Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum
  • gadis

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Salut,

Intampin o problema la clima automata de la Vectra C 2004.
Acum vreo 2 luni (dupa vreo cateva zile ploioase), am observat ca instalatia de climatizare se oprea/se bloca intr-un mod total aleator, adica: pusa pe AC sau doar pe ventilator, pe Auto sau pe orice treapta de viteza, din cand in cand ventilatia se oprea complet pentru cateva minute si apoi revenea miraculos. Becul de Auto ramanea aprins chiar si cand ventilatorul se oprea.

Am scos panoul frontal si am curatat cu spray de contact mufa, am verificat cu voltmetrul regulatorul de la intrarea in ventilator si dadea nivele crescatoare de tensiune in functie de treapta selectata. La ventilator nu am umblat inca, dar nu parea sa aiba umezeala dupa o inspectie vizuala/pe baza de lanterna Smile
In fine, dupa acea operatiune, nu a mai facut probleme, pana zilele astea cand, fiind foarte umed afara, a inceput din nou sa se opreasca random.

A mai intampinat cineva problema asta? Orice idee de investigatie este binevenita.
Multumesc anticipat!


MODEL: Vectra 2004
MOTOR: Z18XE
Skip ads

  • gabimilo1

  • Mesaje scrise: 2,268
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Zafira 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2010

  • Mesaj Privat
salut,

vorbesti despre ventilatorul din habitaclu (aeroterma cu 4 trepte de viteza), nu ?
  • gadis

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2009

  • Mesaj Privat
De aeroterma de climatizare. Cea automata, care are vreo 7 trepte.
  • gabimilo1

  • Mesaje scrise: 2,268
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Zafira 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2010

  • Mesaj Privat
uite schema de la motoras



el are un modul care ii face treptele de viteza.

in principiu ai facut bine ceea ce ai curatit insa nu cred ca ai ajuns si la el (este pozitionat cam pe aici)



insa pe schema din prima imagine apare si un senzor de calitate aer, cred ca vectra si astra h il au, insa nu stiu daca functionarea defectuoasa a lui influienteaza (sau faptul ca simte de exemplu aer umed si se imbicseste poate opri aeroterma).

teoretic eu zic ca de acolo ar putea fi o problema, stiu ca senzorul acela e plasat pe undeva pe sub grila de la parbriz parca, si imi aduc aminte ca am citit ca daca asta simte noxe sau poate aer umed, habar n-am, opreste ventilatia, sau muta clapetele de intrare aer pe recirculare...

poate ajungi sa faci o diagnoza si daca a fost o problema eu zic ca a ramas memorata.

p.s m-am mai uitat acum odata si senzorul acela este o automatizare a recircularii doar, cred ca nu are treaba cu aeroterma.
Skip ads

  • gadis

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Da, senzorul acela doar comuta fluxul de aer pe recirculare. Merci pentru poze.
Ma gandesc ca a intrat umezeala pe undeva; am sa continui cautarile.
  • gadis

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Poate intereseaza pe cineva de rezolvarea din cazul meu: am gasit un contact de masa imprefect, la firele din spatele torpedoului. Am reusit sa izolez cauza, abiat dupa ce m-am jucat pe la firele alea si am reusit sa fac complet nefunctional modulul de pe usa pasagerului + pompa de injectie.
Aparea semnal pe firul de masa a pompei si atunci m-am uitat mai atent la punctele de masa.

Practic, era un fel de capsa care s-a slabit in timp - cel putin, momentan, pare in regula acest fix.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR