Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira B
  • claudiu35

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Zafira 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2020

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor detin un opel zafira care a inceput sa imi faca probleme...ma ingrijoreaza de ce se misca schimbatorul in mers care ar fi cauza a mai intampinat cineva problema asta?Va multumesc


MODEL: Zafira 2009
MOTOR: 1.9cdti 150cp
  • deleted-30842

  • Mesaje scrise: 1,418
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Rumentii din cutia de viteze , problema de fabricatie , la cutia M32 cu 6 trepte daca ai asa ceva , se rezolva la atelier specializat , kit rulmenti cam 1100 lei plus manopera tot cam pe atat .
  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,830
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Eu am un megane 4 de la firma, cumpãrat acum 4 luni: 1.5, 116 cp.
De când am luat-o, când eliberez accelerația și apoi accelerez, se mișcã putin schimbatorul: defecta de noua? Mai sunt doua la firma care fac la fel.
La j, tot asa se mișca schimbãtorul la jocul cu accelerația. Am dat cutia jos și rulmenții erau ok. Omul care a umblat în cutie mi-a zis ca schimba degeaba: am schimbat și a avut dreptate. Mașina se comporta identic.
Concluzia mea: nu e obligatoriu sa fie cutia cu probleme. Și mișcarea motorului poate genera aceste mici oscilații ale schimbãtorului.
  • deleted-30842

  • Mesaje scrise: 1,418
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Nu te contrazic cu nimic , posibil asa sa fie , dar si a mea face la fel , dar maneta nu doar balanseaza ca si cand ar fi de la suporti motor , dardaie repede ca sa zic asa , exact defect din cutie , din suporti doar ar trebui sa se miste maneta , la mine face cam asa trrrrrrrrrr repede , o vibratie rapida si scurta , doar in treapta 3 la decelerari.Eu sunt sigur ca la mine e din cutie .Daca e sa schimbi suporti la motor pe original tot pe la pretul reparatiei utiei te duce, deci tot un drac si o belea.😁😁😁
  • Florin20

  • Mesaje scrise: 306
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2017

  • Mesaj Privat
Si la mine se misca schimbatorul de multi ani(de 10 am masina)dar inca nu sunt probleme.In frâna de motor (treapta 3 aprox 4200rpm)nu se simte,aude ceva ,dar in accelerare de la 70km/h tr 4 ,se mai simt ceva vibratii in maneta.Dupa ce trece binisor de 2000rpm, se liniștește.Ce e drept ,nu prea tin mâna pe maneta.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira B

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR