Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • ciubiwrx

  • Mesaje scrise: 129
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Omega 2000 X25TD
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Hello. Am si eu o intrebare. Cand mi-am luat masina am observat ca are un joc la directie. Am fost cu ea la un atelier si i-am facut geometria la roti. Din pacate cauciucurile s-au uzat deja pe exterior si mai are un pic de joc. Ar trebui sa schimb cauciucurile sau mai pot merge asa? Se poate uza ceva?
Skip ads

  • nonea

  • Mesaje scrise: 1,098
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Astra 1992 c14nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2006

  • Mesaj Privat
puen cauciucurile invers...dar cu schimb de pe stg pe dreapta pt respectarea directiei de rulare. vezi la bucsaraie....acolo ar fi problema
  • mecaNIK

  • Mesaje scrise: 2,204
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Insignia 2010 confidential
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2007

  • Mesaj Privat
In cazul in care ai joc in articulatiile fata,geometria nu-si are rostul.Normal era sa te trimita intai sa remediezi tot ce tine de bucsi pivoti rulmenti si abia dupa ce e totul ok. sa faca reglajul directiei,sau cel putin asa ar fi corect d.p.d.v. strict tehnic.Daca vei umbla acum sa mai faci cine stie ce schimburi pe fata...iar reglaje .
Ca uzuri nu mai are rost sa vorbim de ele,deja stii cauciucuri ,rulmenti,bucsi,articulatii deci cam tot deoarece functie de cat de rau e toate merg mai mult sau mai putin tensionate,oricum poti amana pentru ca de ramas in drum nu ramai din asta doar ca atunci cand vei vrea sa remediezi defectiunile cap coada o sa coste ceva mai mult.
Din ce stiu eu ai grija ca puntea fata la Omega nu prea suporta bucsile facute pe genunchi,incearca sa le pui de calitate ca altfel te trezesti cu reactii in volan foarte neplacute la accelerari si franari.
  • ciubiwrx

  • Mesaje scrise: 129
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Omega 2000 X25TD
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2007

  • Mesaj Privat
am fost si am verificat daca are joc,si nu are nici un joc daca rotile sunt drepte sau un pic virate.In schimb cand sunt virate la maxim are un pic de joc.Cei de la opel au zis ca nu e din bucsi ci numai din cauciucuri. Rolling Eyes Si ce mai e ciudat ca pe la 80km/h atunci are un pic de joc care se simte in volan.Dar daca ma duc mai tare 120-130 nu se mai simte nimic... Shocked PS in viteza a 2-a pe zona rosie 85 km/h Twisted Evil (2.5 td) AAA inca o intrebare :daca schimb cauciucurile de pe o parte pe alta nu afecteaza geometria rotilor?
Skip ads

  • trami

  • Mesaje scrise: 135
  • Locatie: Dambovita
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mar 2005

  • Mesaj Privat
Verifica si jocul in caseta, nu numai in articulatii. Tocmai azi am explicat ceva aici:
https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=15791
  • ciubiwrx

  • Mesaje scrise: 129
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Omega 2000 X25TD
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2007

  • Mesaj Privat
cum stiu daca cutia de directie e problema? cum se verifica aceasta?.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR