Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • raks67

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Arad
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2012

  • Mesaj Privat
Bunã seara, modelul acesta de Opel are ventilator pe radiatorul de climã? De când am cumpãrat-o nu a avut dar nici nu vãd un cablu stingher care ar fi alimentat ventilatorul. Cele 4 șuruburi de prindere se regãsesc pe radiator, urma circularã de mizerie care ar fi atestat prezența în trecut a ventilatorului nu este imprimat pe radiator. Aerul condiționat nu funcționeazã, am verificat supapa din partea stângã a radiatorului și doar un scurt fâs a fãcut, cred cã a scapat freonul din sistem. Mulțumesc pentru orice informație.


MODEL: Astra G 2004 caravan
MOTOR: 1.6 , 103cp, Z16XEP
Skip ads

  • sebage

  • Mesaje scrise: 2,482
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2019

  • Mesaj Privat
Pentru masina ta si acest motor, exista varianta de echipare si cu un ventilator si cu doua.
Varianta cu un singur ventilator, sigur nu are modul de comanda ventilatoare si ambreaj compresor, ci se comanda direct prin relee. Dar asta nu te prea ajuta la identificat.
Cel mai simplu, ca sa iti dai seama daca este modelul cu un ventilator sau cu doua, te uiti la ventilatorul care este montat, in mufa de alimentare, cate trepte de viteza ai. (cate fire rosii cu diverse dungi).
Varianta cu un ventilator, are 3 (trei) trepte de viteza. Deci 3 fire rosii cu dungi de culori diferite ... si firul de masa.
  • raks67

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Arad
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2012

  • Mesaj Privat
Voi verifica mâine, mulțumesc
  • sebage

  • Mesaje scrise: 2,482
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2019

  • Mesaj Privat
Bafta!
Skip ads

  • raks67

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Arad
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2012

  • Mesaj Privat
asa este , trei fire cu dungi si un fir de masa , posibil rezistenta clasica arsa ? voi afla dupa ce incarc cu freon ?
  • gabimilo1

  • Mesaje scrise: 2,268
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Zafira 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Salut

prima data cred ca ar trebui incarcat cu freon in service (la robotel).
  • raks67

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Arad
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2012

  • Mesaj Privat
Am fost la incarcare freon , este ok , dã rece ca lumea ( au verificat si daca tine presiunea ) . Ventilatorul la inceput a mers pe turatie mica apoi dupa un minut pe o turatie mai mare , sa inteleg ca este ok rezistenta de la ventilator ? sau la diagnoza ar reiesi daca e ok sau nu ?
  • sebage

  • Mesaje scrise: 2,482
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2019

  • Mesaj Privat
Din moment ce ai observat doua trepte, inseamna ca cel putin una dintre cele doua rezistente, este buna.
Si o inspectie vizuala cred ca ar fi de ajuns, daca nu ma insel eu, la modelul tau, rezistentele sunt doua "arcuri" de nichelina, bobinare in aer, deci se poate vedea daca sunt ok sau nu.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR