Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • mralex70

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mar 2020

  • Mesaj Privat
Salutare, nu am reusit sa gasesc discutii recente legate de intretinerea masinilor noastre. Voi cum va intretineti masinile, ce produse folositi pentru curatare, protectie? In ultimul timp ma gandeam la o protectie ceramica pt masina, puteti sa imi dati va rog niste argumente pro si contra? Si-a aplicat cineva la masina? puteti sa dati detalii despre rezultatul final ? Va multumesc
Skip ads

  • sicka

  • Mesaje scrise: 250
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2018 B16DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2018

  • Mesaj Privat
Salutari.
Ma bucur ca ai deschis topicul si sper sa contribuie cat mai multi la el.

In primul rand, eu sunt la nivel de amator in detailing. Ce pot sa spun, dupa cate am citit si am mai discutat cu prietenii, ordinea protectiilor de la cea mai buna la cea mai slaba e urmatoarea:
- folie transparenta - nu prea mai ai grija zgarieturilor, spalatul e mai usor, aspectul ramane acelasi si protejezi si vopseaua... in schimb, costa foarte mult, o medie e de 3-4000 lei pentru toata masina, o folie decenta
- protectie ceramica - e buna, durata medie e de 1 an, poate mai mult, la protectiile tip SiO2, aspectul dupa fiecare spalare e ca dupa polish, iti creeaza acea pelicula de protectie impotriva apei (beading), iar pretul uneia decente e spre 1000-1500 lei (vezi produse Gyeon). Insa, spre deosebire de folie, tine un an, dup-aia alti bani, alta distractie. Aici protejezi vopseaua, insa esti vulnerabil la zgarieturi. Folia e singura care te protejeaza catusi de putin impotriva zgarieturilor.
- sealant tip Gyeon WetCoat - spre deosebire de cele de mai sus, asta e o protectie impotriva prafului si creeaza efectul de beading (de respingere a apei) si da si un aspect foarte bun masinii. Wetcoat-ul ala il aplici o data la 2-3 luni, cam asta e durata lui de viata si masina e cat de cat protejata... O sticla e in jur de 100 lei, te tine cam un an si putin si e asa pentru amatori Smile)

Fiecare face cum crede acum... Sa investesti 1000E intr-o folie, pe o masina de 20 000 nu este cel mai avantajos... O protectie ceramica ii dai cand e noua, daca o tii in garaj si la munca ai loc de parcare si iti permiti sa dai 1000 lei o data la un an jumate sa zicem... Desi masina mea e noua, are un an jumate, cel mai bine o protejez spaland-o, dau cu wetcoat pentru aspect si cand se aduna zgarieturi, ma duc la polish...

Trecand la interior, eu o mentin curata aspirand-o o data la 2-3 saptamani maxim si tratez plasticele interioare cu dressing de plastice (POORBOY'S WORLD NATURAL LOOK). Pe langa ca lasa un aspect de nou, pute si frumos in masina si elimin bradutul agatat de oglinda.

Mai jos poze dupa aplicarea wetcoat-ului.





  • mralex70

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mar 2020

  • Mesaj Privat
arata foarte bine masina, felicitari pt modul in care o intretii. Imi poti spune metoda de aplicare a wetcoat ului, ?
  • pantalon

  • Mesaje scrise: 652
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2015

  • Mesaj Privat
Folia e degeaba , folia se pune pe masini foarte scumpe sau care au o valoare istorica ca sa iti pui pe o masina de consum e o mare idiotenie.

In legatura cu protectia ceramica, e mai mult un moft, tot trebuie sa iti speli masina. Am folosit gyeon, mohs parca, o groaza de bani si una de pe ebay de-aia ieftina, 2 masini ambele parcate sub acelasi nuc, ambele se murdareau la fel si trebuiau sa fie spalate la fel, indirect speram ca aia cu protectie mai scumpa se va spala mai usor 😀😀 de tinut, o am de un an fix si 21k km.

Am folosit ceara scumpa, ceara ieftina, produse scumpe si foarte scumpe si produse ieftine, chiar din lidl, luate la pret de nimic si am ajuns la concluzia ca nu conteaza cati bani dai, tot se murdareste la fel.

Iti recomand sa nu iei produse scumpe ,nu renteaza.

Sa iti mai dau un exemplu, luasem o solutie de jante, 7 lei lidl si una de firma (brand international) meguiars de 10x mai scumpa, concluzia ambele au curatat perfect, nicio diferenta.

Ps la interior si eu folosesc poorboy, de vreo 6 ani.
Skip ads

  • sicka

  • Mesaje scrise: 250
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2018 B16DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2018

  • Mesaj Privat
mralex70 a scris:arata foarte bine masina, felicitari pt modul in care o intretii. Imi poti spune metoda de aplicare a wetcoat ului, ?

Scuze pentru raspunsul tarziu... Dupa prespalare, spalare si clatire, cand masina e inca uda, dau 2-3 pufuri pe fiecare element de caroserie si apoi jet de apa cu karcher-ul,ca si cum as clati masina, astfel incat sa se intinda solutia pe tot elementul. Apoi uscare cu prosop si aia e.
  • mralex70

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mar 2020

  • Mesaj Privat
Multumesc de pareri si de raspunsuri. Ca si solutie de jante am folosit si solutii ieftine, dar de ceva timp folosesc solutia de la sonax de care sunt foarte multumit, chiar daca nu este printre cele mai accesibile. Folosesti un prosop de microfibra la sters?
  • sicka

  • Mesaje scrise: 250
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2018 B16DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2018

  • Mesaj Privat
Da, prosop microfibra luat de pe aliexpres... Cei mai buni 3$ cheltuiti...

Am in plan sa incerc spalarea cu doua galeti... Cica iese mai curata masina decat spalarea doar cu spuma activa
  • mralex70

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mar 2020

  • Mesaj Privat
Multumesc de raspuns si te asteptam cu o parere dupa ce incerci spalarea cu doua galeti Very Happy
Skip ads

  • sicka

  • Mesaje scrise: 250
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2018 B16DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2018

  • Mesaj Privat
Oi, e greu de incercat... intai de toate, vreau sa iau filtrele pentru galeti, apoi buretele cu care spal, apoi sa gasesc un sampon decent... Si cel mai important, timp...
Cu toate ca la spalatorie baietii cu experienta termina masina in maxim 20min, mie imi ia cel putin 1h... Spalatul cu doua galeti ar adauga inca o ora de 'manopera'
  • mralex70

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mar 2020

  • Mesaj Privat
cel mai probabil, dar sunt sanse foarte mari sa iti iasa si mult mai bine decat o fac baietii la spalatorie
  • pantalon

  • Mesaje scrise: 652
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2015

  • Mesaj Privat
Eu n-as folosi burete, mai bine iei o manusa cu vilozitati de microfibra sa iasa o treaba 🙂
  • mralex70

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mar 2020

  • Mesaj Privat
In urma review-urilor de pe google si de pe pagina de facebook a celor de la High class detailing aproape m-am hotarat sa duc masina la ei pt un detailing exterior si protectie ceramica. A ajuns cineva pana acum la ei care ar putea sa ne dea niste info despre cum a decurs procesul, cum a iesit masina la final ? multumesc
Skip ads

  • lazarb

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2020 F12SHR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Apr 2012

  • Mesaj Privat
Da, am fost eu vara trecuta cu Astra K nou: https://www.clubopel.com/vie...58728&start=0
Baietii sunt profesionisti, in felul cum muncesc si cum vorbesc cu clientul. Locatia e putin dubioasa, dar garajul lor e bine protejat, curat si organizat.
Chiar daca am dat o gramada de bani, cum spune un "expert" mai sus, sunt multumit ca au facut-o profesionist si in detaliu la interior, exterior si jante. Lor le-a luat o dupa-amiaza, mie mi-ar fi luat 1 saptamana. Atentie totusi la cele 24-72 ore in care protectia ceramica ar trebui sa se usuce, nu stiu ce recomanda ei pentru perioada asta rece, dar eu dupa cateva zile de la aplicare am gasit urme de stropi de apa care s-au uscat si au lasat urme la suprafata, lucru care nu s-ar fi intamplat daca uscarea se facea in garaj (eu am luat-o la mai putin de 24 ore de la aplicare si n-am avut garaj unde sa o tin).
De atunci o intretin cu spalari la 2-3 saptamani la spalatorii Lukoil manuale cu snow-foam Magifoam, sampon CarPro Reset, quick detailer Sonax BSD si Koch-Chemie PSS pentru cauciucuri, chedere si plastice (interior-exterior). In general dau doar cu Magifoam si apoi Reset, dar la cateva spalari mai adaug la final BSD si PSS.
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR