Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Meriva
  3. Meriva A
  • Oski27

  • Mesaje scrise: 98
  • Locatie: Baia Mare
  • Masina: Meriva 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2007

  • Mesaj Privat
buna, intampin o problema ciudata de 2 zile si anume: distanta de actiune a telecomenzii de pe cheie a scazut foarte mult. acu 2 zile incerc sa deschid masina de la aproximativ 5 - 8 m si nimic. ma apropii de ea dau sa deschid si cand ajung la vreo 1m de ea se deschide, nu i-am dat importanta... ieri cam la fel... azi incerc sa deschid masina iar de la o distanta de aprox 10m si nimic... reactioneaza doar cand sunt la max 2 m de masina. mentionez ca am schimbat bateria din telecomanda, am resetat chiar si ecu, am verificat inclusiv cu telecomanda de rezerva si chiar si cu aia tot asa face doar de la vreo 2m reactioneaza....ce ar putea fi de a scazut asa dintr-o data raza de actiune a celor 2 telecomenzi? ce as putea sa fac sa-si revina la normal? va multumesc


MODEL: Meriva 2006
MOTOR: 1.3dtj
Skip ads

  • gabimilo1

  • Mesaje scrise: 2,268
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Zafira 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2010

  • Mesaj Privat
salut,

incearca sa decuplezi si bateria masinii pentru 1-2 minute.

vezi sa ai codurile de la radio daca trebuie.

sa nu fie si noua baterie din telecomanda slabuta, masoara-o intii.


Ultima modificare facuta de gabimilo1 la Joi 02 Apr, 2020 5:02 pm
  • Oski27

  • Mesaje scrise: 98
  • Locatie: Baia Mare
  • Masina: Meriva 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2007

  • Mesaj Privat
am facut asta deja si nici o schimbare. tot nu isi revine, observ ca de pe partea dreapta a masinii merge de la aprox 2-3 m iar de pe partea stanga trebuie sa fiu aproape de tot.. ma gandesc sa aiba ceva fel de antena ( fir) intrerupt... nu stiu... dar e enervant
  • gabimilo1

  • Mesaje scrise: 2,268
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Zafira 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2010

  • Mesaj Privat
masoara si bateriile din telecomenzi sa fie bune

unii colegi mai vorbesc de resincronizare cheie - pun un link

https://www.google.com/url?s...YDq_fPvfybwowD4Q7

de obicei puterea de emisie scade nu cea de receptie. (adica ma gindesc ca la chei e o problema nu la receptor)

mai ales ca daca n-ai umblat pe la masina nu aveai ce sa strici pe la firul de antena.
Skip ads

  • Oski27

  • Mesaje scrise: 98
  • Locatie: Baia Mare
  • Masina: Meriva 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2007

  • Mesaj Privat
multumesc pt link, am citit cateva pagini, am incercat si eu o resincronizare dar la mine nu se intampla nimic daca apas pe butoane cand am contactul pus, telecomenzile functioneaza ambele, bateriile le-am verificat, de siguranta le-am schimbat, doar ca distanta de la care le "sesizeaza" masina a scazut drastic. dupa cum am mai citit pe la un coleg zicea ca din fata si din dreapta functionau mai binisor iar din partea stanga si din spate doar de langa masina... oare ar fi ceva siguranta dusa...? caut in continuare solutii...
  • gabimilo1

  • Mesaje scrise: 2,268
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Zafira 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2010

  • Mesaj Privat
masina ta are o singura siguranta care alimenteaza bcm responsabil cu inchiderea centralizata

uite o schema din tolerance data, de la masina ta
  • Oski27

  • Mesaje scrise: 98
  • Locatie: Baia Mare
  • Masina: Meriva 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2007

  • Mesaj Privat
am mai observat o chestie, se intampla ca de la o distanta la care actioneaza se mai intampla sa nu faca nimic pana mai apropii putin cheia si iar apas pe butoane...
  • gabimilo1

  • Mesaje scrise: 2,268
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Zafira 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2010

  • Mesaj Privat
nu vad ce ar putea sa fie, poate sa-si revina de la sine.

eu ramin la parerea ca e o problema la chei mai repede decit de la unitatea de pe masina.

piesele din modul se defecteaza destul de greu, cheile sint supuse insa la caderi, schimb de baterii etc, la modul din masina nu prea umblii...

ai putea sa te uiti cu o lupa la lipiturile de pe la locul acela unde face contact bateria cu placa electronica, dar sa nu strici mai mult decit sa repari.

uneori mai binele e dusmanul lui bine.
  • Oski27

  • Mesaje scrise: 98
  • Locatie: Baia Mare
  • Masina: Meriva 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2007

  • Mesaj Privat
ideea este ca cea de-a 2-a cheie nu am folosit-o de vreo 2 luni, ma gandesc ca nu au cum sa "cada" ambele deodata si in acelasi fel... le-am desfacut sunt curate, le-am sters contactele baterie noua Varta, masurata, buuuna.... citeam ca un coleg a desfacut telecomanda a lasat-o pana dimineata, apoi subit si-a revenit.... incerc si eu cu o telecomanda poate poate...
  • Oski27

  • Mesaje scrise: 98
  • Locatie: Baia Mare
  • Masina: Meriva 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Neatza, miracolul s-a produs. Dimineata deschid masina tot asa greu, ajung la serviciu, parchez si inchid... verific de la distanta tot mai mare si ce sa vezi.. functioneaza.. 🤪 deci sunt in ceața, fara explicatie.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Meriva
  3. Meriva A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR