Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra K
  • senatorul_21

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2012

  • Mesaj Privat
Salut.Am o Astra k 1.4 turbo 150 cp.Vreau sa agat o rulota mica de 3 persoane de ea.Aveti idee cum se comporta? Ma rupe la consum sau e k?


MODEL: Astra 2019
  • bazate

  • Mesaje scrise: 484
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Grandland X 2018 B12xht
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2016

  • Mesaj Privat
Nu stiu ce greutate are rulota ta. Eu am tractat remorca de 750 kg si consumul a crescut cu aproximativ 2 litri. Chiar si cu remorca goala consumul a fost cu peste 1.5 litri mai mare decat de obicei...cu prelata demontata cresterea a fost sub 1 litru...deci exista 2 factori: rezistenta la inaintare a rulotei/ remorcii si greutatea suplimentara. Oricum rulota/remorca are de obicei viteza maxima autorizata de 90-100km/h.
Cu modulul tractare activat motorul intra intr-o mapa specifica care sa sprijine efortul astfel ca principalul inconvenient va fi mai degraba la franare.
  • fritzanu

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2016 B16DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Salut!
Depinde unde vei merge cu ea si cum. Daca mergi in zona de deal/munte va conta greutatea rulotei, dar daca mergi la drum intins/autostrada va conta viteza. Eu cu o astra H si motor diesel 1.9 150cp simteam greutatea la deal/munte dar nu ma deranja. Dieselul are cuplu mult mai mare decat benzina,asa ca tu vei resimti greutatea mai mult. In schimb, cand ma duceam la mare pe A2 "ma rupea" la viteza(ziceam ca am o parasuta legata de mine), asa ca "m-am tarat" cu 90km/h. Cresterea consumului a fost de aproximativ 1,5-2% la munte/deal si 2-3% la autostrada.
Cert este ca nu va fi nici o problema sa tragi rulota, doar ca va trebui sa mergi "mai potolit".
  • senatorul_21

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2012

  • Mesaj Privat
Ms de rasp.E k daca consuma numai 2 l in plus.Imi faceam grija ca are probleme la tras fiind motor mic si benzina.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra K

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR