Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina
  • AClipa

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mar 2018

  • Mesaj Privat
Bunã ziua , grup !
Am si eu o dilema , de curând mi-au apãrut sunete în zona motorului , mai exact în partea curelei de accesorii , distribuție

Se aude un ( scârțâit , trãncãnitul) nici nu știu cum sa îl numesc . Primul sunet ( fluieratul) știu cauza lui dar nu știu proveniența celui de-al 2 lea .

O sa las aici un link ( https://youtube.com/watch?v=r_F8SSrrBNk ) poate a întâmpinat cineva aceasta problema .
Țin sã menționez cã au fost schimbate ( kit-ul distribuție și cureaua pentru accesorii)
Vã mulțumesc!


MODEL: Opel astra H 2004
MOTOR: 1.6 , 105 cp , Z16EXP
Skip ads

  • Acidutzu

  • Mesaje scrise: 365
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2004 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2015

  • Mesaj Privat
Salut.
Fluieratul banuiesc ca e de la un rulment fara vaselina (probabil la alternator) la cureaua de accesorii binenteles.
Acel (scârțâit , trãncãnit) pare sa fie de la o fulie care are o indoitura. In momentul in care cureaua de accesorii intra sau iese din santul fuliei ea este agatata de marginea fuliei si scartie putin. Incearca sa dai cureaua de accesorii jos si sa verifici fiecare fulie daca nu are indoituri sau umflaturi care sa frece pe curea. Eventual poate ai un corp strain in santurile fuliei sau pe lateralul santului (un span, o pietricica, niste silicon, etc.).
Asta e parerea mea si sper sa te ajute.
  • AClipa

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mar 2018

  • Mesaj Privat
Fluieratul provine de la PCV , capacul acela de deasupra motorului . Nu prea cunosc asa de bine la mașini .
Țin sa menționez ca face asa doar dupã ce se incalzeste și face incontinuu! Când e rece nu se aude nimic , decât fluieratul ala care o sa dispara odatã cu ajungerea capacului
  • iulian1971

  • Mesaje scrise: 7,081
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Atunci schimba capacul culbutorilor cu valva cu tot.
Skip ads

  • AClipa

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mar 2018

  • Mesaj Privat
O sa schimb capacul si o sa revin cu un rãspuns, daca s-a schimbat ceva sau nu. Mulțumesc pentru raspuns!
  • ney

  • Mesaje scrise: 985
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2014 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Schimba simeringul de la vibrochen, este fara arc si motorul absoarbe aer pe la el si scartãie
Sa cumperi cu arc
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR