Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel X
  3. Opel Grandland X
  • vizitator

  • Mesaje scrise: 185
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Ok. Daca as fi in locul tau as astepta pana in jur de urmatorul termen, adica 27 aprilie. Daca as vedea ca nici atunci nu s-a reluat activitatea fabricii, m-as uita la masinile de pe stoc. Indiferent de ce spune dealerul, tu trebuie sa urmaresti din mass-media (internet, presa, TV) daca fabrica s-a redeschis sau nu.
Succes!
Skip ads

  • JakeGD

  • Mesaje scrise: 599
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Grandland X 2020
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Pai așa o sã fac. Mi-e ciudã pentru cã dacã mai așteptau max 2 zile, sigur era fabricat, pentru cã statusul era de intrare imediatã în producție. Am gãsit una exact cã cea comandatã, pe stoc dar fãrã opțiunile: safety pack si keyless entry (și are în plus geamurile negre pe spate și roatã de rezervã). Dar le-aș fi vrut și pe astea 😭
  • JakeGD

  • Mesaje scrise: 599
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Grandland X 2020
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Astazi aflu de la dealer ultima modificare a datei de livrare. Am inteles de la dealer ca masinile care au avunt un anumit status, cel de intrare iminenta in productie, cum este la a mea, vor ajunge la data promisa. Eu nu sunt 100% sigur de asta pana nu aflu ultima modificare a datei. Va tin la curent.
  • pantalon

  • Mesaje scrise: 652
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2015

  • Mesaj Privat
Ti-au mai facut vreun discount de stare de urgenta? Ai mai tras vreo reducere sau macar sa-ti inghete cursul la ziua in care ai facut comanda? Asa am auzit ca se practica pe la altii sa nu invoce forta majora si sa renunte la comanda, ceva gen santaj. Chiar sunt curios cum vor evolua preturile pe piata auto, teoretic ar trebui sa scada pe seceta asta.

Ca o idee configurasem un grandland 1.6 turbo cu optiuni si ajunsesem undeva pe la 36000 (treizeci si sase de mii de coco! ) Ma asteptam la un discount de 7-8k ( ca sa nu zic ca in adancul sufletului speram la 10k), daca era asa probabil il luam cred ,insa cu 31k am luat un x3 xdrive 28i mpak cu 17k km, full service pana in 2022.
Skip ads

  • JakeGD

  • Mesaje scrise: 599
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Grandland X 2020
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Nu știu cu discounturile, pentru cã cererea o fi scãzut dar și producția a scãzut spre zero. Adicã și oferta a scãzut considerabil. Prin urmare cine își dorește mașinã are de așteptat mult și bine.
  • radu1006

  • Mesaje scrise: 189
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Grandland X 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2019

  • Mesaj Privat
pantalon a scris:Ti-au mai facut vreun discount de stare de urgenta? Ai mai tras vreo reducere sau macar sa-ti inghete cursul la ziua in care ai facut comanda? Asa am auzit ca se practica pe la altii sa nu invoce forta majora si sa renunte la comanda, ceva gen santaj. Chiar sunt curios cum vor evolua preturile pe piata auto, teoretic ar trebui sa scada pe seceta asta.

Ca o idee configurasem un grandland 1.6 turbo cu optiuni si ajunsesem undeva pe la 36000 (treizeci si sase de mii de coco! ) Ma asteptam la un discount de 7-8k ( ca sa nu zic ca in adancul sufletului speram la 10k), daca era asa probabil il luam cred ,insa cu 31k am luat un x3 xdrive 28i mpak cu 17k km, full service pana in 2022.


Pai cred ca te-ai pacalit, pentru ca la 36000, discountul standard este de 18%, deci 6500 si daca scazi si rematul, ajungi la 28000. Iar daca esti si un negociator bun, mai scadeai 500 si o luai la 27500 Euro. Deci in total cu 8500 mai putin.

Oricum sper ca ai nimerit bine cu bmw-ul ala si nu este doar un alt post gen "Cu banii aia imi luam bmw". Eu am configurat un 20i full si a iesit 75000. Probabil avem conceptii diferite despre "full", sau masina aia are o mare problema, pentru ca nu vad cum la 17000km sa ii scada pretul la 40% din valoarea ei. Sau a stat pe bara 5 ani.
  • pantalon

  • Mesaje scrise: 652
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2015

  • Mesaj Privat
Am si specificat ca masina are 3 ani, deci nu e ultimul model! Cum i-a facut nu ma prea intereseaza din moment ce eu am luat-o din reprezentanta bmw, repet masina are full service 5 ani, pt cine nu stie asta inseamna ca nu ma costa nimic reviziile si/sau eventuale probleme de fabricatie.

Si nu zic ca imi luam bmw din banii aia, ca am gasit si jaguar, mercedes, audi cu putini km si garantie, nu era musai sa fie gipan . Grandland banuiesc ca e o optiune buna sub 23-24k € da sa fie full, tot ce e peste e overrated.
  • radu1006

  • Mesaje scrise: 189
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Grandland X 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2019

  • Mesaj Privat
Nu vreau sa mai continuam discutia cu pretul, pentru ca nu are rost. Eu oricum iti doresc sa fi facut o alegere buna cu masina pe care ai luat-o si sa nu ai probleme.
Eu stiu cum sunt si masinile second hand de la dealer, pentru ca am cautat si pe la ei, si am vazut ca mint la fel ca orice samsar. La mercedes am vazut masina de care m-au asigurat ca nu are nici un accident si au istoric complet, dar bara din spate statea stramb, la audi la fel mi-au zis si era sarita vopseaua de pe capota cu tot cu o bucata de chit de sub ea. Stiu si cum si-a mintit Audi clientii cu problemele din fabrica cu consumul de ulei.

Oricum alegerea unei masini nu este doar in functie de cost si marca, ci si de nevoile fiecaruia. Pentru tine este overrated, pentru altii este un mare risc sa cumpere o masina second hand la care poti sa gasesti o problema peste 2 ani care nu intra in garantie si te costa cateva mii de euro cu toate verificarile pe care le faci tu. Gandeste-te ca un Duster full nou este 20k.
Skip ads

  • JakeGD

  • Mesaje scrise: 599
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Grandland X 2020
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2007

  • Mesaj Privat
@radu1006, perfect de acord. Am avut și eu mașina second de la reprezentanta cu puțini km și numai eu știu prin câte am trecut. Niciodatã nu voi mai lua second. Niciodatã.
  • pantalon

  • Mesaje scrise: 652
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2015

  • Mesaj Privat
Depinde ce troaca ai ales, daca ai avut cazanul ala de insignia e clar si diesel pe deasupra si din prima generatie ..

Repet ,o reprezentanta respectabila ar scrie ce panouri au fost revopsite ca se poate verifica f usor grosimea vopselurilor si eventualele daune.

Ce vi se pare ciudat la pret, din moment ce veti ridica masina pretul va scadea cu 30% iar dupa 3 ani sperati sa luati mai mult de jumate? Ca sa nu mai zic ca prima oara am vrut sa iau de pe olx porsche panamera la 25000 lol 🥶🥶
  • vizitator

  • Mesaje scrise: 185
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Pana la urma, achizitia unei masini la mana a doua este o loterie (chiar daca o iei de la reprezentanta). Este bine ca ai garantie la ea inca 2 ani. Din pacate nici reprezentantele nu pot controla totul; BMW premier selection le cumpara de la licitatii din Germania, le mai dau un polish, mai spalo o tapiterie, apoi le scot la vanzare. Nici ele nu stiu insa ce probleme a avut masina inainte ptr ca nu toate au istoric de dinainte sa fie cumparate de reprezentanta.
Si eu era sa cumpar un BMW seria 3 de la Cobalcescu, cu numai 24 000 km, dar intra greu in viteza I si marsalier; apoi am condus unul nou si nici pomeneala de asa ceva, vitezele se schimbau lin si usor. Am renuntat pana la urma, mi-a fost frica.
Tu trebuie sa te interesezi cine a avut masina inaintea ta si verificat daca a avut eventuale daune.
garantia de 2 ani ar putea conta enorm, daca ai probleme cu ea.
  • JakeGD

  • Mesaje scrise: 599
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Grandland X 2020
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2007

  • Mesaj Privat
@pantalon: nu, nu era vorba de Insignia ci tot de un BMW pe care l-am dat rapid, la câte probleme au apãrut între timp. Din punctul meu de vedere orice mașinã cumpãratã second este o troacã. Baftã cu secondul tãu pe viitor.
Skip ads

  • JakeGD

  • Mesaje scrise: 599
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Grandland X 2020
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Revenind la topic, se pare cã PSA redeschide totuși fabricile. Asta este o veste bunã, in special pentru cei care își așteaptã mașinuțele.
https://media.groupe-psa.com...adual-return-work
  • JakeGD

  • Mesaje scrise: 599
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Grandland X 2020
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Tocmai mi-a confirmat dealerul cã mașina mea va ajunge la timp, pentru cã avea statusul 33, de intrare imediatã în producție. Cele cu statusul pânã în 32, vor avea întârzieri destul de mari. De ex, o mașinã comandatã in februarie, va ajunge pe la sfârșitul lunii septembrie.
  • pantalon

  • Mesaje scrise: 652
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2015

  • Mesaj Privat
Daca o sa am probleme cu ea, asta e mananc paine cu margarina dimineata si seara si rezolv 😀😀

Intrebarea mea initiala era daca primesti vreun bonus daca intarzie masina , pt ca de ex la kia din termen de livrare mai, a devenit spetembrie si nici ala nu e sigur.
  • JakeGD

  • Mesaje scrise: 599
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Grandland X 2020
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Nu primesc bonus. Dar la sfârșitul lunii vin preturile noi, pentru urmãtoarele 3 luni și dacã le-au mai redus, pot beneficia de noul discount. Așa mi-a spus dealerul. Din câte am înțeles de la dealer, cei care au de așteptat mult, au început sã se orienteze cãtre mașinile din stoc.
  • ammazon

  • Mesaje scrise: 249
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2011

  • Mesaj Privat
Eu am vrut sã dau comandã la sfârșitul lui februarie.
Agentul mi-a spus sã mai aștept pânã la sãptãmâna SUV-urilor Opel, adicã 1 - 7 martie. În acea sãptãmânã am fost iar și am vrut sã dau comandã însã nu se știa sigur dacã modelul 1,6 intrã la programul Rabla. Sincer, nici în ziua de azi nu știu.
Între timp a început pandemia și am amânat toatã treaba pentru anul viitor.
Mai trag de H-ul meu pânã la anul și asta e. Smile
  • JakeGD

  • Mesaje scrise: 599
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Grandland X 2020
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Nu au nimic pe stoc la tine in localitate?
  • radu1006

  • Mesaje scrise: 189
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Grandland X 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2019

  • Mesaj Privat
1.6 benzina nu este pe stoc nicaieri. Pe 2019 a intrat pe rabla, dar nu stiu daca pe 2020 au modificat normele de emisie. Pe 2019 opel, peugeot si citroen sunt singurele marci care au avut motor de 1.6 benzina pe rabla. Toate celelate nu s-au incadrat la noxe si au intrat doar cu motoare mai mici.
  • JakeGD

  • Mesaje scrise: 599
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Grandland X 2020
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Wow. Destul de avansatã tehnica motoarelor la francezi.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel X
  3. Opel Grandland X

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR