Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel
  • AOvidiu81

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2019

  • Mesaj Privat
Bunã, azi am cumparat 1 litru de ulei de motor pentru opel astra h 1.7 cdti diesel de 5w-30w marca gm
Ar fi vreo problema dacã pun aceasi marca de ulei dar cu nume diferit, gen daca eu in moror am gm 5w-30 dexos2 pot pune gm 5w-30 longlife
Ps. Sunt incepator in domeniu și nu ma prea pricep asa bine si nu știu dacã e vreo difera


MODEL: Astra 2004
Skip ads

  • black_soulwhite

  • Mesaje scrise: 530
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2006 Z19 DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Aug 2019

  • Mesaj Privat
Merge pus fara probleme , si nivelul sa fie 2-3 mm sub nivelul maxim , seara buna.
  • RCode

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Astra 2016 B16dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mar 2020

  • Mesaj Privat
Nu merge pus! Niciodata nu se amesteca 2 uleiuri diferite,sub nici o forma...Trebuie pus exact acelasi tip si marca.
  • sebage

  • Mesaje scrise: 2,479
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2019

  • Mesaj Privat
In motor, daca esti pe drum si ramai fara ulei (nivel sub minim si/sau se aprinde becul de lipsa presiune ulei), se poate pune aproape orice ulei (de motor si cat mai aproape de gradatia celui care exista deja), pentru a continua deplasarea pana la ajungerea intr-un service si a face schimbul de ulei, obligatoriu.
In afara de aceasta situatie, nu se recomanda amestecarea a doua tipuri de uleiuri.
(Parerea mea)
Skip ads

  • black_soulwhite

  • Mesaje scrise: 530
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2006 Z19 DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Aug 2019

  • Mesaj Privat
Teoretic normal ca nu se face asemenea treburi, dar practica este alta.Atata timp cât este full sintetic, și are și aceiași vâscozitate, merge fãrã dar și poate.Am fãcut combinații la nevoie inclusiv cu ulei full sintetic, amestecat cu parte sintetica, plus mineral fãrã sa plângã cineva.Uleiul long life este o pãcãlealã de 2 bani, menita sa distrugã motorul imediat dupã ieșirea din garanție.Cine tine un ulei în motor 30 de mii, doar ca asa recomanda producãtorul.Normal dacã cel în cauza știa ca ceaunul arde ulei, la fiecare schimb achiziționa un litru în plus decât necesarul, fãrã sa fie probleme de compatibilitate.Fiecare la toatã urma, face ce crede ca este mai bine pentru mașinã lui, seara buna.
  • sebage

  • Mesaje scrise: 2,479
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2019

  • Mesaj Privat
In practica, motorul poate functiona si cu ulei "Bunica" de la Non-Stop, asa este. Nu stim cat timp, pentru ca sper ca nimeni nu a testat inca.
Nu vreau sa contrazic pe nimeni, mi-am spus doar o parere, pe care o mentin.
Drumuri bune!
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR