Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel
  • Vabagiu

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Astra 2005 Z1.7DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2019

  • Mesaj Privat
Va salut am o problema la opelul meu din mers am sunetul acesta https://youtube.com/watch?v=lGhmm2RGUEI
Ce credeti ca ar fi? A mai patit cineva asa? Astept raspunsuri tin sa precizez ca la relanti merge normal masina doar cand incep sa accelerez nu am vazut sa scoata fum doar acest sunet cand accelerez!


MODEL: Astra 2005
MOTOR: Z1.7DTH
Skip ads

  • black_soulwhite

  • Mesaje scrise: 530
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2006 Z19 DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Aug 2019

  • Mesaj Privat
Verifica sa nu ai vreun colier slãbit.Vezi sa nu ai ulei în cantitãți industriale pe traseul dinspre motor.Daca spui ca nu da cu fum, înseamnã cã nu ai joc în ax, dar paletii turbinei au plecat în vacanta.
  • Vabagiu

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Astra 2005 Z1.7DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2019

  • Mesaj Privat
Am verificat coliere nu erau destranse chestia e ca am avut ulei in motor peste nivel ieri l-am scos sa fie aia cauza
  • black_soulwhite

  • Mesaje scrise: 530
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2006 Z19 DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Aug 2019

  • Mesaj Privat
Sigur era curat uleiul ala?Sa fie cu 2-3 mm sub nivelul maxim, și verifica furtunul care iese în intercooler înspre motor sa nu fie plin de ulei.O verificare vizuala a turbinei, pentru joc axial și starea paletilor ar fi mai mult decât suficienta pentru un diagnostic corect.
Skip ads

  • Vabagiu

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Astra 2005 Z1.7DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2019

  • Mesaj Privat
Am inteles iti multumesc din suflet pentru sfaturi azi merg pana la un mecanic sa vad ce zice o sa revin cu ce spune el!
  • Mihai.P

  • Mesaje scrise: 332
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2015

  • Mesaj Privat
Fa o diagnoza, daca ai probleme la turbina sau la circuitul de vacuum vor iesi erori.
Z17DTH are o turbina mai zgomotoasa de fel, suiera mai tare ca la alte motorizari si nu inseamna neaparat ca e defecta. Zgomotul a aparut / s-a schimbat recent?
  • Vabagiu

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Astra 2005 Z1.7DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2019

  • Mesaj Privat
Da de ieri a inceput sa faca asa am venit de la mecanic verdict sa dus turbina joc in ax si acum a inceput sa scoata si fum alb nu mult dar interesant doar cand stau cu ea pe loc scoate fum cand merg cu ea in sarcina nu scoate! O sa iau alta turbina recomandari ceva shrot sau reconditionare motor 1.7 cdti 101 cai!
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR