Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel
  • HBarz

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Apr 2020

  • Mesaj Privat
Buna, am avut ceva eroare legata de presiunea turbo, nu mai stiu exact codul dar mi-a ramas salvat ECN 10503, aveam martorul motoras aprins si se tura foarte greu peste 3000rpm. Am curatat toata admisia si am schimbat senzorul de pe galeria de admisie iar eroarea a disparut pt 2 zile. Dupa ce a reaparut am schimbat si electrovalva de la turbo (convertorul de presiune) cu unul marca no name de la un vecin (piesa este noua). Problema acuma e ca se aude un sunet foarte ciudat de la motor atat in mers cat si dupa ce opresc motorul pt 1-2 sec, sunetul este ca un fel de rezonanta electrica, se aude un bazait foarte ciudat, martorul motoras nu sa mai aprins iar masina merge bine.
A mai patit cineva? Are cineva idee ce poate fi?


MODEL: Opel Astra H 2004
MOTOR: 1.7 101 CP

CODURI EROARE: 10503
  • barzh

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Update! Problema era de la convertorul de presiune, scotea un sunet de centrala electrica (stati departe de cele no name). Acum am un alt convertor marca Pierburg de pe un motor de 110 cp (second hand pt proba) iar a mea are 101 insa martorul masinuta cu cheita apare si dispare, mai mult cand urc o panta si motorul nu este foarte cald. Sa fie oare problema de compatibilitate?
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR