Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina
Solutie
  • ionuttz15

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2003 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2020

  • Mesaj Privat
Salut. Am si eu o problema legata de pierderea de ulei. De cand am cumparat masina la 130k km am avut pierderi de ulei dar in ultimul timp acestea sunt si mai mari. M am uitat pe sub ea si am gasit o scurgere de ulei. Cat ma costa reparatia si cam de la ce ar fi?


MODEL: Astra 2003
MOTOR: Z16XEP

Aceasta discutie are un raspuns marcat ca solutie la problema expusa.
Sari direct la Solutie

  • alex_arhire

  • Mesaje scrise: 989
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2006

  • Mesaj Privat
La imbinarea cutiei de viteze cu motorul, scurgerile de ulei motor pot fi din 2 cauze:

- garnitura baie ulei - se schimba relativ usor si, odata cu ea, schimbi si uleiul si filtrul. Garnitura e ~ 100 lei + manopera
- simering palier la cutie - se demonteaza CV si ambreiajul+volanta ca sa ajungi la el. Piesa e cateva zeci de lei, manopera e mai scumpa pt ca e mult de lucru

Sfatul meu ar fi sa schimbi garnitura baii de ulei si sa urmaresti daca mai curge.
Daca ai noroc, scapi doar cu ea.
Daca nu, tb sa inlocuiesti simeringul de palier; ideal ar fi sa inlocuiesti si ambreiajul daca tot ajungi acolo, eventual si uleiul la CV + verificare simeringuri planetare
  • ionuttz15

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2003 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2020

  • Mesaj Privat
As vrea sa adaug si ca a fost schimbata distributia recent. Ma gandeam sa nu fie ceva scurgeri si pe la sonda de ulei?
are legatura partea acea pe unde se vede picatura de ulei cu CV?

M-am tot uitat pe sub masina si alte scurgeri de ulei nu se vad pe niciunde altundeva.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR