ca picotesti.
2)daca calci banda continuua (indiferent ca este cea de pe marginea drumului sau laterala dreapta), atunci volanul intai vibreaza ca sa te atentioneze si, daca nu intervii tu, atunci face el corectia necesara, aducandu-te inapoi pe banda.
3)nu am observat sa si incetineasca cand masina face ea corectii de traiectorie. Dar, daca iti apare un pieton in fata, atunci franeaza brusc, asa de brusc ca te ridica din scaun. Uneori e enervant, pietonul nici macar nu e in fata ta, si masina franeaza.
  • JakeGD

  • Mesaje scrise: 599
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Grandland X 2020
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Daca frâneazã brusc si aiurea atunci probabilitatea ca un idiot care sta fix in spatele tau, sa intre in tine, este destul de mare. Nasol.
  • vizitator

  • Mesaje scrise: 185
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mar 2011

  • Mesaj Privat
100% corect.
este principala problema de care se plang cam toti utilizatorii care au acest pachet ,,safety'', indiferent de marca si modelul de masina: masina franeaza brusc la aparitia unui obstacol (chiar daca nu e pe traiectoria directa a masinii), si risti sa ti-o dea in fund cel din spatele tau (daca nu e super atent). Eu deja m-am invatat minte, si cum masina franeaza brusc, ating si eu putin acceleratia ca sa anulez frana, apoi vad eu daca e cazul sa franez in continuare sau sa las masina sa curga in frana de motor. Mi-a dat-o unul in fund pe autostrada, si nu ma mai bazez pe faptul ca, daca eu sunt atent, si cel din spate este la fel. Chiar duminica, veneam acasa pe autostrada, un berbec a dat semnal de pe banda I si a vrut sa intre in fata mea pe banda de viteza fara sa se asigure, iar masina mea a franat brusc de pe la 150km/h la 110km/h. Berbecul s-a razgandit si nu a mai intrat pe banda 2, asa ca am apasat imediat acceleratia sa anulez frana, si am tasnit inainte. Bine am facut, cand m-am uitat in oglinda in spatele meu la numai 2m ajunsese o dacia Logy, daca nu acceleram cred ca mi-o dadea in fund.
ma rog, e vei obisnui si dotarile iti trebuie doar putin exercitiu la inceput ca sa vezi cum functioneaza, apoi iti intra in rutina.
  • JakeGD

  • Mesaje scrise: 599
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Grandland X 2020
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Pana la urma, masina actioneaza preventiv si in cazul in care chiar te buseste unul din spate, este exclusiv vina lui, pentru ca oricand poate pune cineva brusc frana si trebuie mentinuta o distanta mare intre masini, mai ales la 150 la ora. Problema e ca tu tot ajungi la service, indiferent daca a fost vina berbecului din fata, care ti-a taiat fata sau a aluia din spate care statea in fundul tau. Probabil ca ma voi obisnui si dupa cum spui tu, nu pune o frana din aia de sa iesi prin geam daca nu ai centura, deci am timp sa intervin dar o sa fie cam stresant. Se intampla des ?
  • vizitator

  • Mesaje scrise: 185
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mar 2011

  • Mesaj Privat
mi s-a intamplat si azi de dimineata cand mergeam la serviciu. La pietoni si biciclisti franarea automata e mult mai sensibila decat la masini (adica franeaza mult mai repede daca iti apare un pieton decat daca apare o masina).
oricum, cand franeaza automat, se aprind si luminile de frana din spate, deci cei din spate ar avea timp sa franeze, daca sunt atenti.
ma rog, acum sunt obisnuit cu sisemul, la inceput eram mai stresat ptr ca mi se parea ciudat sa puna alcineva frana in locul meu.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel X
  3. Opel Grandland X

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR