Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • AndreeaNlco

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2007

  • Mesaj Privat
probl mea nu e legata de masina in sine ... o sa vi se para amuzant dar ... am luat permisul de 2 luni (am 18 ani) si stau cu el in buzunar ptr ca ai mei pur si simplu nu ma lasa sa conduc masina ! nu ma lasa singura, ies doar cu unul din ei doar pe timpul zilei si atunci ma pun sa merg cu 30 si imi fac capul calendar ! si nu inteleg de ce ... nu conduc chiar asa jalnic, am luat permisul din prima - si cu 26 la sala deci va dati seama cat mi`e de ciuda .. stiam sa conduc dinainte, masina ma ajuta super mult (astra 1.6 din 2004 ) dar mereu aud acelasi text " lasa ca ai timp .. " nu au incredere deloc! a avut cineva probleme cu parintii cand a luat permisul .. sau aveti vreo idee despre cum as putea sa procedez cu ei .. ?
Skip ads

  • mctoto

  • Mesaje scrise: 1,846
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Calibra 1993 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Tare , poate iese un tutorial de aici : cum sa ma lase parintii in pace Very Happy

Back on topic

Lasa ca ai timp. Sa stii ca impresia unui incepator ca conduce bine este adevarta doar in proprtie de 30% atunci cand e cazul.

Asa ziceam si eu de mine cand am luat carnetul , mama ce tare sunt , dar numai dupa ceva timp si km la activ iti dai seama ca erai chiar inceptor ( asta pt cei ce realizeaza).
Si asta cu stiam sa conduc dinainte, te rog Fara Spam Smile

Eu zic sa ai rabdare si incet incet o sa capete ai tai incredere in tine, cat si tu ceva experienta ca sa nu te vedem pe aici cu "cumpar bara si faruri de astra G"
  • Florin M

  • Mesaje scrise: 390
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Laughing
cand am luat permisul nu aveam masina, timp de un an am condus masina lu tata, dar foarte rar, pentru ca nu vroiam eu, motivul : era ca un copilot, eu parca eram un robot trebuia sa fac ceea ce imi spunea el altfel imi luam una dupa ceafa Mad
asa ca mi-am luat un oltcit pe care am invatat sa conduc mai bine, in timpul liber ma duceam intr-o parcare mare si libera si acolo il invarteam de-l lua toti ......., dupa doi ani am ajuns sa-mi iau astra pe care conduc altfel, mult mai delicat cu ea, asa ca oltcitul mi-a prins bine, nu imi era frica ca se strica ceva ca piese aveam o gramada la el.
Sfatul meu e sa-ti iei o masina la vreo 5-6 milioane gen oltcit, dacie cu care sa mai exersezi printr-o parcare si sa le arati parintilor tai ca te descurci si asa vei ajunge sa conduci si astra.
  • AndreeaNlco

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2007

  • Mesaj Privat
pai nu am spus ca ma cred super sofer:)
sunt incepator (incepatoare ).. si conduc ca un incepator ... dar o sa raman asa forever daca nu conduc..

m`am gandit si la varianta cu dacia ..
sau in orice caz sa`mi iau o masina a mea, nu a parintilor .. chiar daca e o vechitura .. ptr asta tre sa astept sa fac rost de bani
deci altii au asteptat si mai mult ..
e bine de stiut Smile


PS. si cand ii vezi pe unii care primesc cadou masina de majorat Mad
Skip ads

  • Florin M

  • Mesaje scrise: 390
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2006

  • Mesaj Privat
offtopic
parerea mea e ca, daca iti cumperi masina ai mai mult grija de ea decat una pe care o primesti cadou, pentru cei care o primesc la majorat (unii) nu stiu cum e sa muncesti pentru un ban, iar daca se strica ceva la ea probabil ca tot parintii i-o repara.


Ultima modificare facuta de Florin M la Mar 05 Jun, 2007 6:37 pm
  • AndreeaNlco

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2007

  • Mesaj Privat
clar!
multi dintre astia sfarsesc prim pomi cu porsche cayenne`ul de la parinti ..
  • mely

  • Mesaje scrise: 158
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mar 2007

  • Mesaj Privat
nici pe mine nu ma lasa tata cand am luat permisu , desi nu aveam decat o berlina din 82;
Da l-am facut : seara dupa ce venea acasa ii luam masina si bagam cu ea prin tot judetul(cu cheile de rezerva); asta nu e tot; odata am fugit de la facultate si daca nu ajungeam pana dimineata ma dadeau aia afara; asa ca a fost nevoit sa-mi dea masina ca sa ma duc ca nu era nici tren, nici autobuz; si de atunci am fost FREEEEEEEEEEEE! PE BANII MEI BINEINTELES.
In alta ordine de idei, trebuie sa fortezi putin nota ca altfel nu vezi masina aia decat in vise! Tu stii cu care dintre batrani te intelegi mai bine, foloseste-ti talentul si convinge-l ca ai o treaba serioasa si tre sa mergi singura si poate da roade.
BAFTA SI AI GRIJA CUM CONDUCI!


Ultima modificare facuta de mely la Mar 05 Jun, 2007 7:29 pm
  • iso

  • Mesaje scrise: 1,347
  • Locatie: Galati
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2005

  • Mesaj Privat
... nu cumva esti din Galati , acu' doua seri am depasit o Astra G care mergea cu 30Km/h pe Centura . Wink

Si eu am vrut sa'mi iau carnet la 18 ani(pe timpu' lu' Nae) dar taica'miu , D'Zeu sa'l ierte , n'a vrut sa ma sponsorizeze si atunci mi'am spus ca am sa'mi iau carnet abia atunci cind am sa am bani de masina ... si n'am murit de asteptare . Rolling Eyes

Deci nu te grabi , atit timp cit nu te bat la cap cu : "fa asa" e bine ... deci rabdare ... fara tutun . Laughing

L.E. Oricum tare subiectul ...
Skip ads

  • Vinti

  • Mesaje scrise: 886
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2005

  • Mesaj Privat
daca vrei sa inveti sa conduci ia o dacie, eu la un an de cand luasem perimsul am condus prima data in viata mea o dacia 1310 si atunci mi-am dat seama ca defapt nu stiu sa merg cu masina, pana atunci am condus un BMW si un Opel modele mai vechi dar foarte usor de condus fata de dacia
faza cu " lasa ca ai timp" .......pai cand........daca nu conduci, experienta nu se face prin vechimea permisului ci prin numarul de Km
  • Vios40

  • Mesaje scrise: 409
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Rekord 1987 2.3D LS
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Este o mare greseala neacordarea increderi referitor la statutul de conducator auto mai ales cand la volan se afla cineva la care ti foarte tare, pentru ca asa se poate caracteriza reactia parintilor tai. Chiar daca sun conducatori auto nu inteleg de ce procedeaza asa. Se stie ca, pe parcursul scoli de soferi ai un stil, la examenul pentu obtinerea permisului altul, dupa promovare la statutul de conducator auto incepator altfel si acompaniat (daca esti stresat de interdictiile celor de langa tine, asociate de cele ale regulamentului privind regimul circulatiei pe drumurile publice devine un fiasco total ce te aduce la starea psihica de a abandona din start ideea de a conduce un autoturism sau timorare in reactii, ceea ce este grav) altul.
Parintii tai ar putea sa-si aduca aminte de vremea cand au debutat in vacarmul strazi. Poate au avut un avantaj major si acela de a nu-i timora nimeni, ajungand dupa o suma de km. parcursi si ipostaze din cele mai diverse sa capete experienta ce fals le da impresia de a fi arbitrul propriului copil, care intre timp a devenit sofer. Insasi de pe bancile scoli de soferi ai invatat ca, toti ne asumam un risc al evenimentelor nedorite din trafic iar, cel putin in cazul lor, acestia nu fac acum decat sa amplifice acest factor prin obstructionarea judecatii tale. Odata am inteles cat de mult a contat reactia mea de acordare a increderi si-mi pare bine ca am procedat asa. Sotia mea, incepator de 11 luni acum, cam la doua luni dupa ce a primit carnetul de sofer, a avut o coliziune laterala cu un Logan, ea conducand Berlina afisata pe website-ul meu. Indubitabil de vina, la intersectia Str. Vulturilor cu Bd. 1 Decembrie 1918 nu acordase prioritate din terte motive mai mult sau mai putin importante, cert era ca mai tare decat sifonarea masini m-a durut ca la baza structuri psihologice a existat si "caramida putreda" a sicanari soferilor experimentati si care cand zaresc un "boboc" femeie parca sunt invitati la competitie. Am ajuns la locul accidentului si rezolvand destul de bine, gandesc eu, incidentul prin diminuarea la maxim a efectelor si aplanarea amiabila a conflictului sotia mea a invatat inca o lectie si anume ca rationamentul este primul si cel mai de baza aliat. La intoarcere am ocupat locul din dreapta, tremurand de emotie pentru unicul aspect ca trecuse pe langa moarte si acest fapt nea dat puteri. Eram tacut si meditam la faza in sine, iar ea si in ziua de azi se intreaba de ce nu am explodat. Simplu, trecuse pe langa un accident major (dupa cum se stie loviturile laterale sunt dezastruoase) iar ceilati doi ocupanti erau teferi. Nu puteam sa ma manifest la adresa ei cu reprosuri sau jigniri tocmai pe premiza de a nu distruge firava bruma de incredere a soferului din ea si asa usor usor a trecut cu succes peste un eveniment ce putea sa aibe efecte rele. Acum conduce si se asigura de doua ori mai mult nefiindu-i usor mai ales ca are 1.65 m si nu de putine ori fiul nostru Andrei in varsta de 11 luni este cu ea. Da, sotia a dat examen cu doua saptamani inaide a se naste fiul meu cel mic! Poate daca vei veni la OPEL Fest o vei cunoaste. Referitor la conducerea unei "Dacii Berlina" pot afirma ca cei mai buni soferi au inceput cu clasica masina. Este greoaie in comparatie cu alte marci dar nu te lasa fiind dotata poate cu cel mai simplu motor. Raportat la algerea in achizitionarea unui autoturism propriu pot sa-ti sugerez o sumedenie de masini si fiind un "maniac" Opel poate un SH te-ar satisface mai ales ca acele clasice julituri si tamponari usoare sunt chiar inevitabile se pot solutiona amiabil prin compensare la locul faptei, pe cand in cazul unui autoturism nou te poate costa mult (atat pecuniar cat si clasicile puncte prin obligativitatea prezentari la cea mai apropriata sectie de politie, iar acolo "bobocii" sunt rau tratati). In speranta ca nu am plictisit astept vesti de la tine, eventual o mica discutie cu parintii tai care din exces de protectie uita ca odata au fost si ei incepatori si singuri la volan iar abea dupa primii 100 000 Km. poti spune ca sti sa conduci un autoturism. Very Happy



Ultima modificare facuta de Vios40 la Mie 06 Jun, 2007 1:09 am, modificat de 2 ori in total
  • andrei006

  • Mesaje scrise: 897
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Fara suparare dar eu sunt de parere ca inveti cu adevarat sa conduci in primele luni dupa ce ai luat carentu ... singur fiind in masina si trecand prin tot felu de situatii ( mai ales daca esti din bucuresti Smile) ).
  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Acum 4 ani si eu eram in aceiasi situatie Embarassed Deosebirea e ca eu am "scapat de pasageri" in a2a luna de condus. Imi pare rau sa iti zic dar nu ai ce sa faci, poti insista cat vrei nu o sa te lase sa conduci singura decat cand o sa considere dansii ca pot sa iti incredinteze masina. Poti conduce foarte rau, poti conduce foarte bine - nu conteaza. Cunosc persoane care nici dupa 10 ani de la obtinerea permisului nu au voie sa conduca singure Laughing. De condus o sa inveti sa conduci cand o sa fii singura in masina (cand ai 4 ochi care urmaresc fiecare miscare dea ta e greu sa te concentrezi si daca esti pilot de raliu...) Ce poti sa faci e sa mergi cu ei la absolut orice iesire la padure, aniversare, bunici ce'o fi si sa conduci cat de mult poti. O sa te obisnuiesti si cu sfaturile primite de pe dreapta, nu de alta dar nu o sa scapi de ele nici dupa ce iti cumperi propria ta masina. Laughing

Bafta!
Skip ads

  • andyrro

  • Mesaje scrise: 78
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1995 X17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Exact ce a spus elegance am facut eu, tot acum vreo 4 ani jumate. Dupa ce am luat permisul, eu conduceam la absolut fiecare iesire cu masina in week-end si dupa vreo 3-4 luni desi recunosc (acum) ca nu eram foarte bun la sofat (chiar daca am invatat sa conduc masina de pe la 13 ani) am primit cheile de rezerva de la tata. Very Happy
  • eugen

  • Mesaje scrise: 121
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2006

  • Mesaj Privat
ok, raspuns in doi peri. Elegance merita 10 bile albe pentru argumentul "inveti doar cand conduci singur". Dupa scoala de soferi ai doar deprinderi de baza, stii unde sunt comenzile si atat. Dar cand trebuie sa casti ochii si sa analizezi singura fiecare decizie ... eh, abia atunci inveti cu adevarat. Important e ca soferul decide. Tu hotarasti daca depasesti, daca poti face stanga, daca ai voie sa opresti. Ce vine din dreapta e cu titlu de parere.
Asadar:
1. ori te mai rogi de prieteni / colegi sa te mai lase din cand in cand si pe cat posibil sa taca...
2. ori incerci sa faci abstractie de ei si sa-ti vezi de drumul tau.
Despre cum sa le schimbi parintilor atitudinea, cu tot respectul, nu pe forumul asta, ci la psiholog (joking)
Oricum, succes. Ai incredere in tine si ia lucrurile incetisor.
  • gabonne

  • Mesaje scrise: 1,302
  • Locatie: braila
  • Masina: Vectra 1993 1.7TD
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2006

  • Mesaj Privat
de invatat inveti pe parcurs si de preferat singur in masina; nu este insa de refuzat nici faptul de a fi insotit de cineva cu experienta in sofat ( parinte, frate, prieteni) dar aici intervine factorul psihologic, modul in care cel de langa tine iti sugereaza anumite indicatii.... sunt persoane care au acel simt psihopedagogic si iti e usor si placut sa mergi impreuna cu ei si mai sunt si acele persoane pe care le preferi in portbagaj..... Evil or Very Mad
eu am avut noroc daca pot spune asa: a doua zi dupa ce am luat permisul tatal meu mi-a dat cheile spunandu-mi: ai bani de benzina - mergi, nu ai - nu mergi Mad , in rest neavand nici o restrictie la autoturism (o dacie din '85 inca buna la acea vreme)
  • f1specialfx

  • Mesaje scrise: 610
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 1.4 90HP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Eu am avut norocul sa am un instructor care dormea pe el si nu a mai pus mana pe volan dupa prima sedinta dar ma punea sa merg prin toate zonele bucurestiului si alea 30 de ore le-am facut pe bune la volan.De ce zic eu noroc,pentru ca am invatat sa ma descurc singur si tot singur am evitat 2 accidente care s-ar fi produs din vina altuia(in timpul scolii).Cand am luat carnetul tatal meu insista sa mearga cu mine primele dati si am zis ok .Din pacate cu m-am suit la volan ,cum a inceput cu indicatiile ,moment in care am pus piciorul in prag si i-am zis ca eu sunt la volan nu el deci sa stea linistit si sa ma lase sa fiu atent la condus nu la ce bolboroseste el acolo.In ziua de azi avem o intelegere in sensul ca eu nu il barai pe el cum conduce sau pe unde sa o apuce cand este el la volan si viceversa.
Sa concluzionez pe scurt:

Cel mai bine inveti singur fara indicatiile altora,bineinteles ca vei face si greseli dar vei invata din ele.
  • Andrei_gsi

  • Mesaje scrise: 246
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 1.8 136 HP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Sep 2006

  • Mesaj Privat
itzi dau eu mashina mea sa o cunduci , dar sa nu afle nimeni Very Happy
  • octav_bz

  • Mesaje scrise: 1,048
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2009 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Laughing Excelent ultimul raspuns, ptr ca si eu am fost in aceeasi situatie;fiind iarna, in masina caldut, instructorul adormea in cele 2 ore de sofat.Imi zicea un traseu.....il trezeam la destinatie.Sala am luat-o cu 26 pcte, apoi adevaratul examen sa stiti ca l-am avut cu tatal meu.Intai prin oras....apoi un drum la Brasov....apoi cateva drumuri la tara.Nu a fost ff cicalitor dar recunosc ca de la tatal meu am invatat muuult mai multe decat in scoala de soferi.Sfatul meu este sa ai o discutie cu tatal tau in care sa incerci sa il rogi sa iti atraga atentia numai cand este cazul, in rest sa se abtina de la cicaleli inutile!Stabiliti de pana sa te urci in masina asta, amenintandu-l ca daca te tachineaza aiurea opresti masina si il lasi acolo...in intersectie.Poate tine, dar depinde si de caracterul fiecaruia.
  • criss_slc

  • Mesaje scrise: 316
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Cred ca am fost, oarecum, in situatia ta. Cand aveam 17 ani am inceput sa bazai ca vreau permis. Evident, prioritatile parintilor erau altele: bacalaureat, facultate. Aproape fara sa stie ei m-am angajat (in perioada aia se lucra din greu la negru deci nu mi-a fost dificil) si in vacanta de vara am strans cei 320.000 de lei care imi trebuiau pentru scoala. Am luat permisul la doua saptamani dupa ce am facut 18 ani. De atunci a inceput razboiul cel mai greu: cum sa obtin masina familiei. Norocul meu a fost ca o aveam pe mama de partea mea (nu stiu de ce, dar mereu i-am inspirat incredere Very Happy). Ideea e ca niciodata nu am avut masina aia la dispozitie. Intotdeauna trebuia sa am un motiv serios pentru a pleca, trebuia sa am mare grija de nivelul de benzina, pe langa faptul ca trebuia sa asist la orice reparatie la masina (norocul tau ca esti fata si nu ai problema asta).
In ceea ce priveste capacitatea de a conduce ... parerea mea e ca niciodata nu vei ajunge sa stii sa conduci. Oricata experienta ai avea, oricat de bine ai cunoaste masina tot se poate intampla ceva. In 11 ani de soferie am facut nenumarate ispravi de "vitejie" (am venit de la Focsani cu 5 persoane in masina si 200 de litri de vin in portbagaj doar cu frana de mana - cea de picior murise complet, am facut drumul Bucuresti - Timisoara si retur fara odihna etc) fara nici cel mai mic eveniment. Astfel ca si eu credeam ca sunt cel mai bun si ca nimic nu mi se poate intampla. Pana acum o saptamana cand intr-o clipa de neatentie (a carei vina imi apartine in intregime) am lovit un caine. Desi evenimentul nu a avut nici o alta victima in afara de buzunarul meu (pentru reparatii), cat am stat acolo asteptand platforma sa ma ridice mi-am schimbat complet punctul de vedere. Asa cum nu am vazut acel caine, puteam foarte bine sa nu vad un copil sau un om si atunci era mult mai rau.
Morala acestui lung mesaj este ca trebuie sa ai si tu multa intelegere in ceea ce priveste limitele tale. Condusul cu un insotitor in primele mii de kilometri nu este chiar asa de daunator. Faptul ca ajungi o data din punctul A in punctul B, nu inseamna ca drumul va fi la fel data viitoare cand il vei face.

SFATUL MEU: ai rabdare. Masina nu este chiar o jucarie. Spunea cineva mai devreme ca nu vrea sa te vada cu anunturi gen "cumpar far sau bara Astra ..". Foarte adevarat, dar trebuie sa ai in vedere faptul ca sunt situatii in care tabla nu mai conteaza ... pentru ca sunt implicati oameni. Si atunci e mult mai rau.
  • alex_arhire

  • Mesaje scrise: 989
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Eu nu am avut niciodata probleme cu ai mei legate de masina. Nu am cerut voie niciodata sa iau masina......am luat`o pur si simplu. Era o batrana dacie, deci mare lucru nu faceam cu ea. Intr`un fel e mai bine ca am mers pe dacie pt. ca am mai invatat una, alta.
Eu zic sa vb. cu ai tai si, pt. inceput, sa mergi cu unul dintre ei in dreapta (preferabil cel de gen masculin). Tb. sa le castigi increderea la volan, iar dupa aceea o sa te saturi de masina ca de mere acre. Ai rabdare la inceput si nu te grabi, lucrurile vin de la sine........
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR