Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • PPopa879

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Dec 2019

  • Mesaj Privat
Salut, detin un Opel Astra H cu motor de 1.9 varianta cu 150CP. Recent am observat ca temperatura motorului nu creste peste 74 grade, iar consumul mi se pare putin cam mare pentru un diesel, mai exact 8.2, 8.3 in oras. Intrebarea mea este, ce consum aveti voi, cei care detineti un model exact ca acesta?
M-am gandit ca consumul este mai mare si din cauza temperaturii, ma gandeam sa schimb termostatul.
Ce parere aveti?


MODEL: Astra H
MOTOR: 1.9 150cp Z19DTH
Skip ads

  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Eu am o parere ca esti un lenes. Aveai topic dedicat, ba mai mult inca este chiar lipit sa il vezi frumos sus pe pagina dar na, regulamentul este optional si greu de citit. Citeste acolo sa vezi consumuri reale in functie de talpa fiecaruia! pentru temperatura motorului foloseste cu incredere lupa, s-a mai discutat.
  • PPopa879

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Dec 2019

  • Mesaj Privat
Dupa cate vezi, eu am o problema putin mai delicata, asta daca nu ai fost si tu un lenes si nu ai citit ce am scris, dar eu zic sa lasam discutiile de genul si sa ne focalizam pe intrebarea mea. In acel topic sunt 80 pagini si e mult de citit, plus ca la mine mai intervine si alternatorul.
  • sebage

  • Mesaje scrise: 2,477
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2019

  • Mesaj Privat
8.2 - 8.3 pe ce distante, in ce regim, in ce anotimp si mai ales, in ce oras?
Cei 150 de cai, ii poti folosi pe toti (si atunci trebuie sa le dai sa manance), sau poti folosi doar o parte mica din ei, in majoritatea timpului si atunci, mai faci economie la hrana...
Termostatul, presupun ca stii sa il verifici daca functioneaza corect, deci, poti sa "purcezi" la verificare si te poti convinge daca el este blocat sau senzorul de temperatura te minte.
La 74 de grade, amestecul gestionat de ECU, clar nu este cel optim, deci da, poate influenta consumul marit.
Skip ads

  • PPopa879

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Dec 2019

  • Mesaj Privat
Am uitat se mentionez, 8.2 - 8.3 in oras, vara, orasul fiind Craiova.
Iar despre mers, este unul obisnuit as putea sa spun, vitezele le schimb la 2500rpm.
  • Florin20

  • Mesaje scrise: 306
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2017

  • Mesaj Privat
Completarea profilului si cu alte detalii ne-ar ajuta.1.9cdti este un motor bun pt mers la drum întins,la "frecuº " de oras stã prost cu consumul si cu caldura,scade temperatura motorului uimitor de repede.Eu in Pitești am pe drumuri de cam 5km, consum 8;9ltr la sutã, pe bc.
  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Ce “problema mai delicata” ai tu autoare? Eu iti pot demonstra ca pana si 1.5 dci de la reno’ folosit sportiv papa 8%... raspunsurile le gaseai daca foloseai lupa sau te apucai de lins paginile dar na, posmagii...
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR