Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • vali zak

  • Mesaje scrise: 386
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Este cineva care a desfacut (stie cum se demonteaza) plasticul ce imbraca pragurile?
Am folosit cu incredere fct. "cautare"dar nu am gasit nimic. In Etzold arata piesele dar nu spune nimic despre demontare....Eu sunt adeptul conservarii,vreau sa le demontez pt. imbalsamare cu tectil si nu vreau sa le rup la demontare....Ma intereseaza in special cuiele de pe laterala,modul in care siguranteaza,daca trebuie sa desfac capacele si sa imping spre fata (spate)....Multumesc anticipat pt. eventualele raspunsuri.
Skip ads

  • GL99VRC!

  • Mesaje scrise: 616
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2001 Y17DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Vali la prag pe dedesupt ai un nr. de 7 capse expandabile care au pini pe interior care se imping si sunt refolosibili,ocapsa la fel ca cele 7 in fata dededesupt spre interior si o capsa tip con de brad (ca la fete usi)la capacul din spate.Se desprinde masca pragului incepind din fata (cu portierele deschise),fiind fixat pe niste suporti(prinsi in nituri s-au piulite,10 buc.)Nontarea se efectueaza in ordinea inversa celei de demontare.Spor la treaba.
  • Drogas

  • Mesaje scrise: 1,260
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Hai sa explic si eu ca tocmai l-am montat la loc, nu prea poti sa refolosesti clamele in care este prins pragul care e compus din 2 bucati pragul propriu zis cu 6 clame si capatul de la roata spate cu o clema deobicei nu prea se da jos capatul, ca sa il desfaci apesi in mijlocul clemelor(diblurilor) iar tija aceia deobicei se pierde, ulterior eu am fixat clemele cu holsuruburi, dupa ce ai desfacut clemele (dibluri) tragi cu 2 maini de prag inspre roata fata si dupa aceia e desprins.

Bafta
  • vali zak

  • Mesaje scrise: 386
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Asa este,trebuie impins spre fata (o spui tu )pt. ca eu am vazut clemele alea dreptunghiulare care se prind pe exteriorul pragului iar forma lor indica asta , dar nu stiam incotro sa imping-fata sau spate....Clipsurile de dedesubt le cunosc,sunt similare cu cele de la aripi ,de obicei se pierde miezul dar am cumparat cateva noi de la opelshop ;miezul mai poate fi inlocuit si cu bucatele de furtun de vacuum de dacie,cel ce vine de la carburator la delcou,avand acelasi diametru...Multumesc pt. raspunsuri .
Skip ads

  • rby10

  • Mesaje scrise: 45
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2008 14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Salut!,Deci Pana la urma cum pot sa scot acele diblurii in nr de 7 de la prag fara sa le rup Neutral?
  • terrymada

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2003 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Nu ai cum sa le rupi. Impingi cu un dorn sau cu o bucata de sarma sau cu orice altceva miezul in interior. Problema e ca miezul se va pierde pt ca prin impingere ajunge in pragul propriu zis al masinii unde tu nu ai acces sa il poti recupera. Solutia ar fi sa impingi foarte putin in el catre in sus suficient cat sa elibereze capsele insa nu mai mult de atat. Altfel iti poti comanda altele noi sau inlocui miezul cu ce a zis un coleg mai sus, respectiv furtun vacuum de dacie.
  • maryusuku

  • Mesaje scrise: 175
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2013

  • Mesaj Privat
Imi poate spune cineva ce dimensiuni are acest miez ,lungime si diametru?
  • maryusuku

  • Mesaje scrise: 175
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2013

  • Mesaj Privat
Raspund tot eu:are 5 mm diametru si 15 mm lungime.
Skip ads

  • liviusica

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2014

  • Mesaj Privat
Aveti si ceva filmulete ?
  • maryusuku

  • Mesaje scrise: 175
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2013

  • Mesaj Privat
Ce te intereseaza mai exact.Vad ca esti din Iasi.Poate te pot ajuta
  • liviusica

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2014

  • Mesaj Privat
Am cumparat clipsurile de prindere de la ornament si nu stiu cum sa le pun
  • maryusuku

  • Mesaje scrise: 175
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2013

  • Mesaj Privat
Lasa -mi un nr de telefon pe privat.In principiu se scoate miezul se introduce clipsul si apoi se baga miezul.
Skip ads

  • TPanduru

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Apr 2020

  • Mesaj Privat
Salut, imi poate spune și mie cineva dacã merg pragurile de Opel Bertone pe Opel Astra G Hatchback?
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR