Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • VectraDTI

  • Mesaje scrise: 685
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Vine vara! Trist dar trebuie sa iau sandale noi de vara la fata ca mi-e mila rau sa le fac praf pe astea de iarna care le am acum (Pirelli 190 SnowSport) noi-noute (mi le-a dat handlerul in pretul masinii si mi le-a si montat pe loc, iar pe cele de vara le-am lasat acolo ca erau coaja, fiind cele originale ale masinii din fabrica).
Asadar, in cautari am gasit cele mai mici preturi asfel (195/65 R15) :
Vredestein T-Trac Si2 91T : 2,3 mil/ buc (Profil vara)
Firestone F590 FuelSaver 91T : 2,4 mil/ buc (Profil mixt) (Montaj si echilibrat gratuit)
Dunlop SP10 3E 91T : 2,2 mil/ buc (Profil vara)
Roadhog Supreme 91T : 2,1 mil/ buc (Profil vara)

Echilibratul si montatul fac in jur de 400k pe toate rotile, deci la Firestone, chiar daca e pretul un pic mai mare, acopera acest lucru. Insa nu imi convin pentru ca sunt profil mixt, deci pierd din proprietati vara si castiga un pic iarna. Insa acest lucru nu ma avantajeaza pt ca am deja cauciucuri de iarna.

Ce parere aveti despre ele si ce mi-ati recomanda sa iau?
Mentionez ca pe langa calitati ma intereseaza si look-ul, la care cel mai mult au de castigat Vredesteinurile.
Ca si ordine de calitati ar fi : 1.control; 2.franare; 3.durabilitatea; 4.zgomot; 5.confort
Skip ads

  • Senator

  • Mesaje scrise: 460
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2004

  • Mesaj Privat
.

Aici gasesti rezultatele testelor efectuate cu aceste anvelope.
  • sandumbogdan

  • Mesaje scrise: 887
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Eu as merge pe Dunlop SP10, am avut asa ceva si mi-au placut f. mult, desi ca design nu impresioneaza cu nimic mai mult ca un Montana.
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
La prima vedere ... Firestone Wink
Skip ads

  • VectraDTI

  • Mesaje scrise: 685
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Senator a scris:.Aici gasesti rezultatele testelor efectuate cu aceste anvelope.

Am rascolit si eu pagina aia. De fapt nu sunt teste sunt doar puncte acordate de diversi utilizatori in functie de experientele lor.
  • maddan

  • Mesaje scrise: 320
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Firestone...
  • vectra-nos

  • Mesaje scrise: 198
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2004

  • Mesaj Privat
Michelin Pilot sport....super marfa dar nu stiu cat costa si de unde sa cumperi..

b-90-nos
  • Ingineru

  • Mesaje scrise: 1,086
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Cauciucurile descrise sunt toate profil T deci maxim 190 km/h adica performanta cam slabuta...iti recomand ceva cu profil H adica 210 km/h chiar daca nu gasesti o marca renumita in banii astia.
Skip ads

  • MadDawg

  • Mesaje scrise: 101
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2005

  • Mesaj Privat
Hai sa-ti mai dau si eu nishte indicii:
Sava Intensa (profil H [210 km/h])-49 euro/buc
Sava Rapidex R2 (H)-48 euro/buc
Semperit Sport Life (T)-47 euro/buc
Pneumant PN550 (H)-42 euro/buc
Continental Premium Contact (V)-79 euro/buc
Viking Pro-Tech 500 (H)-47 euro/buc
Mai iti scriam cateva (Toyo, Nokian), dar erau dublu la pret....aproape....si unele peste........cu mult Very Happy
  • Sezran

  • Mesaje scrise: 1,183
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2004

  • Mesaj Privat
sava rapidex se mai face? rapidex am pe fata si tipul de la vulcanizare/magazin caucioace mi-a zis ca nu se mai fac din astea. sau au pastrat doar numele?
  • Kappy

  • Mesaje scrise: 341
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1993 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2005

  • Mesaj Privat
Eu zic sa le mai lasi p'alea de iarna ca uite ce'i afara Smile)Smile)

In alta ordine de idei Sava Rapidex nu se mai fac dar daca gasesti ia ca sunt bune. Eu am pus la Vectra Intensa si sunt multumit de ele.

La Astra am si acu cauciucurile de iarna cu care am luat-o (Sava Eskimot S3 parca) si am mers cu ele si iarna si vara....... si acu ar cam trebui sa le schimb
  • Sezran

  • Mesaje scrise: 1,183
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2004

  • Mesaj Privat
am 40 si ceva mii km cu ele. si sint mai tocite decit semperiturile de pe spate. e adevarat ca pe fata uzura e mai mare dar alea au vreun an in plus (sau mai mult).
Skip ads

  • zafirul

  • Mesaje scrise: 1,444
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2004

  • Mesaj Privat
vad ca sint si altii care zic de Sava.
Sava sint parte a Good Year (cam cum ar fi Montana a lu' Michelin da' e cumva altfel Confused )
Slovenii sint extrem de seriosi (economic le sufla rece in ceafa portughezilor care sint ultimii clasati din UE- asta pina sa intre si Slovenia)

In dec. 2003 mi-am luat Sava Eskimo S3 (stiind ca ei au ierni grele...) si sint f multumit de ele; iar in vara urmatoare a tb sa le schimb pe cele de pe fata , de vara , aveau 60K si mi-am luat Sava Intensa.
Pt pretul lor sint super decente......

@vectra ma mir de preturile astea... Si alea de iarna si alea de vara le-am luat cam tot pe la preturile astea dar ele sint mai "jos" decit cele enumerate de tine.... ) - vezi si ce-a zis MadDawg...

Din ce am vorbit cu niste amici care lucreaza la niste reviste auto, Michelin si Pirelli ar fi mai OK (DAR si la alte preturi.....)
poti totusi sa incerci la IPSO (au in Baneasa un centru, eu acolo imi fac echilibrarea / schimbul vara-iarna) poate gasesti la vreo promotie Michelin sau Continental
  • MadDawg

  • Mesaje scrise: 101
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2005

  • Mesaj Privat
Eu am Michellin MXV2, dar baiatul cauta ceva la un pret decent. Daca vrea performanta, sa scoata banu' gros si sa-si ia Toyo Laughing .
Oricum Sava sunt foarte bune, raportate la pret/performanta.
Si cam la fel sunt si Debica.
  • Ingineru

  • Mesaje scrise: 1,086
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Eu am Debica Furio si sunt multumit pt. ca sunt oarecum intermediare (uscat-ploaie), si chiar se simte pe ploaie diferenta fata de unele obisnuite (doar pt. uscat).
  • VectraDTI

  • Mesaje scrise: 685
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Nu ma deranjeaza ca sunt T (190km/h) pentru ca oricum nu ai unde sa ii dai mai mult, chiar si in .dee, se merge mult mai incet.
Intr-adevar, nu am pretentia sa cumpar cauciucuri premium la pret de basic, insa nici Sava, Debica sau Matador nu inghit, oricat de membre ale marilor companii ar fi ele.
Iar preturile celor care le-am gasit sunt intr-adevar foarte bune, dar am si cerut oferte de la maj firmelor din Buc Smile.
  • Ingineru

  • Mesaje scrise: 1,086
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Gandeste-te ca 190 e limita si asta e valabil cand sunt noi. Si in alta ordine de idei crezi ca astia mari le fac in tarile de origine ale firmelor respective? hai sa fim seriosi...
  • malex

  • Mesaje scrise: 101
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Nov 2004

  • Mesaj Privat
Fratilor, toate ca toate, dar sa NU cumparati SAVA Effecta Evil or Very Mad
Un pic de apa daca este, masina voastra va deveni sanie. Am patit-o - aderenta ZERO.
Astea le-am avut pe NOVA. Aaaa... si am mai avut Matador, aderenta beton, dar laterale foarte slabe (galme la toate 4 dupa 6 luni!)
Concluzie - cat dai pe caucioace atata face Very Happy
Parerea mea este ca guma face parte din "pachetul de siguranta/securitate" si nu prea merita pentru o economie de cateva sute de mii sa te joci cu propria-ti viata.
Good luck la alegeri!
  • Sezran

  • Mesaje scrise: 1,183
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2004

  • Mesaj Privat
cu rapidex nu am avut probleme pe ploaie, nici chiar torentiala. stiti cum se cheama cele care le-au inlocuit?
  • MadDawg

  • Mesaje scrise: 101
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2005

  • Mesaj Privat
VectraDTI a scris:Intr-adevar, nu am pretentia sa cumpar cauciucuri premium la pret de basic, insa nici Sava, Debica sau Matador nu inghit, oricat de membre ale marilor companii ar fi ele.
.


Pai daca nu le inghiti, cumpara-ti Toyo Proxes S sau Michelin Pilot Primacy sau de ce nu Yokohama AVS S100. Evil or Very Mad
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR