Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • razvanx

  • Mesaje scrise: 167
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2015 a12xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Din cate am citit aici, toata lumea a patit la fel inclusiv eu, cel putin tatal meu dupa o cursa facuta cu mine la volan, nu zicea nimic toata cursa, abia apoi incepea critica :n-ai dat prioritate, n-ai oprit la nustiucare stop etc, etc, dar cel putin aceste critici le-am primit mai bine dupa condus decat in timpul condusului deoarece in timpul sofatului din cauza fricii si emotiilor numai de indicatiile lu tata nu stateam eu.
Parerea mea : incearca sa mai faci niste "cursuri" cu un prieten(a) apropiat ca varsta si cu ceva experienta, vei intelege mai bine de la el si nu va fi la fel de cicalitor ca parintii tai
Skip ads

  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
La mine a fost mai simplu, ai mei nu au avut masina niciodata iar eu nu am avut carnet pana nu mi-am permis o masina, acum 2,5 ani. Personal cred ca sunt ceva motive serioase pentru care nu iti dau voie, dar asta e intre ei si tine. In orice caz, daca ai tai nu au incredere in tine, indreptatit sau neindrepatit, nu cred ca ai de ales. Poti doar sa incerci sa le castigi increderea prin rabdare si atentie. In timp, daca te vei dovedi un sofer bun, ai tai iti vor incredinta masina din ce in ce mai mult.

P.S. 26 de puncte la examen nu inseamna nimic, cunosc dezastre la volan care au avut 26 de puncte la sala. Si daca chiar esti atat de buna la legislatie, ar trebui sa stii ca 30km/h e limita cu care ai voie sa mergi in oras.

P.S.2 Parintii tai au dreptate, chiar ai timp suficient. Grabindu-te sa le faci pe toate la 18 ani, ai sa ajungi o plictisita pe la 30 Smile
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
AndreeaNlco felicitari pentru permis si bine ai venit printre noi.

Hai sa iti spun eu alta poveste...
Cind nevasta a dat examenul nenea politistul a intrebat-o daca sotul ii va da masina. Cum eram la 5 metri a zis sa ma intrebe pe mine direct. Raspunsul meu a fost clar : va conduce numai cu mine ca la scoala nu a invatat-o nimic. Raspunsul lui ? Atunci ii dau examenul !
Abia dupa mult timp a iesit sofer din ea, chiar si acum mai dau din gura si o invat. Vei fi sofer abia cind dupa o zi la servici conduci inca 24 de ore doar cu pauze de 15 minute sa maninci.

Sfatul meu :
Mergi cu el in dreapta, iei o pastila de cap ca nu o sa-i taca gura si fii atenta la ce spune ca el o sa scoata sofer din tine. Citeodata o sa tipe, e perfect normal sa se enerveze, tu o sa stai calma si daca nu reusesti iei si o pastila de nesimtire.

Cind iti va da masina si vei merge cu altii de virsta ta in masina sa fii atenta la trafic si cu ce viteza rulezi :
https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=12976
  • styx

  • Mesaje scrise: 276
  • Locatie:
  • Masina: Vectra 1994 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2005

  • Mesaj Privat
dancuciureanu a scris:... Citeodata o sa tipe, e perfect normal sa se enerveze...


atitudine tipic romaneasca... de ce e normal sa tipe si sa se enerveze? am facut scoala cu un grec (instructorul), iar cand i-am spus ca imi faceam griji ca o sa tzipe la mine cand fac magarii, s-a aratat foarte mirat si mi-a spus pe cel mai natural ton: "de ce sa tip,? esti incepator; esti aici sa inveti; daca tip la tine nu o sa inveti mai repede"

...iar pentru ca este parinte, cu atat mai mult; e numai o chestiune de incredere... piatra rara increderea asta
Skip ads

  • eugen

  • Mesaje scrise: 121
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Si totusi, prea buni colegi forumisti.
Andreea ni se plange de atitudinea parintilor in primul rand. Din pacate la asa ceva nu prea exista leac.
Andreea, poate ar fi util sa discuti cu ei omeneste, dar nu garantam succesul. Decat sa stea tatal tau in dreapta si sa tipe, sa te enerveze, sa te timoreze ... mai bine stai pieton. Stiu caz in care cel din dreapta (un barbat cu cateva sute de mii de kilometri la activ) ii dadea indicatii nevestei care nu avea nici macar o mie de kilometri facuti. Pana cand i-a zis "baga-te in depasire" si abia-abia au scapat ... Morala? La volan tre' sa fii stapana pe situatie. Daca tatal tau te streseaza, mai bine nu merge cu el. Un mare sofer cu veleitati de profesor fara catedra e solutia sigura pentru incidente.
Deci ... cel mai important este sa te simti tu confortabil.
Oricum, peste douazeci de ani o sa te mai intalnesti cu situatii noi, neprevazute, inedite...
Iar ... pana vei parcurge cateva sute de mii de kilometri, mai e mult de invatat, de observat...
Take it easy. succes!
  • Cristi_C

  • Mesaje scrise: 741
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2003 z18xe + z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Asta DA topic.
Imi aduce aminte de cand aveam 18 ani. Prima oara cand am iesit cu masina, am iesit cu tatmeu, si m-a pocnit ca cica era sa lovesc un tomberon. Mi-a dat una buna dupa cap. Si am oprit si l-am lasat cu masina in mijlocul drumului si am plecat.
De atunci el a stat numai in spate, sa nu se enerveze.
Sincer, nu prea ai ce sa faci, atata timp cat masina aia au cumparat-o ei. Eu o mai furam din cand in cand, dar el stia.
In primii 2 ani de condus am facut 6 accidente minore, dar toate din cauza ca eram incepator. Trebuie sa iti inveti instinctele cum sa actioneze in situatii de criza. Cu fiecare kilometru in plus mai inveti ceva.
Dan are dreptate 100%, sa fii sofer inseamna sa conduci peste 25 de ore. Sa simti cum ti se inchid ochii, dar tu sa fi constient de asta. Si multe multe altele.
Cat despre sfatul lui Dan sa stai in dreapta, eu nu stiu ce sa zic. Al meu parinte conduce muult mai prost ca mine, dar oricum e intelept. Cand am plecat la Bucuresti acum 1 an jumate, la 12 noaptea, mi-a zis "nu pleca ca ploua si drumul de Bucuresti nu e usor". Si desi aveam 25 de ani si condusesem 7 ani, am plecat si am dat in pod cu 130 la ora, din cauza ca am alunecat.
Eu zic sa iti asculti parintii. Smile Si mare grija la viteza, mai ales ca ai 1.6 care e motor maricel.
  • GODLESS

  • Mesaje scrise: 282
  • Locatie:
  • Masina: Calibra 1993 C20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Daca intradevar vrei sa inveti sa conduci foarte bine fara sa-ti cheltui banii pentru a cumpara o masina si fara sa depinzi de parinti cauti un job ca agent de vanzari, primesti masina si bani si mobil si garantez ca inveti sa conduci ...(vezi ca masina sa aiba full casco sa nu platesti tu in caz de incidente)ca sigur o sa ai ...
  • Ridick

  • Mesaje scrise: 249
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Arata-le parintilor acesta discutie si roaga-i sa-ti dea masina, pentru inceput in weekend...cand este mai putin aglomerat Wink


Ultima modificare facuta de Ridick la Joi 07 Jun, 2007 9:49 am
Skip ads

  • starter666

  • Mesaje scrise: 334
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LEx
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jun 2006

  • Mesaj Privat
[quote="dodo_13"]Si daca chiar esti atat de buna la legislatie, ar trebui sa stii ca 30km/h e limita cu care ai voie sa mergi in oras.


domnule DODO_13 .. vad ca nici dumneavoastra nu ati citit noua legislatie .. ! incepatorii trebuie sa circule cu 20km/h mai incet decat limitele legale .. dar e valabil numai pentru in afara localitatilor .. in localitate are voie sa circule cu viteza normala !

cat despre treaba cu masina .. toti parintii sunt pisalogi .. e normal .. pentru ca le pasa de copii lor si le este frica sa nu pateasca ceva ! mama si acuma dupa mai multi ani de condus ma pune sa o sun cand ajung la destinatie .. sa stie ca am ajuns bine .. daca plec seara nu adoarme pana nu o sun ! desi masina este a mea .. nu au avut nici o contributie la ea .. nimik ! deci problema este grija mare care parintii o au pentru noi ! prima oara si eu am condus pe dacia familiei ... tata mia zis ca daca nu conduc pe dacie un timp .. nu o sa stiu niciodata cum e sa conduci o masina cu adevarat ! nu sa pus problema sa nu pot sa plec .. nu mau barait sa merg cu ei la inceput .. dar ma sunau tot timpul sa vada ce fac cand eram plecat cu masina Very Happy

cel mai bine e sa porti o discutie cu ei .. pentru ca trebuie sa fie cat de cat intelegatori ... le explici ca tu trebuie sa te concentrezi la condus si nu la ce spun ei .. eventual sa te baraie dupa ce se termina drumul .. oricum in 2 .. 3 luni tre sa te lase sa mergi si singura ... numai sa vada ei ca esti atenta cu masina si ai grija de tine prin trafic .. !

iti urez succes .. !
  • Vios40

  • Mesaje scrise: 409
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Rekord 1987 2.3D LS
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Sper ca acest topic nu devine o arena nu? Polemicile initiale si de structura anemica nu ar trebui sa faca parte din algoritmul raspunsurilor etalate, mai ales ca avem spre dezbatere tema unui "boboc". Domnilor haideti sa aratam ca putem fi langa acesta uniti, ingaduitori si receptivi. Very Happy


Ultima modificare facuta de Vios40 la Joi 07 Jun, 2007 7:43 am, modificat de 3 ori in total
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Domnule starter666 .. intradevar aveti dreptate, limitarea e valabila in afara localitatilor. Oricum, ceea ce vroiam sa subliniez e ca viteza maxima cu care ii este permisa rularea unui incepator de catre parinti ar trebui sa fie ultima sa grija. Aceasta atitudine dovedeste ca persoana in cauza priveste masina ca un mijloc de amuzament, nu ca o eventuala arma mortala.
  • iso

  • Mesaje scrise: 1,347
  • Locatie: Galati
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2005

  • Mesaj Privat
... de'atitea sfaturi Laughing biata fata si'a luat lumea'ncap , avea deja "copilot" acuma si'a facut rost de 1+n . Laughing Vorba'ceea : "cu atitea moase ramine copilu' cu buricu' nelegat" . Laughing
Skip ads

  • Vios40

  • Mesaje scrise: 409
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Rekord 1987 2.3D LS
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Laughing
  • AndreeaNlco

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Deja ma simt mult mai bine .. deci .. cu rabdarea treci si marea ... mersi mult pentru raspunsuri si pentru intelegere ... si nu sunt din Galati Smile sunt din calarasi.
si mai nou cum am un super noroc .. cand are si tata liber si sta cateva zile acasa ... eu am facut varsat de vant ! sick nu ?
  • AndreeaNlco

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2007

  • Mesaj Privat
a .. si inca ceva .. de putinele ori (cred k 2) cand am iesit singura (drumuri scurte ) m`am simtit mult mai bine .. chiar daca mi s`a oprit si motorul 1 data (am oprit la pietoni si am " uitat " sa plec de pe loc cu treapta intai Very Happy voiam cu a 3a ) :"> si am trecut la 2 cm de oglinda altei masini, am stat o juma de ora la stop dand prioritate la tot ce misca si alte chestii de`astea .. am ajuns acasa ok si impacata cu mine insami ... si cel mai bine a fost cu prietenul meu in masina .. total diferit de tata (desi cred ca face eforturi supranaturale sa ramana calm ) si f intelegator ca a fost primul meu drum cu masina, la cateva ore dupa ce am venit de la politie cu permisul ... si mi`a si dat masina lui :d plus ca asta se intampla in constantza, incomparabila cu cl-ul.. (masina de firma, nici macar nu`i a lui ) deci .. chiar ca increderea e piatra rara si conteaza super super mult. numai ca mie mi`era f frica sa nu`l dezamagesc.. cred ca si eu am o problema aici:) increderea da teama de a nu dezamagi asteptarile .. iar neicrederea .. iarasi te face sa te simti aiurea ..
  • mariuslca

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie:
  • Masina: Campo 1996 x14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2007

  • Mesaj Privat
hello!

Andreea .. ai tu timp sa inveti, sfat: chiama-ti parinti la calculator si pune-i sa citeasca topicul asta Razz, si da-ne un "paste" cu ce au spus.
Conduci destul de bine pentru "o" incepatoare. trebuie doar sa mai capeti putina incredere in tine.

mult succes cu ai tai daca ai de gand sa le arati Wink

Marius Roman
  • AndreeaNlco

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Wink stie el ce stie
  • al3xz

  • Mesaje scrise: 329
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Desi am 22 de ani si carnetul de aproape un an(vreo 20.000 de km ce ii drept) sunt in pozitia de parinte rau, vorba vine, prietena mea are carnetul luat cu vreo 3-4 luni inaintea mea, de mers cred ca are cel mult 500km. Se intampla ca trebuie sa plecam la buzau, ne pregateam seara si zicem sa mergem sa spalam masina, da sa iasa in bulevard, dube parcate stanga dreapta, vizibilitate 0 ... urmeaza o zdruncinatura insotita de un zgomot infiorator, plans, politie, bagat p ...
De atunci sa mai fi mers 100-200 de km, am plecat la buzau, eu la volan, am facut schimbul, si era pe toata soseau, ma gandeam atunci ca poate a fost mai bine ca s-a intamplat asa ca cine stie ce pateam daca plecam asa.
Eu acum ma confrunt cu alta pb. cum sa fac sa o conving sa mearga, ii e frica, din pacate si mie, si gura asta proasta nu vrea sa taca neam, cred ca ma abtin mai bine in ultimul timp, mai ma vede din cand in cand alb la fata si rade, dar totusi nu vrea sa mearga neam.

ca sa termin offtopicul, incearca sa profiti de partea buna a lucrurilor, ai de invatat(eu unu nu am avut pe nimeni sa ma toace, dar am km pe bicicleta cat au multi cu masina Smile, m-au ajutat zic eu mult).
  • AndreeaNlco

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2007

  • Mesaj Privat
pai ... nu prea sunt in masura sa te sfatuiesc cum sa o determini pe prietena ta sa conduca.. probabil s`a speriat atunci si ii e frica sa mai incerce.. cred ca ati putea incerca prin locuri putin aglomerate.. drumuri scurte .. si din ce in ce mai des pana depaseste teama. in astfel de locuri n`o sa mai tzipi asa des la ea. o si sperie faptul ca vede la tine ca ti`e frica cu ea in masina..
asa patesc si eu cu mama.. si ea e sofer de 12 ani. Desi nu se isterizeaza ca tata .. e f speriata in dreapta.. cum vede un biciclist se teme ca o sa`l lovesc.. si ma enerveaza cand o vad asa parca o duc la taiere. ultimele dati am iesit cu masina ei (skoda fabia ) - si tre sa recunosc k dimensiunile reduse ale masinii fata de astra m`au facut sa ma simt mai bine. si pe ea la fel. s`a vazut ca nu`i mai e frica si .. a fost mai bine si pentru mine si pentru ea.
  • Vios40

  • Mesaje scrise: 409
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Rekord 1987 2.3D LS
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2007

  • Mesaj Privat
al3xz a scris:Eu acum ma confrunt cu alta pb. cum sa fac sa o conving sa mearga, ii e frica, din pacate si mie, si gura asta proasta nu vrea sa taca neam, cred ca ma abtin mai bine in ultimul timp, mai ma vede din cand in cand alb la fata si rade, dar totusi nu vrea sa mearga neam.


Pur si simplu simuleaza o urgenta medicala (insuportabila cu dureri de abdomen, fapt ce te pune in imposibilitate de a sofa Rolling Eyes ) si la destinatie da-i un trandafir rosu. Nu uita de rasplata:D
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR