Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra F
  • SCalin

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2018

  • Mesaj Privat
Va salut, de curând mi-am cumpãrat un modul de închidere centralizatã cu telecomandã, PNI288, mã puteți ajuta in vederea legãrii firelor?
Mașina de din 93' are actuatoare, o închid din cheie. Mulțumesc.]

  • sebage

  • Mesaje scrise: 2,477
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2019

  • Mesaj Privat
Daca nu ai reusit inca, o sa incerc sa te ajut, dar ar trebui sa ai ceva notiuni de electrotehnica.
Daca mai tin eu bine minte, modulul de inchidere centralizata la Astra F, il gasesti pe stalpul usii dreapta fațã, la picioarele pasagerului.
Din schema vad ca in acel modul, intra o mufa, din toate firele din acea mufa, o sa ai nevoie de 4 fire si anume pinul 2, 6, 9 si 11.
Pinul 9 - fir Rosu - legi firul de plus de la modulul nou.
Pinul 11 - fir Maro - legi firul negru de la modulul nou.
In acest moment, daca folosesti telecomanda, va trebui sa auzi releele din modulul nou ca se actioneaza la apasarea butoanelor de pe telecomenzi.
Daca nu, citeste manualul cu instructiunile cum trebuie sincronizate telecomenzile cu inchiderea.
Acum, faci conexiunile asa cum iti arata in diagrama de conexiuni a inchiderii noi, pentru "DECLANSARE PE FRONT NEGATIV" si legi firele Galben si Galben cu negru la masa (la minus, firul maro din modulul original al masinii).
Firele Alb si Alb cu Negru de la modulul nou, le legi pe firele din pinii 2 si 6 de la modulul original al masinii. (Aici va trebui sa experimentezi care la care, din schema, presupun ca Firul Alb de la modulul nou trebuie sa mearga in firul de pe pinul 2 al modulului original care are culoarea Maro cu Rosu), dar asta o sa observi experimental, acolo, ca atunci cand apesi butonul de inchidere de pe telecomanda, actuatoarele sa incuie masina.
Sper ca nu mi-a scapat ceva.
Bafta si ne spui rezultatul!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra F

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR