Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira C Tourer
  • Qmpzal

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira Tourer 2015 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jun 2019

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor,

As dori sa intreb daca anvelopele Run-Flat sunt potrivite pentru aceasta masina. Stiu ca acest gen de anvelope solicita articulatiile si suspensia foarte mult si de aceea aceasta trebuie sa fie proiectata pentru asemenea anvelope (ex. BMW, Mercedes)... Mi s-a spus ca nu sunt potrivite insa as dori pareri de la voi...
Eu am renuntat la cele de vara, dupa un an de rulare si am trecut la cele de tip XL. Am renuntat din cauza confortului insa regret nitel stabilitatea si manevrabilitatea la viteze mici.
Ce stiti despre suspensiile si articulatiile Zafirei si anvelopele Run-Flat?

Multumesc mult


MODEL: Zafira Tourer 2015
MOTOR: A20DTH / 2.0 CDTI,121 Kw/165 CP
Skip ads

  • Qmpzal

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira Tourer 2015 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jun 2019

  • Mesaj Privat
Salutare, chiar nimeni nu a avut pe Zafira C anvelope Run-Flat?
Sa fiu eu singurul....?
  • CHanis

  • Mesaje scrise: 88
  • Locatie: Arad
  • Masina: Zafira Tourer 2014 B16DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2020

  • Mesaj Privat
Salutare. Nu am folosit run flat, dar din ce am citit pe net nu ar afecta mașina în vreun fel. Acel tip de anvelopa este mai robust. Eu am de iarnã și varã XL. Este vreo diferența fațã de non XL, mã refer la confort și comportamentul mașinii?
  • Qmpzal

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira Tourer 2015 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jun 2019

  • Mesaj Privat
Salutare, din spusele unora (Autosoft), se pare ca anvelopele Run Flat nu sunt recomandate, datorita suspensiei.
Nu am gasit pe nimeni care sa confirme sau sa infirme acest lucru.
Din pacate nu am incercat normale (non Xl sau RF) asa ca nu pot ajuta, dar pot spune ca stabilitatea si manevrabilitatea cu RF este extraordinara in detrimentul comfortului (se simt toate gropitele, denivelarile etc). Senzatia este ca nu ai suspensie si caroseria preia tot socul. La cele XL, find mai moi, am constatat o imbunatatire a comfortului dar manevrabilitatea este usor mai greoaie, mai ales la viteze mai mari.
Sper sa ne ajute si alti posesori de Zafira C cu pareri, chiar nu cred ca sunt singurul care a avut RF pe masina...(iarna/vara, n-are importanta)...

Multumesc
Skip ads

  • CHanis

  • Mesaje scrise: 88
  • Locatie: Arad
  • Masina: Zafira Tourer 2014 B16DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2020

  • Mesaj Privat
De aproximativ 300 km folosesc Dunlop Max Sport RT2 XL. Sunt foarte multumit de ele, mai ales datorita zgomotului la rulare ff redus (in comparatie cu cele de iarna Barum Polaris 3). De asemenea franarea (mai ales cea brusca) este mult imbunatatita.
  • geocars

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Zafira 2016 1,9cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2015

  • Mesaj Privat
Salut,De doua luni (cca 3000 km) folosesc pe Zafira mea anvelope Runflat de la Continental.Pe drumuri asfaltate nici un disconfort,mai mult cred ca s-a imbunatatit tinuta de mers(in curbe,frane).Pe de alta parte,pe drumuri neasfaltate(sau prost asfaltate)trebuie mers mai incet si la fel nu este nici o problema.
Problema am avut cand pe la 50km/h mi-a aparut in fata un limitator de viteza(banda aceea de cauciuc).Am simtit,cand am trecut peste ea,ca am izbit un zid,am si oprit sa vad daca mai am rotile pe fata.
In rest sunt foarte multumit de ele.
  • IonutN

  • Mesaje scrise: 284
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2018 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Salut,
@geocars te sfatuiesc sa faci o verificare la geometrie dupa incident
O zi buna
  • geocars

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Zafira 2016 1,9cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2015

  • Mesaj Privat
Muultumesc!
M-am programat deja.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira C Tourer

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR